8. november 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Üliõpilane seljatas ülikooli tüüptingimused

Riigikohus tegi otsuse, milles andis Tartu Ülikooli õppeteenustasu maksmise vaidluses õiguse üliõpilasele, leides, et üliõpilane ei pea akadeemilisel puhkusel olles ülikoolile õppeteenustasu maksma.

23. oktoobril 2013 tehtud Riigikohtu otsuses siirdus üliõpilane 15. oktoobril 2010. a akadeemilisele puhkusele, tühistades osaliselt ka oma registreeringud õppeainetele. Akadeemilise puhkuse ajal ta siiski õppetöös osaleda ei jõudnud, nii soovis üliõpilane 22. detsembril 2010. a tühistada registreeringu ka nende õppeainete osas, mida ta ei olnud tühistanud 15. oktoobril 2010. a. Ühtlasi palus üliõpilane tühistada talle väljastatud õppeteenustasu arve, kuivõrd ta ei olnud teenust saanud. Ülikool aga esitatud arvet ei tühistanud ning loovutas oma arvest tuleneva tasunõude inkassofirmale, kes pöördus üliõpilase vastu kohtusse.

Maakohus andis vaidluses õiguse üliõpilasele, kuid ringkonnakohus leidis, et üliõpilane ei tühistanud ainetele registreeringuid õigeaegselt. Seetõttu rahuldas ringkonnakohus inkassofirma hagi ning leidis, et üliõpilane peab talle esitatud õppeteenustasu arve tasuma. Asi jõudis lõpuks Riigikohtusse, kes tegi 23. oktoobril 2013. a otsuse, et üliõpilasel siiski õppeteenustasu maksmise kohustus puudub.

Riigikohus ei nõustunud ringkonnakohtu järeldusega, et üliõpilane hilines ainete registreerimise tühistamisega. Riigikohus asus seisukohale, et ülikooli ja üliõpilase omavahelisi suhteid reguleerivad õigusaktid on oma olemuselt lepingu tüüptingimused. Seetõttu tuleb nende tõlgendamisel lähtuda võlaõigusseaduse § 39 lõikest 1. Nimetatud sätte kohaselt tuleb tüüptingimust tõlgendada nii, nagu teise lepingupoolega sarnane mõistlik isik seda samadel asjaoludel mõistma pidi ning kahtluse korral tõlgendatakse tüüptingimust tingimuse kasutaja kahjuks. Eeltoodud sättele tuginevalt leidis Riigikohus, et ülikooli ja üliõpilase vahelisi suhteid reguleerivaid õigusakte tuleb tõlgendada üliõpilase kasuks.

Kuigi 2010. aasta sügisel kehtinud Tartu Ülikooli õppekorralduseeskirja (ÕKE) punkt 65 nägi ette, et üliõpilasel on õigus tühistada registreerumine õppeainele enne, kui on toimunud 10% kontaktõppest, ei seadnud ÕKE punkt 177 ajalist piirangut akadeemilisele puhkusele siirdunud üliõpilase õppeainetele registreerumise tühistamisele. Seetõttu asus Riigikohus seisukohale, et mõistlikuks ei saa lugeda tõlgendust, mille korral ei oleks ainele registreerumise tühistamine akadeemilise puhkuse ajal võimalik, kui üliõpilane on siirdunud akadeemilisele puhkusele pärast 10% kontaktõppest läbimist, kuivõrd sel ajal kehtinud ÕKE punkti 168 kohaselt on akadeemiline puhkus üliõpilase vabastamine õppe- ja teadustöö kohustusest. Riigikohus möönis küll, et mõistlikuks ei saa pidada olukorda, kus akadeemilisel puhkusel viibides saab ainetele registreeringu tühistada ilma mingisuguse ajalise piiranguta, kuid olukorras, kus ei ole selge, kui kaugel see ajaline piir on, tuleb ÕKE punkti 177 kui lepingu tüüptingimust tõlgendada tüüptingimuse kasutaja ehk ülikooli kahjuks. Seetõttu asus kohus seisukohale, et üliõpilane võis esitada ainetele registreerumise tühistamise avalduse ka veel 22. detsembril 2010. a ega pidanud 2010. aasta sügissemestri eest õppeteenustasu maksma.

Kuigi viidatud vaidluses andis Riigikohus õiguse üliõpilasele, tuleb juhtida siiski tähelepanu sellele, et käesolevaks ajaks on ÕKE-t muudetud ning kehtiva ÕKE punkti 197 kohaselt tuleb akadeemilisele puhkusele siirdudes esitada avaldus ainete registreeringute tühistamiseks samal ajal akadeemilise puhkuse taotlemise avaldusega. Samas kehtib siiski Riigikohtu poolt välja öeldud põhimõte, et kui mõni ülikooli ja üliõpilase omavahelisi suhteid puudutav õigusakti säte või lepingupunkt on mitmetimõistetav, tuleb seda tingimust tõlgendada üliõpilase kasuks.

Autor: Kairi Tuulmägi, Juuli Laanemets

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700