Autor: Rivo Sarapik • 13. september 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maksuhaldur uuendas tollile tagatise esitamise juhendit

Maksu- ja tolliamet avaldas täna uuendatud tollile tagatise esitamise juhendi.

Tagatisnõue ja tagatise liigid

Tagatise suuruse määrab maksuhaldur. Tagatise ulatuse määramisel lähtutakse tagatava nõude ja võimaliku sundtäitmise kulude suurusest. Sundtäitmise kulude suurus sõltub pakutavast tagatisest. Maksuhaldur ei arvesta tagatisnõudele lisaks sundtäitmise kulusid, kui tagatiseks on deposiidina maksuhalduri pangakontole makstud tagatissumma. Üldjuhul ei määrata sundtäitmise kulusid, kui käendajaks on maksuhalduri poolt aktsepteeritud käendaja. Pandi seadmisel arvestatakse tagatisnõudele lisaks alati sundtäitmise kulud.

Isik, kellel tekib tagatise esitamise kohustus, võib valida järgmiste tagatise liikide vahel (maksukorralduse seadus § 122):

- käendus;

- deposiidina maksuhalduri pangakontole makstud tagatissumma;- riigi kasuks seatud registerpant või hüpoteek.

Käendus

Maksu- ja Tolliamet aktsepteerib käendajana järgmisi krediidiasutusi:

AS LHV PankAS Citadele banka Eesti filiaalAS SEB PankAS UniCredit Bank Eesti filiaalBank DnB NORD AS Eesti filiaalDanske Bank AS Eesti filiaalEesti Krediidipank ASMarfin Pank Eesti ASNordea Bank Finland Plc Eesti filiaalSwedbank ASSvenska Handelsbanken AB Eesti filiaalTallinna Äripanga AS

ning kindlustusseltsid:

AS Inges KindlustusERGO Kindlustuse ASSalva Kindlustuse ASAAS Baltikum

Käendusdokumendid esitatakse selleks ettenähtud vormil, mis on edastatud nimekirjas olevatele krediidi- ja kindlustusasutustele.

Maksu- ja Tolliameti poolt aktsepteeritud käendajate nimekirjas olevad isikud on käendamiseks ise soovi avaldanud ning vastavat õigust Maksu- ja Tolliametilt taotlenud.

Deposiidina maksuhalduri pangakontole makstud tagatissumma

Tagatissumma tasutakse tagatissumma määramise otsuses märgitud pangakontole. Maksekorraldusele märgitakse otsuses kajastatud viitenumber.

Riigi kasuks seatud registerpant või hüpoteek.

Pandi seadmiseks peab maksumaksja pöörduma vastava taotlusega Maksu- ja Tolliameti poole. Lisaks on vajalik esitada hindamisakt, kuna pandi eseme väärtuse hindamisel lähtutakse hindamisaktis väljatoodud turuväärtusest. Hindamisakt peab olema väljastatud atesteeritud hindaja poolt ning ei tohi olla vanem kui kolm kuud. Maksu- ja Tolliamet aktsepteerib atesteeritud hindaja kutsetunnistust omavaid hindajaid. Kutseliste hindajate nimekirja leiab Eesti Kinnisvara Hindajate Ühingu kodulehelt. Hindamisakt peab olema koostatud esitamiseks Maksu- ja Tolliametile ning peab sisaldama hindamisteenuse osutaja nõusolekut, et seda võib avaldada kolmandatele isikutele.

Tagatisena aktsepteeritakse reeglina I järjekoha hüpoteeke, kuid sõltuvalt konkreetsest tagatise pakkumisest on võimalik pandi seadmine ka järgnevatele järjekohtadele.

Tagatis jäetakse aktsepteerimata juhul, kui esitatud pandieseme väärtus ei ole tagatissumma tagamiseks piisav, pandi ese ei ole lihtsalt realiseeritav või kui vara on juba koormatud hüpoteekidega summas, mille tulemusena vara väärtuse ja hüpoteekide summa vahe ei ole piisav nõuete tagamiseks.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700