Autor: Lemmi Kann • 25. august 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kuidas kajastada raamatupidamises firma jagunemist

BDO Eesti AS selgitab Äripäeva käsiraamatute foorumis firma jagunemisel tekkivaid raamatupidamuslikke ja maksuaspekte.

BDO Eesti AS märgib, et kõigepealt on iga ettevõtte puhul vaja põhjalikult analüüsida jagunemislepingut ning tehingus osalevate äriühingute tausta - näiteks kas tegemist on ühise kontrolli all olevate majandusüksustega või mitte.

Kõikvõimalike versioonide hulgast kõige tõenäolisemad lahendusvariandid on alljärgnevad:

Kajastamine vara üleandva ettevõtte raamatupidamises

1. Üleandja ja vastuvõtja näol ei ole tegemist ühise kontrolli all olevate äriühingutega:a. Kui üleantava (neto)vara eest saadakse osalus vara saanud ettevõttes – kajastatakse investeeringu soetamisenab. Kui üleantava (neto)vara eest ei saada osalust vara saanud ettevõttes ega ka muud vara vastu – kasumiaruande kaudu korrigeeritakse jaotamata kasumit (aruandeaasta kasumit või kahjumit)2. Üleandja ja vastuvõtja näol on tegemist ühise kontrolli all olevate äriühingutega:a. Kui üleantava (neto)vara eest saadakse osalus vara saanud ettevõttes – kajastatakse investeeringu soetamisenab. Kui üleantava (neto)vara eest ei saada osalust vara saanud ettevõttes ega ka muud vara vastu – korrigeeritakse a) ülekurssi või b) positiivse ülekursi mitteolemasolul/mittetekkimisel  eelmiste perioodide jaotamata kasumit. Võimaliku konsolideerimise hõlbustamise eesmärgil on mõistlik korrigeerida sama kirjet, kus korrigeering kajastatakse varad omandanud majandusüksuses.

Kajastamine vastuvõtva ettevõtte raamatupidamises

1. Üleandja ja vastuvõtja näol ei ole tegemist ühise kontrolli all olevate äriühingutega:a. Kui osa- või aktsiakapitali suurendatakse – varad ja kohustused võetakse arvele lähtuvalt nende sisust, osa- või aktsiakapitali suurenemise nimiväärtust ületav (neto)vara summa kajastatakse ülekursina.b. Kui osa- või aktsiakapitali ei suurendata – varad ja kohustused võetakse arvele lähtuvalt nende sisust, saadud (neto)vara summa kajastatakse aruandeperioodi kasumi või kahjumina.2. Üleandja ja vastuvõtja näol on tegemist ühise kontrolli all olevate äriühingutega:a. Kui osa- või aktsiakapitali suurendatakse – varad ja kohustused võetakse arvele lähtuvalt nende sisust, osa- või aktsiakapitali suurenemise nimiväärtust ületav (neto)vara summa kajastatakse ülekursina.b. Kui osa- või aktsiakapitali ei suurendata – varad ja kohustused võetakse arvele lähtuvalt nende sisust, saadud (neto)vara summa kajastatakse a) ülekursi korrigeerimisena (kui tulemuseks positiivne jääk) ning b) muudel juhtudel eelmiste perioodide jaotamata kasumi vähenemisena. Võimaliku konsolideerimise hõlbustamise eesmärgil on mõistlik korrigeerida sama kirjet, kus korrigeering kajastatakse varad üleandnud majandusüksuses.

Käibemaksuseaduse § 4 lg 2 kohaselt ei teki käivet ettevõtte või selle osa üleandmisel võlaõigusseaduse tähenduses.

Võlaõigusseaduse § 180 lg 2 kohaselt kuuluvad ettevõttesse ettevõtte majandamisega seotud ja selle majandamist teenivad asjad, õigused ja kohustused, muu hulgas ettevõttega seotud lepingud.

Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700