15. august 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aktsiisiseadust ootavad muutused

Rahandusministeerium on ette valmistanud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning alkoholiseaduse muutmise seaduse, mida tutvustab Kaubandus-Tööstuskoja poliitikakujundamise- ja õigusosakonna jurist Koidu Mölderson.

Seaduste muutmise peamisteks põhjusteks on eelnõu koostajate poolt nimetatud ennekõike saatelehe elektroonilise süsteemi arendamist, mis viib selleni, et aastast 2012 peavad ettevõtjad teavitama maksuhaldurit aktsiisikauba vastuvõtmisest keeldumisest ja aktsiisikaubaga toimunud juhtumitest elektroonilise süsteemi vahendusel.

Seadusesse soovitakse sisse viia ka muudatus, millega aktsiisilaopidaja, kes on teistest alkoholitootjatest õiguslikult ja majanduslikult sõltumatu ning kes toodab aktsiisikaupadest vaid õlut, veini ja kääritatud jooke, ning kui kääritatud joogi ja veini toodang kalendriaasta jooksul kokku on kuni 15 000 liitrit ning õlle toodang kalendriaasta jooksul kuni 40 000 liitrit, esitab tagatise aktsiisi maksmise tagamiseks vaid maksuhalduri nõudmisel. Maksuhaldur võib nõuda tagatist, kui tal on alust arvata, et maksukohustus võib jääda täitmata. Aktsiisilaopidajat loetakse teistest alkoholitootjatest õiguslikult ja majanduslikult sõltumatuks muuhulgas siis, kui ta ei kuulu äriühingule, millele kuulub teine alkoholitootja või millel on otsene või kaudne osalus äriühingus, millele kuulub teine alkoholitootja ning kui ta ei kuulu äriühingule, milles on otsene või kaudne osalus äriühingul, millele kuulub teine alkoholitootja. Muudatuse põhjenduseks on toodud maksupettuste madal riskitase, mille tõttu ei peeta vajalikuks tagatise esitamine sätestada kohustuslikuna. Samuti ei ole vajalik maksu administreerimise seisukohalt nõuda nimetatud ettevõtjalt pädeva mõõtja tunnistust, sest maksuhalduril on piisav pädevus hinnata ise mõõtmise korraldust.

Kehtiva seaduse kohaselt tohib müüa plokkidele kinnitatud maksumärgiga sigarette liikmesriikidevahelist reisi tegeva õhusõiduki või laeva pardal kaasaviimiseks, eelnõuga soovitakse võimaldada ka lennujaama tollikontrolli tsoonis müüa plokkidele kinnitatud maksumärgiga sigarette - tubakatoode loetakse maksumärgistatuks ka siis, kui maksumärk on kinnitatud ainult tubakatoote rühmapakendile tingimusel, et tubakatoode võõrandatakse reisijale rühmapakendis liikmesriikidevahelist reisi tegeva õhusõiduki või laeva pardal kaasaviimiseks, või lennujaama tollikontrolli tsoonis asuvas müügikohas.

Sigarettidega seoses täiendatakse sigarettide maksimaalse jaehinna määratlust, et lugeda ka rühmapakendi maksumärgile trükitud hinda sigarettide maksimaalseks jaehinnaks. Muudatuse tulemusena laieneb sigarettide maksimaalsest hinnast kõrgema hinnaga võõrandamise keeld ka sigarettidele, mille rühmapakendile on lubatud kinnitada maksumärk - sigarettide maksimaalne jaehind on sigarettide müügipakendile või käesolevas seaduses sätestatud juhtudel sigarettide rühmapakendile kinnitatud maksumärgile trükitud hind, mis sisaldab aktsiisi vastavalt sätestatud aktsiisimääradele ja käibemaksu.

Muudetakse ka mitteärilisel otstarbel kasutatava lennukibensiini aktsiisimäär, mis tõstetakse pliibensiini aktsiisimäära tasemele ehk alates 2012. aastast on lennukibensiini aktsiisimäär 422,77 eurot 1000 liitri lennukibensiini kohta.

Lisaks kaotatakse kodumajapidamises kasutatava põlevkivikütteõli aktsiisivabastus - kehtiva seaduse kohaselt on aktsiisist vabastatud kodumajapidamistes kütteainena kasutatav põlevkivikütteõli ja tahkekütused, eelnõu järgi jääks aktsiisivabastus vaid tahkekütustele.

Samuti täpsustatakse maksukohustuse tekkimise momenti aktsiisikauba teise liikmesriiki lähetuste puhul ning aktsiisi maksmise tähtaega rikkumiste korral; võimaldatakse aktsiisivabastuse loa alusel soetatud aktsiisikauba võõrandamist maksuhalduri loal teisele aktsiisivabastuse loa omanikule, kui isiku enda õigus kauba aktsiisivabaks kasutamiseks lõppes ning kohaldatakse aktsiisivabastust kaubale, mis hävitatakse aktsiisilao tegevusloa kehtivuse lõppemisel.

Artikkel ilmus Kaubandus-Tööstuskoja Teatajas .

Autor: Lemmi Kann, Koidu Mölderson

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700