Lemmi Kann • 11. märts 2011
Jaga lugu:

Millal saab nõuda viivist?

Küsimus: Kui arve tasumise tähtaeg on langenud nädalavahetusele, näiteks 12.02.2011 ja klient on arve tasunud 14.02.2011, siis kas arve esitajal on õiguse küsida vastavalt lepingule viivistasu (lepingust väljavõte: Rahalise kohustuse täitmisega viivitamisel kohustub Ostja tasuma viivisintressi 0,05% võlgnetavalt summalt päevas kuni välgnevuse täieliku tasumiseni")Kui maksetähtaeg ei lange tööpäevale, kas siis nihkub maksetähtaeg järgmisele tööpäevale?Milline seadus ja millised paragahvid tähtaegu reguleerivad?

Vastus: TsÜS §136 lg 8 kohaselt: Kui kohustuse täitmise tähtpäev satub riigipühale või muule puhkepäevale, loetakse tähtpäev saabunuks puhkepäevale järgneval esimesel tööpäeval.

Seda tuleb mõista selliselt, et kui kohustus tuleb täita teatud ajavahemiku jooksul  (näiteks 14 päeva jooksul arve kuupäevast), siis nihkub see kohustuse täitmise tähtpäeva langemisel nädalavahetusele esimesele järgnevale tööpäevale. Kui aga kohustuse täitmise tähtpäev on lepitud kokku konkreetse kuupäevaga (tähtpäevaga), siis tuleb kohustus täita kokkulepitud tähtpäeval (olgu selleks kasvõi puhkepäev).Seega, viivist saab nõuda juhul, kui kohustus tuleb täita konkreetsel kuupäeval, olgu selleks kasvõi puhkepäev. Kui kohustuse täitmine on lepitud kokku ajavahemikuna, siis viivist nõuda võimalik ei ole.Vastused Teid huvitavatele küsimustele saate Tsiviilseadustiku üldosa seadusest (§§-d 134-137), mis võlaõiguse üldosana kohaldub kõikidele lepingulistele suhetele.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne LõhmusärijuhtTel: Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt