2. märts 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tööandjatel on uutele riigivalitsejatele 10 soovitust

Tööandjate keskliit kutsub kõiki erakondi üles seadma valimiste järel esimeseks eesmärgiks majanduse arengu kiirendamise ja avaliku sektori reformimise.

Keskliidu arvates suudab ainult terve ja jätkusuutlik majandus luua töökohti ja tagada sotsiaalse stabiilsuse.

Keskliit pani valimistel kandideerivate erakondade jaoks kokku 10 poliitikasoovitust, mis tuleks kohe pärast uue riigikogu ja valitsuse tööleasumist ellu viia.

„Eesti on väljumas lähiajaloo tõsiseimast majanduskriisist. Enamik majandusnäitajatest on paranenud ja mõnes majandusharus isegi ületavad kriisieelset aega. Näiteks eksport kasvas möödunud aastal 35%. Peaaegu samas võrreldavas ulatuses vähenes tööpuudus,” ütles tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriis.

Kuigi möödunud aasta oli ettevõtlusele kokkuvõttes edukas, on tulevik Kriisi sõnul endiselt ebakindel. „Majanduskriis ei pruugi veel lõppenud olla. Kõikjal maailmas tõusevad hinnad. Poliitiline ebastabiilsus Lähis-Ida riikides võib majanduse kasvuväljavaateid kahjustada. Tööpuudus on jätkuvalt kõrge. Eesti riigieelarve on ka lähiaastatel puudujäägis ja avaliku sektori kulud kasvasid peaaegu pooleni sisemajanduse kogutoodangust,” täiendas Kriis.

Lisaks kulude kontrolli all hoidmisele ootavad tööandjad maksukeskkonna stabiilsust ja jätkuvat majanduse ümberstruktureerimist kõrgema lisandväärtuse loomise ja ekspordi kasvatamise suunas. See loob hea aluse uute töökohtade loomisele ja ümberõppele.

„Valimiste eelõhtul oleme aga tõsiselt mures valimislubaduste pärast, mille täitmine tooks kaasa riigieelarve kulutuste suurenemise. Praeguses olukorras on vastutustundetu anda valijatele lubadusi, millel puudub reaalne rahaline kate. See on valijate petmine,” rõhutab keskliit.

Tööandjate ettepanekud on:

1. Avaliku sektori suure koormuse vähendamiseks külmutada järgmiseks neljaks aastaks riigieelarve kulud.

2. Igakülgselt toetada tasakaalus ja tugeva kodanikuühiskonna arengut.

3. Vähendada riigiasutuste ja -ametnike arvu ning soodustada koostööd erasektoriga.

4. Vähendada kohalike omavalitsuste ja nende ametnike arvu ning tõsta kohalike teenuste taset.

5. Avada tööturg nendele oskustega töötajatele, keda Eestis napib.

6. Kohaliku tööhõive tõstmiseks langetada tööjõumakse.

7. Üldharidussüsteemi parandamiseks korrastada koolivõrk ja alatäitunud gümnaasiumid sulgeda või muuta põhikoolideks.

8. Kõrghariduse kvaliteedi tõstmiseks taastada sisseastumiskatsed, kehtestada üldised õppemaksud ja luua stipendiumite süsteem edukamatele tudengitele.

9. Reformida haigekassa ja kehtiva sotsiaalmaksu raviosa asemel kehtestada isikustatud ravikindlustusmaks.

10. Kaotada eripensionid ja muud põhjendamatud soodustused ning reformida sotsiaaltoetuste süsteemi selliselt, et toetusi saaksid ainult tegelikud abivajajad.

Eesti Tööandjate Keskliit esindab 1500 Eesti tööandja huve suhetes seadusandliku võimu, täitevvõimu ja ametiühingutega.

Autor: Lemmi Kann, Anu Jõgi

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700