Autor: Lemmi Kann • 2. november 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

SDE: tööandja ja töötaja peavad töötukassasse võrdselt panustama

Sotsiaaldemokraatlik Erakond tegi täna töötuskindlustuse seaduse muutmiseelnõule ettepaneku, mille järgi panustavad tööandjad ja töötajad edaspidi töötuskindlustusse võrdselt.

„Töötuskindlustuse maksemäär on jagunenud siiani nii, et tööandjad maksavad ühe kolmandiku ja töötajad kaks kolmandikku. Hetkel lubatud maksimum kohustab tööandjat maksma 1,4 protsenti ja töötajat 2,8 protsenti palgalt. Tulevikus peab maksimum olema jagatud võrdselt  – tööandjalt 2,1 protsenti  ja ka töötajalt 2,1 protsenti,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Eiki Nestor.

Tema sõnul on antud ettepaneku põhjuseks valitsuse soov muuta ära töötuskindlustuse üks alustala ja suunata vaid hüvitiste maksmiseks mõeldud raha ka töötute koolitamisse ja palgatoetustesse.

„Sotsiaaldemokraadid on üheselt vastu valitsuse plaanile panna töötud ise oma ümberõppe eest maksma. Samuti ei pea nad maksma peale, et neid tööle võetakse. Tulenevalt sellest on vaja ära muuta ka teine alustala ja teha 1,4+2,8 süsteem ringi 2,1+2,1  süsteemiks,“ selgitas Nestor.

Sotsid on tööturuteenuste ja –toetuste sihtkapitali loomisega nõus tingimusel, et sinna ei suunataks töötajate kindlustusmaksete raha. Sihtkapitali vahendid peavad kokku tulema riigieelarvest ja tööandjate poolt töötukassale makstud rahast.

„Meie ettepaneku järgi  maksavad töötute koolituse ja muud tööhõivemeetmed kinni riik ja tööandjad, Valitsuse asemel tuleb aga töötukassale anda otsustusõigus, kui palju kindlustusmaksetest anda tööhõivemeetmetele. Kuidagi ei saa olla nii nagu eelnõus, et valitsus otsustab ja töötukassa vastutab,“ütles Nestor.

Vaidlusalune eelnõu oli riigikogus esimesel lugemisel 20. oktoobril.

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700