21. oktoober 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kingituste ringid

Portaal bioneer.ee vahendab häid mõtteid, kuidas lihtsate vahenditega teha midagi südamlikku ja head oma kaaskodanike suhtes ning panna seeläbi kingitused, mida saame teineteisele iga päev anda, omavahel liikuma. Meil on tegelikult ümbritsevatele inimestele väga palju anda. Nähkem lihtsalt seda enda rikkust ja julgegem seda jagada.

Läbi aegade on inimkoosluse püsimajäämine sõltunud teineteise abistamisest. Me vajame toetust, et toime tulla nii sisemiste kui väliste teguritega, mis paiknevad iga inimese arenguteel.

Inimkonna funktsioneerimist võib vaadelda läbi inimkeha, kus iga rakk on sõltuvuses kõikide teiste rakkude tegevusest. Lihtne on järeldada, et eluks vajalik dünaamika peitub ühtsuse loomises, kus iga indiviid etendab rolli, mis aitab teistel oma unelmaid tõelisusse tuua.

Vaadates paari viimast aastatuhandet, võib öelda, et inimkond on elanud teadmatuses ja olnud sõltuvuses isikukesksest tugevusest. Peamiseks loovaks jõuks on olnud seisukoht: „Iga mees enda eest!“ Sellise käitumise tõttu on purunenud paljud sidemed, mis on koos hoidnud kogukondlikku ühtsust.

Mida arenenum ühiskond, seda enam on eraldatust kahe indiviidi vahel. Vaadeldes Ameerika äärelinna elu mudelit, on igale perekonna liikmele vaja isiklikku magamistuba, vannituba, autot jne. Inimesed on enam sõltuvuses eraldatusest kui koos eksisteerimisest. Eraldatus on aga tekitanud konteksti, kus me oleme hakanud tajuma, kui palju me üksteisest sõltume.

Tehislik tühjus on kaasa aidanud liikumisele, kus indiviidid tulevad hea meelega kokku, et üksteist aidata. Alternatiivsetes ringkondades on üle Ameerika saanud tavaks kooslust loovate ringide moodustamine. Olenevalt vajadustest võivad need ringid olla loomingulise või praktilise suunitlusega, kuid keskseks teemaks on koos eksisteerimine ja arenemine.

Üheks huvitavaks nähtuseks on tänu- või kingituste ringide tekkimine. Nende aluseks on oletus, et meil kõigil on teistele midagi anda ja me kõik vajame teistepoolset toetust, et elus edasi liikuda. Selliste ringide loomine on imelihtne. Vaja läheb kohta, kus koos käia ja paari inimest, kes järgivad kokkulepitud reegleid, mis aitavad kaasa vajaliku õhkkonna loomisele.

Kingituste ring (Gift Circle), millest järgnevalt juttu tuleb, eksisteerib Fairfax’i linnas, mis paikneb Põhja-Californias, nii 50km kaugusel San Franciscost. Selle ringi loojaks on mees nimega Alpha Lo. Tema mõtetega nii Kingituste ringi kui muude teemade kohta saab tutvuda blogis opencollaboration.wordpress.com .

Kingituste ring on koht, kus inimesed kogunevad, et läbi andmise ennast teostada, läbi jagamise üksteisega vennastuda ja läbi saamise kasvada.

Kingituste ring on aluseks süsteemile, mis pikemas perspektiivis võib asendada rahakeskse majandusmudeli. Alpha sõnade kohaselt sõltub inimeste igapäevane eluviis vaadetest, mille me oleme aja jooksul omandanud. Kõik harjumuspärane saab muutuda, kui selleks on piisavalt palju sooviavaldajaid. Kingituste ring on üheks alternatiiviks, mis aitab kooslusel ennast defineerida läbi mõistete nagu heatahtlikkus, avatus ja koostöö.

Alpha poolt loodud kingituste ring on aja jooksul muutunud. Alguse päevadel leidis iga kogunemise keskel aset kaks üksteisest eraldiseisvat ringi. Esimese ringi ajal said osavõtjad väljendada soove ja vajadusi, mis vajasid täitmist. Teise ringi ajal tekkis osavõtjatel võimalus enda oskusi, teadmisi ja teisi väärtusi teistele pakkuda. Selline suhtlemine avas dialoogi lahenduste leidmiseks ja üsna mitmed vajadused said rahuldatud. Teatud aja möödudes avastasid osalejad, et läbi elava diskusiooni (ajurünnakute) on võimalik leida lahendusi, mis omavad suuremat mõju.

Seeläbi tekkis uus formaat, mille alusel hakati koos käima. Osalejad leidsid, et paludes inimesel, kes oli oma vajaduse teatavaks teinud, ruumist lahkuda, saab kiiremini tulla lahendustele, mis on praktilise suunitlusega. Uue süsteemi kohaselt saavad ringist osavõtjad avameelselt arutleda, mida teha, et vastav probleem, vajadus vms. saaks lahendatud. Olenevalt soovi keerukusest kulutatakse arutelule 5 kuni 15 minutit, mispeale palutakse soovi avaldajal ringiga uuesti ühineda.

Näiteks paari nädala eest aset leidnud kogunemisel teatas üks osavõtja, et ta soovib San Franciscost Fairfaxi kolida. Kuna ta on pikemat aega elatunud juhutöödest, puuduvad tal paberid, mis tõestavad tema maksujõulisust. Tavaliste kanalite kaudu oleks tal olnud praktiliselt võimatu endale korterit leida, kuid osavõtjad leidsid võimalusi, kuidas teda aidata.

Enamik soove on seotud igapäevaste vajadustega nagu lapsehoidmine, mehaaniliste ja elektrooniliste asjade parandamine, juuste lõikamine jne. Samas võib kohata väga professionaalseid ja spetsiifilisi vajadusi nagu näiteks kodulehekülgede disainimine ja raamatupidamisalaste teenuste osutamine. Üks üksikema kommenteeris, et viimase kahe kuu jooksul on ta abi saanud kõikide majapidamistoimingute juures.

Huvitavaks nüansiks võib pidada asjaolu, et lahendused kirjutatakse üles tühjadele postkaartidele, mis antakse ringi lõppedes sooviavaldajale koos lahendusepakkuja kontaktandmetega. Nii tarvitatakse vanu jõulu- ja muid tervituskaarte üsna efektiivsel ja kaunil viisil.

Iga kogunemine algab ühise söömaajaga. Kõikidel osavõtjatel palutakse ühisesse kassase tasuda 3 dollarit ja seda raha kasutatakse järgmise nädala söögiks tarviliku ostmiseks. Koos olemine, kuid eriti koos söögi valmistamine, on saanud osaks, mis aitab tervel kooslusel ennast terviklikumalt tunda. Positiivne meeleolu on kui magnet, mis tõmbab enda poole aina rohkem inimesi.

Kuigi kingituste ringi suunitlus on praktiliste lahenduste leidmine, on suur tähtsus ka inimestevaheliste sidemete loomisel. Lähedane lävimine ja üksteise aitamine toovad esile emotsioone, mis aitavad kõikidel osalejatel ennast terviklikumalt tunda.

Läbi atmosfääri, kus suhtlemine on avatud ja lapsed saavad vabalt ringi joosta, tekib koosluse tunne, mis avab uksed täisväärtusliku ja tasakaaluka tuleviku juurde. Kingituste ringi üheks peamiseks juhtmõtteks on andmine ja rõõmu tundmine läbi andmise. Saamine on protsessi loomulik osa, mis leiab aset siis, kui seda vaja on.

Autor: Lemmi Kann, Tarvo Nurmeots

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700