Autor: Lemmi Kann • 22. juuni 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

ÄP Käsiraamatute foorum: negatiivne omakapital

Küsimus: Ettevõtte osanikud on andnud OÜ-sse laenu 100000.- . Majandusaastal tekkis OÜ-l kahjum 100000.- krooni. Osakapital 40000.-krooni. Omakapital kokku -60000.- krooni. OÜ-u juhatus/osanikud teevad vastavasisulise otsuse mitterahaliseks sissemakseks 100000.- krooni käibelaenu arvelt. Sissemakse tehakse ülekursi arvele. Osakapitali suurendamise käigus osade arv, suurus, õigused ja kohustused ei muutu.Osakapitali suurendatakse 0 krooni võrra. Kas selline tehing on aktsepteeritav ja kas audiitorite hinnang mitterahalisele sissemaksele on kohustuslik?

Vastus: Kuna ülekurss on osa nimiväärtusest rohkem makstud summa, ei ole võimalik sissemakset teha ainult ülekursina, ilma osakapitali suurendamata. Osakapitali võib suurendada ka ainult väikseima nimiväärtuse ehk 100 krooni võrra ning kogu ülejäänud summa maksta sisse ülekursina. Tasub arvesse võtta, et ülekursina sisse makstut ei saa hilisemalt osanikele maksuvabalt välja maksta, nagu näiteks osakapitali vähendamisel.

Teine võimalus netovara probleemi lahendamiseks on osanike loobumine oma nõudest, kuid see tähendab samuti, et hilisema võimaliku kasumi korral on selle jaotamine maksustatav. Mitterahalise sissemakse hindamise kord peab olema põhikirjas. Kui mitterahalise sissemakse väärtus ületab 40 000 krooni või kui kõik mitterahalised sissemaksed moodustavad kokku üle poole osakapitalist, on autiitori poolne kontroll kohustuslik: audiitor peab mitterahalise sissemakse väärtuse hindamist kontrollima (hindavaja esitama arvamuse selle kohta, kas sissemakse vastab äriseadustiku §-s 142 nimetatud nõuetele:a) mitterahaliseks sissemakseks võib olla mis tahes rahaliselt hinnatav ja osaühingule üleantav asi või varaline õigus, millele on võimalik pöörata sissenõuetb) mitterahaliseks sissemakseks ei või olla osaühingule osutatav teenus ega tehtav töö ega ka asutajate tegevus osaühingu asutamisel.Audiitori arvamus peab sisaldama mitterahalise sissemakse kirjeldust ning selles tuleb märkida, millist meetodit kasutati mitterahalise sissemakse hindamisel ja kas mitterahalise sissemakse väärtus vastab mitterahalise sissemaksega tasutud osa nimiväärtusele ja ülekursile.

Vastas BDO Eesti AS

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700