PricewaterhouseCoopers’i üleilmse majanduskuritegevuse uuringu hinnangul on 30% ettevõtetest viimase 12 kuu jooksul langenud pettuse või muu majanduskuritegevuse ohvriks, teatas PwC.
Ettevõtetest, keda majanduskuritegevus aasta jooksul puudutas, langes raha või varade varguse ohvriks 67%, raamatupidamisandmete võltsimisest sai kahju 38% ning altkäemaksudest ja korruptsioonist 27%.
Kui maailmas kannatas uuringu andmetel viimase aasta jooksul majanduskuritegevuse läbi kahju 30% ettevõtetest, siis kõige rängem on vastav mõju Venemaal (71%) ja Lõuna-Aafrika Vabariigis (62%), ent esikümnes on ka Kanada (56%), Suurbritannia (43%) ja Austraalia (40%). Kõige madalama majanduskuritegevusega riigid on Jaapan (10%) ja Hongkong (13%), esikümnes ka Holland (15%) ja Soome (17%).
Majandussektorite võrdluses kannatavad pettustest ja majanduskuritegevusest kõige rohkem side-, kindlustus- ja finantsettevõtted, ettevõttesisest st oma töötajate poolt põhjustatud kuritegevust esineb enim majutus-, transpordi- ja kaubandusettevõtetes.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ettevõttesiseste pettuste/varguste puhul on 42% süüdlastest keskastme juhid, 14% tippjuhid ja 44% muud töötajad, kusjuures 2007. aasta sama uuringuga võrreldes on keskastme juhtide osakaal oluliselt tõusnud ja tippjuhtide oma langenud.
Kuritegudest 34% avastati ettevõtte kontrollmehhanismide abil (sisekontroll jms), 34% tulenevalt ettevõtte kultuurist (kolleegi vihje vms) ning 20% juhuslikult.
Eesti PricewaterhouseCoopers’i auditi teenuseliini juht Tiit Raimla ütles uuringu kommentaariks, et majanduskriis ja vähenevad sissetulekud suurendavad töötajate kiusatust tööandja vara „ümberjagamiseks“ ning samal ajal vähendatakse mitmetes firmades ka sisekontrolli ressursse, mis võib kaasa tuua pettuste avastamise võimekuse languse. „Ka Eesti ettevõtete juhid peaksid regulaarselt hindama oma riske nii ettevõttesiseselt kui ka kolmandate osapoolte osas“, lisas Raimla.
Autor: Lemmi Kann, Kristi Malmberg