Autor: Lemmi Kann • 27. november 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Käibemaksugrupina registreerimise ja tegutsemise põhimõtted

Alates 2010. aasta 1. jaanuarist jõustuvad käibemaksuseaduse (KMS-i) § 26 muudatused, mille alusel võib maksuhaldur registreerida käibemaksukohustuslased ühise taotluse alusel käibemaksugrupina, kui nende poolt on täidetud KMS-i § 26 lõikes 1 sätestatud tingimused.

KMS-i § 26 muudatuste kohta saab lähemalt lugeda:

    * käibemaksuseaduse ja tulumaksuseaduse muutmise seadusest (RTI, 30.12.2008, 58, 324) (551 SE)

    * käibemaksuseaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõust Riigikogu kodulehel

Olulisemad muudatused käibemaksugruppide kohta

Käibemaksugrupina registreeritakse maksukohustuslaste ühise taotluse alusel emaettevõtja ja tütarettevõtjad äriseadustiku tähenduses.

Samuti registreeritakse ühise taotluse alusel käibemaksugrupina majanduslikult ja organisatsiooniliselt seotud maksukohustuslased, kui iga käibemaksugrupi koosseisu registreeritava äriühingu aktsiatest, osalusest või häältest kuulub samale isikule rohkem kui 50 protsenti või kui isikud on seotud frantsiisilepingu alusel.

Seega võib käibemaksugrupina registreerida Eestis ettevõtlusega tegelevad Eesti maksukohustuslased, kes on omavahel tihedalt seotud rahaliselt, majanduslikult ja organisatsiooniliselt (kõik kolm tingimust peavad olema täidetud).

Käibemaksugrupp registreeritakse taotluse esitanud isikute poolt valitud esindusisiku (käibemaksugruppi kuuluvate isikute hulgast) nimele, kes hakkab gruppi esindama. Käibemaksugrupile antakse ühine käibemaksukohustuslasena registreerimise number (KMKR number), milleks on esindusisiku KMKR number. Käibemaksugruppi kuuluva liikme, v.a esindusisiku, personaalne KMKR number käibemaksugrupina registreeritud perioodil peatatakse ehk on kehtetu.

Seega põhimõtteline erinevus võrreldes kehtiva korraga seisneb selles, et kuni 31. detsembrini 2009 kehtiva regulatsiooni kohaselt teevad ühe käibemaksukohustuslasena registreeritud isikud tehinguid kolmandate isikutega igaüks oma nimel (iga grupi liige oma personaalse KMKR numbriga), siis alates 1. jaanuarist 2010 tegutseb käibemaksugrupina registreeritud isik kolmandate isikute suhtes kui üks isik (iga grupi liige teeb tehinguid esindusisiku KMKR numbriga).

Käibemaksugrupina registreeritud maksustamisperioodi ühise käibedeklaratsiooni (KMD) ja/või deklareerimisperioodi kauba ühendusesisese käibe aruande/kauba ühendusesisese käibe muutmise aruande (VD/VDP) esitamise kohustus on esindusisikul, st iga grupi liige eraldi maksuhaldurile KMD-d ja/või VD/VDP-sid ei esita. 

Tulenevalt asjaolust, et KMD esitamise kohustus on käibemaksugrupi esindusisikul, kuulub ka enammakstud käibemaks tagastamisele esindusisikule, st kantakse tema ettemaksukontole. Ettemaksukontole kantud enammakstud käibemaksu tagastamine ja tasumisteks kasutamine toimub tavakorras vastavalt maksukorralduse seaduses sätestatud korrale.

Küll aga vastutavad käibemaksugrupina registreeritud isikud solidaarselt käibemaksu tähtaegse tasumise eest ning grupi registrist kustutamisel käibemaksuvõla eest, mis on tekkinud enne seda. Seega, kui esindusisiku ettemaksukontol ei ole käibemaksunõude tasumiseks raha, siis tasumise tähtpäevale järgneval teisel päeval võetakse raha solidaarse isiku ettemaksukontolt.

Käibemaksugrupina registreeritud isikute omavahelisi tehinguid ei loeta käibeks ning KMS-i § 37 nõuetele vastavaid arveid omavaheliste tehingute puhul ei väljastata.

Isikud, kellele on väljastatud tulenevalt KMS-i § 38 lõigetest 21- 23 luba kauba või põhivara impordi käibemaksu KMD-l deklareerimiseks, peavad alates 1. jaanuarist 2010 hakkama arvestama asjaoluga, et nimetatud sättes kehtestatud tingimused peavad olema täidetud kogu käibemaksugrupi ulatuses.

Käibemaksugrupina registreerimise kord ning vormid (avaldus ja avalduse lisa) kehtestatakse rahandusministri määrusega, mille kohta anname täiendavat informatsiooni peale määruse kinnitamist.   

Veel on oluline märkida, et ühe käibemaksukohustuslasena registreerimise otsused, mis on tehtud enne 31. detsembrit 2009, tunnistatakse alates 1. jaanuarist 2010 kehtetuks.

Kui ühe käibemaksukohustuslasena registreeritud isikud soovivad jätkata käibemaksugrupina ka peale 1. jaanuari 2010, tuleb käibemaksugrupina registreerimiseks esitada uus taotlus.

Allikas: Maksu- ja tolliamet

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700