Autor: Maksu- ja Tolliamet • 9. juuni 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

1. juulil rakenduvad EL-s uued tolli põhimõtted

Alates 1. juulist 2009. aastal rakendub Euroopa Liidus julgeoleku ja turvalisuse kontrolli põhimõte üle tollipiiri toimetatava kauba suhtes.

Euroopa Komisjon võttis vastu määruse, mille kohaselt ICS-i ja ECS-i kasutamine ettevõtete jaoks ei ole kohustuslik kuni 1. jaanuarini 2011. aastal, mis tähendab, et elektroonsete sisenemise ja väljumise ülddeklaratsioonide ning manifestide esitamine ettevõtete jaoks on kuni eelpool nimetatud ajani vabatahtlik.

 

1.juulist 2009. aastal jõustuvad Euroopa Liidus täismahus julgeoleku meetmed (Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrus 13.aprilli 2005 määrus (EÜ) nr 648/2005, millega muudetakse nõukogu määrust (EMÜ) nr 2913/92, millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustik) ning julgeoleku muudatuse rakendussätted (Komisjoni 18. detsembri 2006 määrus (EÜ) nr 1875/2006, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 2913/92, millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustik http://www.emta.ee/?id=1226). Nendes õigusaktides on sätestatud julgeoleku ja turvalisuse kontrolli läbiviimise põhimõtted üle tollipiiri toimetatava kauba suhtes.

Selleks, et tagada ühiskonna kaitse asjakohaste riskipõhiste kontrollmeetmete kaudu, rakendatakse Euroopa Liidus impordi kontrollisüsteemi (ICS), ekspordi kontrollisüsteemi (ECS) ja transiidi andmevahetus süsteemi (NCTS).

Nende süsteemide kasutuselevõtmine sätestab uued kohustused ettevõtetele.

Impordi kontrollisüsteem – Import Control System (ICS)

Ühenduse tolliterritooriumile vahetult kolmandast riigist (välja arvatud Norrast ja Šveitsist) toodud kauba kohta peab esitama sisenemise ülddeklaratsiooni.

· Sisenemise ülddeklaratsioon esitatakse enne kauba ühenduse tolliterritooriumile toomist (tolliseadustiku rakendussätete art 184a).· Sisenemise ülddeklaratsiooni andmekoosseis on sätestatud tolliseadustiku rakendussätete lisas 30A.· Sisenemise ülddeklaratsioonid esitatakse andmetöötluse meetodit kasutades, ehk elektroonselt, mis eeldab Maksu-ja Tolliameti IT-rakenduste kasutamise võimalust ja õigust.Sisenemise ülddeklaratsiooni peab esitama, kas vedaja või vedaja teadmisel isik, kes on võtnud vastutuse kauba toimetamise eest ühenduse tolliterritooriumile (ekspedeerija – freight forwarder). Sisenemise ülddeklaratsiooni esitajal peab olema kehtiv EORI number, samuti mere-, õhu- ja siseveetranspordi vedajal.

Elektroonse sisenemise ülddeklaratsiooni esitamiseks on ettevõttel kaks võimalust:

· masin-masin liidese kaudu. Masin-masin liidestamine on tagatud X-tee kanali kaudu (tehnilised spetsifikatsioonid liidestamiseks asuvad: http://www.emta.ee/?id=24427).

· veebiliidese kaudu, mis tähendab ettevõte jaoks käsitsi andmete sisestamist süsteemi.

Impordi kontrollisüsteemis on välja arendatud ka elektroonne manifestide töötlemise funktsionaalsus. Elektroonset manifesti peab hakkama esitama tollile transpordivahendi saabumisel ühenduse liikmesriigist. Elektroonse manifesti esitamise ja töötlemise metoodika on sama nagu sisenemise ülddeklaratsioonil.

ICS-i rakendamine toob endaga kaasa muudatusi terminalipidajate rakenduses TERM ja maanteetranspordi ülddeklaratsioonide moodulis SUMDEC, mis n-ö kolitakse ümber impordi kontrollisüsteemi.

Ekspordi kontrollisüsteem – Export Control System (ECS)

Vahetult Ühenduse tolliterritooriumilt väljaviidavate kaupade kohta tuleb esitada julgeoleku ja turvalisuse andmeid sisaldav ekspordi deklaratsioon (tolliseadustiku rakendussätete art 787).

Kui Ühenduse tolliterritooriumilt väljaviidavad kaubad ei ole hõlmatud tollideklaratsiooniga, tuleb väljumistolliasutusele esitada väljumise ülddeklaratsioon.

· Tollideklaratsioon ja väljumise ülddeklaratsioon esitatakse enne kaupade väljaviimist (art 592b/842d).· Tolli- ja ülddeklaratsioonide andmekoosseisud on sätestatud tolliseadustiku rakendussätete lisas 30A.· Tolli- ja ülddeklaratsioonid esitataks andmetöötluse meetodeid kasutades.

Väljumise ülddeklaratsiooni esitamise kohustus lasub isikul, kes viib kauba või on võtnud vastutuse kauba veo eest ühenduse tolliterritooriumilt välja või isikul, kes suudab kõnealust kaupa pädevale tolliasutusele esitada või esitada lasta, või eelnevalt nimetatud isikute esindajal.

Elektroonilise ülddeklaratsiooni võib ettevõtja esitada Maksu- ja Tolliameti poolt arendatava Ekspordi kontrollisüsteemi veebiliidese kaudu või Maksu- ja Tolliameti ning ettevõtte infosüsteemi vahelise masin-masin liidese olemasolul ettevõtte infosüsteemi kaudu (liidese tehnilised spetsifikatsioonid asuvad aadressil: http://www.emta.ee/?id=24743).

Ekspordi kontrollisüsteemis on välja arendatud ka elektroonne manifestide töötlemise funktsionaalsus. Elektroonne manifest tuleb esitada tollile mere ja õhu transpordiliigi korral transpordivahendi lahkumisel Eesti sadamatest ja lennujaamadest.

Ekspordi kontrollisüsteemi rakendamisega lisandub järelepäringute funktsionaalsus, mis võimaldab tõhusamalt teostada järelevalvet ekspordi protseduuri üle. Veel lisandub funktsionaalsus, mis võimaldab ettevõtetel saata Maksu- ja Tolliametile elektroonseid teateid kaupade väljumistolliasutusse saabumise ning transpordivahendi väljumise kohta.

Transiidi andmevahetuse süsteem – New Customs Transit System (NCTS)

Transiidiprotseduuri ja TIR-märkmiku (edaspidi transiidideklaratsioon) andmete esitamine transiidi andmevahetuse süsteemi (edaspidi NCTS) on kohustuslik. Andmete esitajal on võimalik valida kas ta esitab transiidideklaratsiooni ülddeklaratsiooni rollis või lisaks transiidideklaratsioonile esitab sisenemise või väljumise ülddeklaratsiooni.

Transiidiprotseduuri ja TIR-märkmiku andmeid võib kasutada sisenemise või väljumise ülddeklaratsioonina, kui on täidetud alljärgnevad tingimused:

· kaubad tuuakse ühenduse tolliterritooriumile või viiakse sealt välja transiidiprotseduuriga· transiidi andmeid vahetatakse infotehnoloogia ja arvutivõrgu abil· andmed hõlmavad tollikoodeksi rakendusmääruse lisas 30A nõutavaid kõiki andmeidTransiidideklaratsiooni esitab tollile printsipaal, TIR-märkmiku valdajavõi printsipaali/valdaja teadmisel isik, kes on võtnud vastutuse kauba veo eest Ühenduse tolliterritooriumil.

TIR-vedude tollivormistus paberkandjal TIR-märkmikus jätkub vastavalt TIR-konventsioonis sätestatud nõuetele.

Elektroonilise transiidideklaratsiooni kaasa arvatud ülddeklaratsiooni rollis võib ettevõtja esitada, kasutades Maksu- ja Tolliameti veebipõhist süsteemi NCTS või ettevõtte infosüsteemi vahelise masin-masin liidese olemasolul ettevõtte infosüsteemi kaudu (liidese tehnilised spetsifikatsioonid asuvad aadressil: http://www.emta.ee/?id=24760).

Muudatused infosüsteemides ja kasutajaõiguste taotlemisel

· ICSi kasutamise õigusi tuleb taotleda isikutel, kes sisenemisformaalsuste teostamiseks on kohustatud esitama tollile kõikide transpordiliikide osas sisenemise ülddeklaratsioone, manifeste ja loendeid. ICSi viiakse täiendavalt üle ka täna kasutatava süsteemi SUMDEC funktsionaalsus. Tänastele sisenemisdeklaratsioonide esitajatele jäävad SUMDECis alles vaatleja õigused ning kehtivad kasutajaõigused sisenemisdeklaratsioonide esitamiseks/töötlemiseks kantakse automaatselt üle uude süsteemi. Kuni 01.07.09 registreeritud sisenemisdeklaratsioone on õigus SUMDEC-is kasutada 15 päeva jooksul nende esitamisest

· ladustamisteadete töötlemise süsteemi TERM vahetab välja uus versioon TERM2. Klientidele jäävad esialgu kasutusele mõlemad TERMi versioonid, kuid uued ladustamisteated tuleb esitada alates 01.07.09 süsteemis TERM2. Vanas versioonis on võimalik töödelda juba esitatud ladustamisteateid. Olemasolevad TERMi kasutusõigused kantakse uude süsteemi üle.· IMFi kasutamise õigused ICSis peab endale taotlema klient, kes hakkab tolli teavitama mere-, õhu- ja raudteetranspordivahendi saabumisest. Saabumisteate esitamise kohustus on vedu teostaval ettevõttel või tema esindajal. Maanteetranspordi korral elektroonset teavitust ei kasutata.· transiitdeklaratsioonide ja TIR märkmike töötlemine viiakse transiidi andmevahetus süsteemi NCTS. Sellest tulenevalt peavad kõik e-transiidi kasutajad taotlema uude süsteemi uued kasutajaõigused. TIR süsteemi kasutajate kehtivad kasutajaõigused kantakse automaatselt üle uude süsteemi.· ekspordi kontrollisüsteemi ECS kasutajaõigusi tuleb taotleda isikutele, kellel peab olema võimalus näha andmeid kaupade eksportimise tulemuste osas. Samuti tuleb taotleda ECS kasutajaõigused isikutele, kes hakkavad sisestama väljumise ülddeklaratsioone ja elektroonilisi manifeste ning saabumis- ja väljumisteateid.

Infosüsteemide kasutusõigusi on võimalik taotleda läbi Maksu- ja Tolliameti veebirakenduse või kohalikus teeninduskohas.

Lisainformatsiooni uute infosüsteemide ja süsteemidesse kasutajaõiguste taotlemise kohta on võimalik leida maksu- ja tolliameti kodulehelt.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700