Aktsiakapitali vähendanud ja oma aktsiaid tagasi ostnud ettevõtted peavad olema valmis vastama maksuameti küsimusele „Miks sa seda tegid?“, sest just nende firmade lauskontroll on tänavu maksuhaldurite prioriteet.
.....
Kuni eelmise aasta lõpuni maksustati aktsiakapitali väljamaksmist aktsionäri tasemel, mille tulemusena juriidilisest isikust aktsionärid ja välisomanikud ei pidanud saadud tulult tulumaksu tasuma. Selle aasta algusest aga maksab ettevõtte kapitali vähendamisel ja väljamaksmisel tulumaksu ise ja kõikide aktsionäride pealt.
Maksuameti seisukoht on, et selline tegevus oli paljudel juhtudel seotud tulumaksuseaduse muutmise seaduse väljatöötamisealase info levikuga ning seega kuuluvad need ettevõtted riskigruppi.
.....
Tulumaksuseaduse muudatus muutis kapitali väljamaksed ettevõtte jaoks kallimaks
2008: maksustamine aktsionäri tasemel Füüsilisest isikust aktsionär maksaks tulumaksu väljamakse ja osaluse soetamismaksumuse vahelt. Nt kui osaluse soetamismaksumus oli 2 mln krooni, siis on tulumaksu vaja maksta 7 mln krooni pealt (1,47 mln kr). Eesti juriidilisest isikust aktsionär ei maksnud saadud tulult tulumaksu. Välismaa aktsionär ei maksnud Eestis selliselt väljamakselt tulumaksu maksulepingu olemasolul (v.a kinnisvaraettevõtte kapitali vähendamine). 2009: maksustamine äriühingu tasemel Äriühing maksab tulumaksu kapitali tehtud sissemaksete ja väljamakse vahelt sõltumata sellest, kas väljamakse saaja on füüsiline või juriidiline isik või välismaine omanik. Nt kui sissemaksed aktsiakapitali on 400 000 kr, siis on maksustatud 8,6 mln krooni (9-0,4 mln kr), sõltumata osaluse tegelikust soetamismaksumusest. Tulumaks sellelt oleks 1,81 mln krooni. Selline olukord võib tekkida, kui ettevõte asutati miinimumkapitaliga ja hiljem suurendati fondiemissiooni teel kapitali kasumi arvel 10 mln kroonini.
Allikas: Ranno Tingas, Ernst & Young Baltic AS partner
Seotud lood
On selge, et kui oleme müünud kaupa või osutanud teenust, mille eest jätab teine osapool raha maksmata, on kahju suur. Alates juba asjaolust, et tänase seaduse kohaselt tuleb tehingutelt maksta käibemaksu, mille tagastust saab taotleda alles järgmisel aastal, tõestades, et summat ei ole laekunudki. Kuidas vältida sissenõudmist vajavaid arveid, räägib raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ juht Enno Lepvalts.
Hetkel kuum
Enim on maksuvõlglasi aastaga juurde tulnud hulgi- ja jaekaubanduses.
Tagasi Raamatupidaja esilehele