10. november 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kohvinurga suhetevõrgustik

Kolleegide vahel toimivate suhetemustrite ees ei peaks ettevõttes tööd alustav uustulnuk hirmu tundma. Eeldades, et sa järgid paari olulist reeglit. Ka juba kogenenud ja paljunäinud töötajatele on esimesed päevad uues firmas elevust tekitavad.

Michael V. vahetas kaks ja pool aastat tagasi oma töökoha suurkontsernis alles ettevõtlust alustava firma vastu. Tema aastatepikkused kogemused suurklientidega olid uuele ettevõttele olulised. Olles ise juba 40-dates aastates, oli ta oma uutest kolleegidest keskmiselt 10 kuni 15 aastat vanem. Suur vanusevahe ei olnud siiski Michaelile probleemiks. Esimestel nädalatel hoidis ta madalat profiili ning jälgis tähelepanelikult ümbritsevat firmasisest „kultuuri“ : kuidas ettevõte toimib, kuidas toimivad otsustusprotsessid.

Oskus jälgida ümbritsevat on väga oluline

Karjäärinõustajate soovitustel tulekski uuel ametikohal alustades esmalt enda ümber toimuvat jälgida, ehk Michael tegi instinktiivselt kõik õigesti. Eelkõige tuleks uustulnukana võtta situatsiooni rahulikult ning tasakaalukalt, ei ole mõistlik pea ees ja 100% kohe töösse sukelduda. Sama oluline, kui töötegemine ise, on mõista kolleegide vahel toimivaid sotsiaalseid kontakte. Selle jaoks tuleks uuel töötajal samuti spetsiaalselt aega leida. Uustulnukana on sul ainulaadne võimalus kolleegidelt palju küsida. Hiljem võidakse seda kui ebakompetentsust võtta.

Kasuta hoolega algaja eelist ning küsi, küsi ja veelkord küsi! Tähelepanelikule jälgijale saavad sel moel esimestel nädalatel selgeks mitte ainult ametlikud tööprotsessid, vaid ka mitteformaalsed kohtumispaigad, hierarhiad ja suhtluskanalid. On täiesti normaalne, et uustulnukana tuntakse end äralõigatuna, kui kolleegid arutavad omavahel sündmusi, kus uus tulija juures ei viibinud või kui räägitakse ühistest tuttavatest. Seda on eriti raske taluda ekstravertsetel inimestel.

Kasuta kohvinurka, koopiamasinat ja sööklat

Esimese alustala kiireks integreerumiseks firma suhetevõrgustikku saab panna juba tutvustamisringkäigul. Tervitage uusi kolleege ning esitlege end selgelt ja kõlavalt, selgitage, millega te ettevõttes tegelema hakkate. Oma nõrkusi ning hirme ei tohi kindlasti välja näidata. Näidake end enesekindlana ning positiivsena. Eriti naisterahvad peaksid seda meeles pidama, sest nemad kipuvad end sagedamini alahindama ning kalduvad liigtagasihoidlikud olema.

Kolleegidega esmakohtumistel küsitakse sageli ka privaatsete asjade kohta. See on hiljem kasulik võimalus, mida ära kasutada pidepunktina hilisemate vestluste arendamiseks. Seepärast kuula hoolega ning ei ole paha ka tähtsama info kohta märkmeid teha. Kes töötab kellega tiimides? Kuidas kulgevad olulisimad protsessid? Milliseid hierarhiaid tuleb teada?

Karjäärinõustajad soovitavad sisseelamise hõlbustamiseks ära kasutada kõiki ettevõtte mitteformaalseid kohtumispaiku ja sobival hetkel otsida võimalust alustada otsest vestust mõne kolleegiga või rääkida kaasa väiksemas kaastöötajate ringis. See on lihtsaim võimalus, õppida tundma asjade tagamaid ja samuti ei pea kartma enda identiteedi kaotamist. Üldjuhul on sobivaimad kohad alustamaks mitteformaalseid jutuajamisi kohvinurgad, söökla ja miks mitte ka koopiamasina nurk.

Mida teha alguseraskustega?

Kuid ka kõige pikem alguse „prooviaeg“ saab millalgi otsa ning töötajat hakatakse hindama vastavalt tema enda käitumisele ja panusele.

Vahel võib juhtuda, et vaatamata kõigile pingutustele ei suju sisseelamine kollegiaalsesse võrgustikku kuidagi. Mõni märkamatu vääratus, hirm konkurentide ees, arusaamatused – võimalikke põhjuseid võib olla palju. Paljude kogemuste põhjal on siiski harvad juhused kui uus naistöötaja tunneb end meeskolleegide poolt välja tõrjutuna.Kolleegide poole, kellest kumab teatavat ebameeldivat konkurentsikartust, võib aga pöörduda hoopis abipalvega saamaks toetust algusperioodi ajaks. Sellega võib äratada neis mentoriomadusi, mis suunavad energia kartustelt hoopis positiivsemas suunas. Uustulnukad ei peaks omalt poolt olema liiga uhked lubamata ennast aidata. Algusperioodil on teatav ebakindlustunne mõistetav ning lubatud.Ebaõnnestumisi ei maksa liiga südamesse võtta

Kellel tõesti juhtub mõni apsakas töösse sisse juhtuma, ei peaks seda siiski ülemäära südamesse võtma ning selle pärast tuhat korda vabandama. Sellest ei muutu midagi paremaks, kui vaid juhtunud vea peale mõtled, suutmata tööga edasi minna. Varem või hiljem tuleb kõigil tööalaselt ette ebaõnnestumisi ja nii tulekski sellesse suhtuda.

Kui uustulnuk satub tõepoolest situatsiooni, milles tunneb end kolleegide poolt täielikult välja tõrjutuna, on vaja otsida abi ning toetust. Sellises situatsioonis tuleb pöörduda ülemuse poole ning probleemist avatult rääkida. Kui sul on eesmärk selles ettevõttes tööd jätkata, tuleb oma soovi probleemile lahendus leida, ehk suletud ringist välja rabeleda ja mitte alla anda, selgelt väljendada. Võrreldes kuludega, mida nõuaks uue töökoha otsimine, on see kindlasti mõistlik lähenemisviis. Vajadusel tuleks leida ettevõttel uustulnukale juhendaja, kes aitaks ummikusse jooksnud situatsiooni lahti harutada.Juhendamissüsteemi rakendamine, mille eesmärk on parandada inimese refleksioonivõimet ning parendada ja muuta isiklikke käitumismalle, on siiski enamikul juhtudel viimane väljapääs. Õigem oleks igal ühel õigel ajal „peeglisse“ vaadata, siis ei tohiks asjaolud sellise ebameeldiva konfrontatsioonini kolleegidega jõuda.Allikas: www.monster.de

Autor: Daily Saviauk

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700