27. oktoober 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ametiühingud taunivad töölepingu seaduse eelnõu ümber toimuvat

Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) juhatus asus oma tänasel koosolekul seisukohale, et uue töölepingu seaduse jõustamine on võimalik ainult siis, kui on täidetud 23. aprillil allkirjastatud kolmepoolse kokkuleppe kõik punktid, kokkulepet eirates ja kiirustades on seaduse jõustamine välistatud.

Eelnõu praegune sõnastus ja tekst, milles kevadel töötajate, tööandjate ja valitsuse esindajate vahel kokku lepiti, on erinevad. Sotsiaalministeerium lubas kevadel, et teksti toimetatakse vaid keeleliselt, tehtud muudatused on aga ka sisulised, nende tegemiseks pole vähemalt ametiühingutelt nõusolekut küsitud. Samas on jäänud eelnõusse üsna palju sätteid, mis on nende keerulise sõnastuse tõttu raskesti mõistetavad.

Tõsiselt ohustab töölepingu seaduse jõustamist 2010. aasta algul sotsiaalministeeriumi mahajäämus tööturuasutuste ühendamise ettevalmistamisel, kaks väärtuslikku kuud on sama hästi kui kaotatud. “Kuigi leppisime selgesõnaliselt kokku, et kõiki reformiks vajalikke õigusakte menetletakse ühtse paketina, polnud veel eile ühendamiseelnõusse sisse viidud ametiühingute ja tööandjate seisukohti, mis öeldi välja augusti lõpus toimunud koosolekul,” ütles EAKL esimees Harri Taliga.

Lisaks ettevalmistuste venimisele ei pea ametiühingud võimalikuks uue töölepingu seaduse rakendamist enne 2010. aastat ka seetõttu, et valitsus ei näe järgmise aasta riigieelarves ette raha riigi töötutoetuse tõstmiseks poole alampalgani, mis samuti on kokkuleppe lahutamatu osa. “Töötutoetus peaks suurenema enam kui kahekordseks võrreldes selle 1000 krooniga kuus, mis on kirjas 2009. aasta riigieelarve eelnõus,” tõdeb Taliga. “Ja seda kokkuleppe punkti üle parda visata kohe kindlasti ei saa”.

Riigikogus teisel lugemisel olevale töölepingu seaduse eelnõule esitati 23. oktoobriks 126 muudatusettepanekut.

Lisainfo:

Harri Taliga, EAKLi esimees, tel 6412 800

EAKLi infojuht Siiri Rebane, 6412 808; 58 19 04 00

Autor: Harri Taliga

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700