Autor: Raamatupidaja.ee • 18. oktoober 2007
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Uus seadus tõhustab rahapesu vastast võitlust

Valitsus kiitis eilsel istungil heaks rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse eelnõu, millega võetakse Eesti õigusesse üle kaks EL rahapesu tõkestamise direktiivi.

"Kiiresti muutuvas maailmas tuleb senisest enam tähelepanu pöörata nii rahapesu kui ka terrorismi rahastamisega võitlemisele. Tegu on tänapäeva maailmas aina teravamate probleemidega, mis puudutavad meid kõiki,” ütles rahandusminister Ivari Padar. „Nende kuritegude ennetamine kaitseb kogu Eesti majandusruumi usaldusväärsust," lisas ta. „Eelnõud on tublist täiendatud – enamikku kooskõlastusringidelt saadud ettepanekuid rahandusministeerium ka arvestas.”

Eelnõu jõustumisel laieneb isikute ring, kes on oma majandus-, kutse- ning ametitegevuses kohustatud rakendama rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse nõudeid.

Kohustatud isikuteks on pangad ja kõik finantsteenuseid pakkuvad ettevõtjad, õnnemängude korraldajad, kinnisvaravahendusega tegelevad isikud, pandimajapidajad, audiitorid ja raamatupidamise teenuse või nõustamisteenuse pakkujad. Samuti peavad seaduse nõuetega arvestama kõik kauplejad, kui neile tasutakse üle 200 000 sularahas kroonides või muus valuutas, ning teatud juhtudel ka notarid, advokaadid, kohtutäiturid, pankrotihaldurid või muud õigusteenuse osutajad.

Eelnõu reguleerib kohustatud isikute tegevusi kliendi isikusamasuse tuvastamisel ja kontrollimisel täpsemalt, kui hetkel kehtiv seadus. „See tähendab näiteks, et SMS-laenu pakkujad peavad edaspidi laenaja isikusamasuse dokumendi alusel tuvastama,” selgitas rahandusminister. „Nii kaob võimalus SMS-laenu teel kelleltki raha välja petta.” Lisaks on kõikidel kohustatud isikutel võimalik tugineda krediidiasutuse poolt juba teostatud isiku tausta kontrollimisele, vältides niimoodi mõttetut dubleerimist ja kulusid.

Uue nõudena peab kohustatud isik, välja arvatud krediidiasutus, teatama rahapesu andmebüroole igast tehingust, kus sularahas või muus vääringus tasutakse 500 000 krooni või enam. Krediidiasutusele kohaldub selline teatamiskohustus vaid juhul, kui ta tegutseb sisuliselt valuutavahetajana.

Oluliseks uuenduseks on ettevõtjate registreerimiskohustus majandustegevuse registris. Eelnõu kohaselt tuleb majandustegevuse registris registreerida kõik finantsteenuseid osutavad ettevõtjad, kes ei kuulu finantsinspektsiooni järelevalve alla. Muu hulgas peavad end registreerima ka SMS-laenude pakkujad. Oluliselt on täpsustatud nõudeid isikutele, kes saavad olla selliste ettevõtete või nende juhtorgani liikmeteks. Registreerimise tingimuseks on, et neil ei oleks kehtivaid kriminaalkaristusi mõne tahtlikult toimepandud kuriteo ega rahapesu või terrorismiga seotud kuritegude eest.

Vajadus rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamist eraldi õigusaktiga reguleerida tuleneb selliste kuritegude ohtlikkusest. Püüded varjata kuritegelikul teel saadud tulu päritolu või rahastada terrorismikuritegusid võivad ohustada krediidi- ja finantseerimisasutuste usaldusväärsust ja stabiilsust, kõigutada usaldust rahandussüsteemi suhtes ja kahjustada riigi majandust tervikuna.

Sarnased nõuded tuleb Kõigil Euroopa Liidu liikmesriikidel üle võtta hiljemalt 15. detsembriks.

Lisamaterjal: Taustainfo (doc)

Lisainfo:

Annikky LampRahandusministeeriumKommunikatsiooniosakondtel 611 3577gsm 52 97 656e-post: [email protected]

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700