Autor: Excellent • 2. detsember 2020

Tulemused hetkega peopesal

Silikaat Grupp AS on katusfirma, mis koondab 33 ettevõtet. Neist kõige vanem on AS Silikaat, millel jääb seljataha juba üle 100 tegevusaasta. Grupi ettevõtted tegutsevad kinnisvaras, põllumajanduses ja tootmises ning esindatud on ka hobimajandus, hotellindus ja jaekaubandus. Kokku töötab grupis üle 230 inimese.
Silikaat Grupp AS strateegia ja finantsjuht Anne-Mari Lehtla

„Katusettevõttesse on muuhulgas koondatud personalitöö, õigustegevus ja raamatupidamine, mida grupi ettevõtetele osutatakse teenusena. Ka äritarkvaraga seotud teemad on katusettevõtte korraldada,“ räägib ettevõtte strateegia ja finantsjuht Anne-Mari Lehtla.

Enamik Silikaat Grupi ettevõtetest kasutab Standard Booksi äritarkvara. Selle tarkvara eelkäija võeti kasutusele juba aastal 1996 ja programmi edasiarendusega on ka grupi ettevõtete võimalused pidevalt muutunud kaasaegsemaks.

Miks just Standard Books?

Lehtla sõnul peitub Standard Booksi peamine võlu selle lihtsuses. Silikaat Grupis on tarkvaral palju kasutajaid – gruppi kuuluvate ettevõtete raamatupidajad, juhid, müügiinimesed. „Standard Booksi on lihtne kasutada ja selle toimimist erinevatele kasutajatele selgitada. Grupi ettevõtted kasutavad tarkvara erinevalt, kuid selle üldine loogika on arusaadav ja mugav.“

Sõltuvalt grupi ettevõtte tegevusvaldkonnast ja vajadustest on ettevõtetes kasutusel Standard Booksi erinevad moodulid. Enamus ettevõtteid kasutab igapäevaseid mooduleid ettevõtete müügi, ostu ja põhivarade haldamiseks. Näiteks tootmisettevõtted rakendavad edukalt tootmismoodulit. Kinnisvara haldamisega tegelevatele ettevõttetele tuleb kasuks põhjalik ja mitmetasemeline objekti analüüs. „Meie kinnisvaraettevõtetele annab see võimaluse objektide kaupa tulusid-kulusid eristada. Standard Books on võimekas programm, mida avastada. Järjekorras seisab konsolideerimismoodul, mille plaanime grupis veel sel aastal kasutusele võtta,“ täpsustab ta.

Võimekas analüüsitööriist

Grupi tasemel on selge vajadus omada pidevalt ülevaadet, kuidas ettevõtetel läheb. 33 ettevõtte kasumiaruande eraldi läbivaatamine ja analüüsimine on väga ajakulukas. Sellest sündis lahendus, kus andmed liiguvad automaatselt API (Application Programming Interface) abil Standard Booksist Excelisse ja lähitulevikus sealt edasi Power BI-sse, kus sünnib kõigi ettevõtete tulemusi koondav vaade. Eelnevalt tuli ära teha ettevõtete kontoplaanide ühtlustamine – nii muutusid algandmed paremini võrreldavaks.

Lehtla sõnul on selline koondvaade juhtkonnale hädavajalik tööriist. „Nüüd ei pea me andmete otsimisele ja laadimisele enam aega kulutama, andmed liiguvad automaatselt tabelisse ja meie saame tegeleda sellega, mis väärtust loob – sisulise analüüsiga. See lahendus on ülimugav ja -kiire ning võimaldab andmeid ühe hetkega eraldada ettevõtete või kulu- ja tululiikide kaupa,“ ütleb ta.

Mida aeg edasi, seda enam loeb otsuste tegemisel kiirus. API abil valminud tööriist annab ühe hetkega ülevaate kõigi ettevõtete hetkeseisust ja tegevuse nüanssidest. Näiteks sisaldab lahendus kõiki eelarveid ning API-ga tuleb tulemuste tegelik vaade selle kõrvale. Grupi tulevikuplaanid, optimeerimised ja arengusuunad sünnivad nüüd koos uue võimeka analüüsitabeliga.

Silikaat Grupi partner analüüsitööriista valmimisel oli ettevõte SoftAccount OÜ, kes tegi tihedat koostööd Excellenti spetsialistidega. Marek Laanbek, SoftAccounti ärianalüüsiarendaja meenutab tehtud tööd: „Üldiselt oli API-ga väga mugav liidestada. Asja tegi keeruliseks see, et andmeid tuli pärida paljude ettevõtete kohta ja andmemudelis tuli arvestada andmete erinevusega. Katsetamist oli palju. Kiidan Excellenti kiiret ja sisukat vastamist jooksvatele küsimustele, mis lahenduse loomise käigus tekkisid.“ Kulus napilt kuu, kui Silikaat Grupi jaoks lahendus juba toimis.

Klienditoe info ja veebiseminarid tulevad kasuks

Lõpetuseks leiab Silikaat Grupi esindaja, et Standard Booksi abil saab ise palju asju korda ajada. „See on meie jaoks kokkuhoid. Näiteks saime klienditoe kodulehe abil oma jõududega hakkama käibemaksu seadistustega,“ räägib Lehtla. „Meile pakuvad huvi kõik uuendused, mis on kergesti rakendatavad ja teevad elu lihtsamaks,“ lisab ta. Excellenti veebiseminaridel räägitakse põhjalikult kõik uued teemad lahti. Silikaat Grupis tulevad sel päeval kõigi ettevõtete raamatupidajad kokku ja kuulavad ära uuenduste info – nii muutub edaspidi mõni teema taas kergemaks.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700