16 aprill 2015
Jaga lugu:

Kuluanalüüs kaevab välja rahapaja

Korralik kuluanalüüs aitab leida tegevuse valukohti ja tõsta efektiivsust ning toetab kasumlikkust. Kõige alus on aga piisav ja pädev informatsioon.

Omahinna analüüs, standardhind… Aga kui tõsiselt neid väljendeid tegelikult võetakse? Kui palju pühendatakse aega ja ressurssi, et tegelikult numbrite taha vaadata? Ja kui ettevõttes on kuluanalüüs igakuises tegevusplaanis omal kohal, siis kuivõrd kvaliteetne ja efektiivne see tegevus on? Kas tundub, et kasutegur sellisest analüüsist on vaid ettekujutus või pingutuste tulemus marginaalne?

Tegelikult võib korralikust analüüsist välja tulla nii mõndagi kasuliku: see aitab leida valukohti tegevuses ja saavutada efektiivsust ning toetab hinnakujundust, planeerimist ja kasumlikkust. Samas saab selle abil luua ka töötajate motivatsioonisüsteemi alustalad.

Mida on aga korralikuks kuluanalüüsiks vaja?

Kahtlemata kõige alus on piisav ja pädev informatsioon. Korrektne ja pädev informatsioon eeldab tugevat IT süsteemi tuge ja läbimõeldud protsesse. Just see on koht, mis muudab paljudele ettevõtetele täna kogu analüüsipoole niivõrd keerukaks ja tülikaks – puudub informatsioon, mida analüüsida või siis on saadav teave täis vigu, mis omakorda toob kaasa täiendavaid parandustegevusi. Siinkohal tasub kindlasti ette võtta oma IT-teenuspakkujad ning nendega koostöös leida võimalused ja tuvastada valukohad, mis aitavad ettevõttel oma informatsiooni paremini hallata ja kättesaadavamaks muuta. Tänapäeval ei tohiks ükski hästitoimiv majandustarkvara takistada ettevõtte protsessidest tuleneva informatsiooni maksimaalset talletamist ja väljastamist. Hea tarkvara annab ülevaate protsessi üldistest tulemustest kuni tootekooslustes kasutatavate sisendite tarbimiseni, omahinna/standardhinna võrdlusest tegelike kuludeni. See kõik on võimalik tarkvarast nö välja imeda ja kompaktsesse vormi panna, mille alusel saab juba igaüks vajalikke järeldusi tegema hakata.

Seega on efektiivse kuluanalüüsini jõudmise esimene samm majandustarkvara üle vaatamine ja vajadusel täiendamine, nii et kogu ettevõtte vajalik protsessiteave oleks ühes kohas ja maksimaalselt kättesaadav. Teiseks tuleb protsessid üle vaadata selle pilguga, et need käiks tarkvaraga sama sammu.

Kui informatsioon on küll olemas, võib ettevõtetes puududa hoopis konkreetne plaan ja arusaam sellest, mida tegelikult näha tahetakse ja mida reaalselt analüüsida on vaja. Kui ei osata vastata küsimustele Mille jaoks? Mis me nende teadmistega teeme?, siis lükatakse sügavam analüüs tahaplaanile ja jätkatakse vanaviisi. See ei ole aga jätkusuutlik ning mõistlik. Ettevõtte arengu oluline edutegur on leida need kriitilised punktid, mis on eluks ja eduks vajalikud. Seejärel tuleb kaardistada informatsioon, mis annaks sisendi nende punktidega seonduvate strateegiliste eesmärkide saavutamiseks ja õigete otsuste langetamiseks.. Meil on vaja teada, kas tootekomponendid on keerukamaks läinud ja seetõttu ressursikulu muutunud, kuid meie pole osanud seda näha ning seda olulist muutust oma hinnakujunduses kajastada.. Kas me teame üldse, kuhu raha toote valmistamisel kuluv ehk mis on need tegelikud ressursisööjad?. Kas me kasutame olemasolevat ressurssi efektiivselt? Teisisõnu, kas kaks inimest konkreetsel töökeskusel on piisav, liiga palju või vähe?• Planeerimine. Kas oleks mõistlik teatud tootmisliini viia üle odavama ressursiga piirkonda?

Võtame näiteks toote valmistamise protsessi:

• Müügihinna kujundus

• Liigsed kulud

• Efektiivsus

Need ja ka paljud teised küsimused aitavad langetada olulisi kohaliku tähtsusega otsuseid, ent annavad ka sisendi kontserni tasemelglobaalseteks otsusteks .Näiteks:

Näiteid erinevatest kasuteguritest võib tuua veelgi. Tuleb tõdeda, et see kõik võib esialgu olla ajamahukas, kuid kui kasutada praegusel ajahetkel ära majandustarkvara võimed, tasub esialgne pingutus ennast kahtlemata ära. Kui loote korraliku platvormi, on hilisemad analüüsid juba paari nupuvajutuse kaugusel. Kui liidate majandustarkvaraga ka hea BI-lahenduse, on väljund juhtimisotsuste tegemiseks veelgi efektiivsem. 

efekt, sest tootmissügavustest võivad välja tulla rahapajad või kasvõi kaukad. Edukat analüüsimist! 

Muidugi võib arutleda ka selle üle, kuivõrd säärased numbrilised analüüsid arvestavad kvaliteedi ja teeninduse faktorit ning kui palju on võimalik taolist analüüsi kasutada ebastandardsete tellitavate toodete puhul. See on juba iga ettevõtte otsustada ning tuleneb professionaalsetest hinnangutest saadavale numbrilise informatsioonile.Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu poolt läbi viidud uuringute põhjal peavad üle 70% tootmisettevõtetest maailmas kuluanalüüsi üheks olulisimaks juhtimisotsuste sisendiks. Ju on seal siis oma iva siiski sees. Samuti peetakse just kuluanalüüsi valdkonda ka üheks suurimaks väljakutseks majandustarkvarale, kuivõrd sedalaadi tarkvarapõhised lahendused on maiuspalaks väga paljudele tootmisettevõtetele, kes igapäevaselt selle teemaga tegelevad ning aina paremaid analüüsi võimalusi ja lahendusi ootavad. Kui reaalsed numbrilised tulemused on igal ajahetkel nähtavad, on ettevõttel parem baas tulevikus optimaalsemate ja kiiremate otsuste langetamiseks.Neid, kes nüüd korralikult kuluanalüüsi ette kavatsevad võtta, võib tabada nn heureka

 

Eve Neumann

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Marianne Lõhmus
Marianne Lõhmusraamatupidaja.ee ärijuhtTel: 6670405Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee