Autor: Gerli Ramler, Äripäeva kaasautor • 23. märts 2022

Enno Lepvalts: raamatupidamistarkvara toob edu vaid siis, kui kasutad kõiki selle võimalusi

Raamatupidamisvaldkonnas on viimase 10 aasta jooksul toimunud suured muutused. Artiklis nendest teemadest Vesiir OÜ juhi Enno Lepvaltsiga juttu tulebki.
Enno Lepvalts, Vesiir OÜ juht
Foto: Meeli-Kyttim

Esiteks on ettevõtted hakanud raamatupidajate palkamise asemel raamatupidamisteenust sisse ostma. Teine trend on paberarvete märgatav vähenemine ning masintöödeldavate dokumentide kasutuselevõtt. Ja kolmandaks mitmekülgsete raamatupidamistarkvarade kasutamine. Võidab aga ainult see, kes oskab ära kasutada kõiki tarkvara võimalusi.

„Tõepoolest, raamatupidamisteenuse sisseostmine on järjest kasvamas ning selle üheks põhjuseks on kindlasti tööjõukulude kasv. See tähendab, et ettevõttele on soodsam raamatupidamisteenust sisse osta, kui inimesi palgata. Samuti muutuvad tarkvarad aina targemaks ning aina enam on kasutusel masintöödeldavad dokumendid, mis vähendab käsitööd, kuhu inimene peab sekkuma,” selgitab Eesti ühe vanema raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ asutaja ja juht Enno Lepvalts. Vesiir hoiab raamatupidamisteenuste vallas jõudsalt ka kõrgeimat kohta „Edukamad 25-aastased Eesti ettevõtted” TOP-is.

Kuna masintöödeldavate dokumentidega opereerimine nõuab vähem ressurssi, tekibki olukord, kus reaalselt palgal olevat raamatupidajat pole enam tarvis. „Aga selline on olukord ainult nendes ettevõtetes, kes on ajaga kaasas käinud ning kasutavad tänapäevaseid infotehnoloogilisi võimalusi enda kasuks ära,” rõhutab Lepvalts. „Ei saa öelda, et uue raamatupidamistarkvara kasutamine toob automaatselt kasu ja raamatupidaja töömaht väheneb, kui ettevõte ei kasuta ära selle kõiki võimalusi, näiteks jätab kasutamata elektrooniliste võimaluste käitlemise.”

Viimased aastad on andnud tõuke paberarvete vähenemisele

Kaks viimast pandeemia-aastat on andnud tugeva tõuke paberil liikuva dokumentatsiooni vähendamisele, ent Lepvaltsi sõnul ei tähenda see kahjuks e-arvetele üleminekut. „Millegipärast e-arveid kardetakse, aga vähemalt ei liigu enam paberarveid, mis on ka rohepöörde osas oluline näitaja. Tahaksin väga öelda, et Eesti on digiriik ja uuenduste osas eesrindlik, ent ikkagi domineerib meil vana hea PDF-fail. Arvan, et põhjuseks on teenusarved ja tugiteenuste arved, mida ettevõtetel on mõni üksik kuus. Kui aga käitlema peaks tuhaneid arveid, küll siis hakatakse aru saama ka e-arve mugavusest, kiirusest ja turvalisusest. Ent jah, kahjuks ollakse kinni jäänud käsitsi tehtavatesse arvetesse.”

Vesiir on üks vanematest kohalikest raamatupidamisbüroodest ja ettevõttes on alati peetud oluliseks pidevat arengut ning ajaga kaasaskäimist. Lepvalts kinnitab, et Vesiiri dokumendivoog näitab ostupoolel väga aktiivset e-arvete kasutamist. „Ja kuna meie üks trump on tarkvara AccountStudio, mis võimaldab suhteliselt lihtsalt ostupoolt seadistada, tänu sellele oleme e-arveid vormistanud juba aastaid. See annab tuntavat ajalist kokkuhoidu ning meie töötajad saavad kasutada seda aega millegi kasuliku tegemiseks.”

Koroonakriis ja hübriidtöö ei toeta rohepööret raamatupidamisvaldkonnas

Tuues veel kord jutuks rohepöörde, nendib Vesiiri juht, et raamatupidamisvaldkonnas on lisaks koroonale aidanud kaasa ka inimeste mugavus, sest töö tahetakse ära teha kiiremini ja lihtsamalt. „Samas ei aita rohelisele mõtlemisele kaasa see, et kontorid on ettevõtetel endiselt alles, kuigi paljud töötajad töötavad mobiilses kontoris. Esiteks käivad osad inimesed endiselt kontoris tööl, mis tähendab, et kontoris ei saa kütet ja konditsioneeri välja lülitada. Teiseks vajavad kodukontorid töötervishoiuseaduse järgi samuti nõuetekohast sisustamist, tööandja peab andma töötajatele töövahendid ning pahatihti on neid nüüd lausa topelt.

Seega, kuigi kütust tööle ja tagasi sõitmiseks põletatakse vähem, koormatakse keskkonda kaudselt ehk isegi rohkem, sest lisaks asjadele on energia- ja küttekulu ju suuremgi. Loodus ja rahakott selle eest „aitäh” ei ütle!”

Võidab see, kes teeb tööd konkurentidest erinevalt

Lepvalts möönab, et ettevõtted võiksid kõigile nendele probleemidele mõelda avatud meelega ning leida esiteks kohti kulude kokkuhoiuks ning teiseks leida enda konkurentsieeliseid, sest võidab see, kes teeb midagi teistest teisiti, aga paremini. „Tasub oma peaga mõelda! Innovatsiooni ei juhi massid, vaid seda teevad üksikisikud. Alati ei pea tegema nii nagu teised, pigem hoidke mõtted avatud ning leidke võimalus, kuidas saate olla kliendile kasulikumad kui konkurendid!”

Vesiiri edu kaks suuremat võtit on AccountStudio tarkvara ning töötajate motiveeritus.

„Samuti liigume püsivalt rumala töö vähenemise suunas, sellest vabanemiseks ei piisa lihtsalt tark olemisest, vaid peab astuma ka konkreetseid samme. Rumala töö vähendamiseks on aga vaja arvutitele kui töövahenditele rohkem asju õpetada ja selgeks teha. See on pikk, aga huvitav teekond!”

Vesiiril on pikaajaline kogemus raamatupidamisteenuste, raamatupidamistarkvara, juhtimis- ja juriidiliste konsultatsioonide ning ettevõtete asutamise ja likvideerimise vallas. Kui soovid toimetada targalt ja teada, milline raamatupidamisteenus on sulle parim, helista 502 5203, 680 6030 või kirjuta [email protected] ja saame kokku!

www.vesiir.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700