Autor: Külli Reino, raamatupidaja.ee toimetaja- projektijuht • 19. juuni 2024

Raamatupidamise Praktik, juuni 2024

Vastutuules edasi

Juunikuu ajakirja fookus on innovatsioonil, julgusel ja muutustel − need kolm märksõna on üha olulisemad ka raamatupidamise valdkonnas. Innovatsioon ei ole enam pelgalt tehnoloogia valdkonna pärusmaa. Raamatupidamine, mida sageli peetakse traditsiooniliseks ja stabiilseks alaks, on samuti jõudnud innovatsioonilainesse. Andmepõhine aruandlus, mis loob ühtse ja täpse aruandlusviisi, on suurepärane näide sellest. Uued tehnoloogiad võimaldavad meil koguda ja analüüsida andmeid viisil, mis veel mõne aasta eest tundus võimatu. See mitte ainult ei lihtsusta meie tööd, vaid parandab ka aruannete täpsust ja usaldusväärsust.

Julgus on see, mis viib meid edasi. See tähendab valmisolekut astuda mugavustsoonist välja, proovida uusi lähenemisviise ja tehnoloogiaid ning võtta vastu muudatusi, mida toovad kaasa uued õigusaktid ja regulatsioonid. Näiteks seotud osapoolte muutused ja kinnisasja maksustatava väärtuse arvutamine on valdkonnad, kus muutused võivad tunduda keerulised, kuid just siin ilmneb raamatupidaja tõeline professionaalsus ja kohanemisvõime.

Muutused on vältimatud ja nende omaksvõtmine on eduka raamatupidaja tunnus. Üha keerukamaks muutuvas maailmas peame olema valmis kohanema ning leidma uusi viise, kuidas oma tööd paremini ja tõhusamalt teha.

Ajakirja kaanepersoon Carolin Ruul on inspireeriv näide sellest, kuidas julgus ja uuendusmeelsus viivad muljet avaldava karjäärini. Carolin alustas pearaamatupidajana Sika Estonias ja on nüüdseks emaettevõtte Sika AG finantskontroller.

Ootan teid osalema kahel olulisel sündmusel: Pärnu raamatupidamiskonverentsil „Vastutuules edasi”, mis toimub 26.−27.09.2024 ja Raamatupidajate energiapäeval, mis leiab aset 15.11.2024 Tallinnas. Need on suurepärased võimalused õppida, vahetada kogemusi ja kohtuda kolleegidega, kes jagavad koos teiega ühist raamatupidamise kirge.

Ole innovaatiline, julge ja valmis muutusteks!

Head suvepuhkust!

Mare Timian, raamatupidaja.ee ärijuht

Juunikuu ajakirja lood:

Raamatupidajate energiapäev. “Väikestel otsustel on tohutu mõju” - Susie-Ann Palmre

Kõik algab väikesest otsusest, mis sünnib vähem kui minutiga, ütleb raamatupidajate energiapäeva mõnusa energia saadik - koolitaja Susie-Ann Palmre.

20 küsimust ettevõtte aastaaruande hindamiseks - Krista Teearu

Aastaaruanne on muuhulgas ka kommunikatsiooni- ja reklaamivahend, mis loob ettevõttest kuvandi vastavalt sellele, millest ja kuidas aastaaruanne kõneleb. Raamatupidaja saab siin ettevõttele appi tulla, kinnitab raamatupidamise ekspert Krista Teearu.

Kes on seotud isikud ja kuidas nende tehinguid aastaaruandes õigesti kajastada - Maret Güldenkoh

Raamatupidaja.ee lugejad küsivad, kuidas kajastada aastaaruandes tehinguid seotud osapooltega ka sellisel juhul, kui nende osas on toimunud muudatused. Toome sellesse teemasse selgust.

Ettevõtjad on vabanemas sadade aruannete kurnavast ikkest - Margus Tammeraja

Ettevõtetel on kukil riiklik sund täita arutut hulka aruandevorme – üle 400, sh 60 000 andmevälja ka korduvad sageli. Tunneli lõpus on aga paistmas valgus – andmepõhine aruandlus, kus ettevõte saadab andmed otse riigile masinloetaval kujul, päästes ettevõtja kurnavast lisatööst.

Ettevõtete roheväited on osalt udukudumine - Villu Zirnask

Üle poole ettevõtjate roheväidetest on hägusad, eksitavad või alusetud, selgub Euroopa Komisjoni uuringute tulemusest.

Ulvi Tallo ja Priit Kongo: “Ettevõtjad, kes muutustega ei kohane, pole püsima jäänud” - Mare Timian

Majanduses on keerulised ajad, kas on praegu üldse sünnis rääkida innovatsioonist, küsisin Net Groupi tegevjuhilt Priit Kongolt ja Grow tegevjuhilt Ulvi Tallolt.

Maksugurmaanidele | Kinnisasja maksustatava väärtuse arvutamine - Tõnis Elling

Euroopa Kohtus sai hiljuti lahenduse kaasus, kus kaks äriühingut tegid oma kinnisasjadega sissemakse kolmanda äriühingu aktsiakapitali. Vaieldi selle üle, kuidas määrata sissemakse aluseks olevate kinnisasjade maksustatav väärtus.

Heli Raidve: raamatupidaja kuritarvitas tööandja usaldust - Külli Reino

Tööandja ja raamatupidaja vaidlesid töötasu suuruse ja töölepingu olemasolu üle, mängu tuli tõendamise eripära. Seda kohtusaagat lahkas hiljutisel tööõiguse seminaril tööõiguse ekspert Heli Raidve.

Uut õiguses: jõustus ravikindlustuse seaduse muudatus - Jaak Siim ja Brigitta Jõgi

Pikaajalisel haiguslehel olijad saavad jätkata kohandatud tingimustel töötamist. Varem ei tohtinud haiguslehel olija haiguslehe töövabastuse perioodil töötada ega saada sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu.

SUUR PERSOONILUGU | Carolin Ruul: julgen hüpata pea ees tundmatusse - Kadri Penjam

Sika Estonia OÜ finantsspetsialist Carolin Ruul on kolme esimese julge seas, kel on juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsetunnistus, et finantsvaldkonna tööd aina efektiivsemaks muuta.

Lugejamäng: kas tead vastust sellele küsimusele?

Vastates juunikuu lugejamängu küsimusele õigesti võid võita kinkekoti suurepäraste ilutoodetega.

Vastuseid ootame kuni 30. juunini k.a.

Lugeja küsib, ekspert vastab

Vastab TalTech Eesti Mereakadeemia finantsvaldkonna ja maksunduse õppejõud Maret Güldenkoh

Osakapital ja dividendid

Firma tegevuse lõpetamine

Põhivara ümberhindlus

Solidaarsusnõude kajastamine

Elektriauto ostutoetus

Kustutatud ettevõtte ennistamine äriregistris

Hoone ehitamise tööjõukulu

Vastab Ernst & Young Balticu juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling

Sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus

Kõrvalnõuded maksustamise seisukohalt

Varasemad ajakirjad leiad SIIT.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700