Muudatused TÖR-is

Ametinimetuse, töötegemise koha ja tööaja määra kandmine töötamise registrisse
Ametinimetuse, töötegemise koha ja tööaja määra kandmine töötamise registrisse

Alates 1. jaanuarist hakatakse Maksu- ja Tolliameti töötamise registrisse (TÖR) töötajate kohta lisaandmeid koguma. Seni on ettevõtted esitanud MTA-le ja Statistikaametile osaliselt sarnaseid andmeid, aga TÖR on tööandjale mugavam andmete edastamise keskkond.

Töötaja registreerimine TÖR-is on tööandjale kohustuslik ning uuest aastast ei saa töötamist ilma ametinimetuse ja töökoha aadressita enam registreerida. Tööandjal tuleb TÖR-i kanda kõikide töölepingu alusel töötavate töötajate ametinimetus, töökoha aadress ja tööaja määr. Olemasolevaid kandeid ei saa muuta enne, kui uued andmed on registrisse lisatud. Kehtivatele kannetele tuleb ametinimetus ja töökoha aadress lisada hiljemalt 1. aprilliks 2019.

Samuti tekib kohustus neid andmeid jooksvalt muuta, kui töötaja ametinimetus, töökoha asukoht või töökoormus muutub. Registrisse on vastavaid andmeid juba praegugi võimalik vabatahtlikult sisestada, mitteresidentide puhul on väljade täitmine kohustuslik.

Muudatuse eesmärk

TÖR-i esialgne eesmärk oli vähendada ebaseadusliku tööjõu kasutamist ja kindlustada töötajate õiguste parem kaitse, samal ajal vähendades ettevõtjate halduskoormust.

Uued andmekooseisud võimaldavad Statistikaametil teha varasemast täpsemat ja tõhusamat palga- ning tööturustatistikat. Muudatus võimaldab 2021. aastal korraldada registripõhise rahvaloenduse.

Kuigi andmeid kogutakse eelkõige statistilisel eesmärgil, saab MTA neid andmeid kasutada ka enda töö jaoks vajalike riskianalüüside koostamisel, et välja selgitada, millistes majandustegevuse valdkondades toimub kõige enam rikkumisi.

Eelnõu seletuskirja kohaselt on lisaandmete kogumise eesmärk ka vähendada tööandjate halduskoormust, mis tekib erinevate aruannete esitamisel.

Olulisemad uuendused

Uuest aastast tuleb tööandjal kanda TÖR-i töötaja ametinimetus vastavalt riigisisesele ametite klassifikaatorile. Klassifikaatoril on viis taset, millesse ameteid rühmitatakse. Kui otsinguga ega sirvides töötaja töö sisule vastavat ametinimetust ei leita, saab ametinimetusi ise lisada. Vabatekstina ametinimetus tuleb lisada ainult siis, kui täpne ametinimetuse viies tase ei ole klassifikaatorist leitav. Ametinimetuse märkimise juhendi ning klassifikaatoriga saab tutvuda MTA ja Statistikaameti koduleheküljel.

Edaspidi lisandub tööandjale kohustus kanda TÖR-i ka töökoha aadress, kuhu töötaja on määratud tööülesandeid täitma. Eesmärk on märkida töökoha asukoht võimalikult suure täpsusega ja see märgitakse Maa-ameti aadressiandmete klassifikaatori (ADS) järgi. Kui töö tegemise koht ei ole püsiv, töötaja töötab mitmes kohas või kodus või see ei ole veel kokku lepitud, siis märgitakse töökohaks tööandja tegutsemiskoht. Tööobjekte ei loeta töökohtadeks.

Alltöövõtu korral märgitakse tegutsemiskohaks kliendi aadress, kui teenuse osutamise leping on tähtajatu või sõlmitud vähemalt kaheks aastaks ja klient on alltöövõtjale eraldanud alaliseks kasutamiseks vastavaks otstarbeks ette nähtud ruumid. Kui teenuse osutamise kestus kliendi aadressil on alla kahe aasta, siis märgitakse töökoha aadressiks tööandja tegutsemiskoha aadress. Aadressi sisestamisel on tööandjale abiks Statistikaameti koostatud töökoha aadressi registreerimise nõuete juhend.

Statistikaameti ning Maksu- ja Tolliameti koostöö tulemusena on valminud veebikoolitus „Ametite klassifikaatori kasutamine ning töökoha aadressi määramine ja märkimine“, mille slaidid leiab samuti Statistikaameti leheküljelt.

Praegu veel peab tööandja märkima töötaja tööaja määra vormil TSD, aga edaspidi tuleb tööaja määra kohta teha kanne TÖR-i. Tööaja määra saab märkida vahemikus 0,01 kuni 1,00, täistööajaga töötaja tööaja määr on 1,00. Osalise tööaja korral märgitakse tööaeg arv „0,…“ sajandiku täpsusega vastavalt kokku lepitud tööaja määrale. Näiteks, kui inimene töötab poole kohaga, on tööaja määr 0,50. Kui töötamine on peatatud, on tööaja määr 0,00. Tööaja määra sisestamisel tuleb lähtuda töölepingus kokku lepitud tööajast, mitte tegelikult töötatud tundide arvust.

Tähtsad kuupäevad

Ametinimetuse, töötegemise koha ja tööaja määra kandmine töötamise registrisse on kohustuslik alates 1. jaanuarist 2019. Olemasolevatele kehtivatele töötamise kannetele tuleb ametinimetus ja töökoha aadress lisada hiljemalt 1. aprilliks 2019.

Tööaja määr tuleb viimast korda märkida deklaratsioonile TSD detsembrikuu eest 10. jaanuariks 2019 esitataval TSD-l. Edaspidi tööajamäära enam deklaratsioonidele märkima ei pea.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad