KMSi erikord majutusteenuse edasimüügil

Tõnis Elling
Reisiteenuste erikord majutuse edasimüügil

Deloitte Advisory maksunõustaja Tõnis Elling selgitab, kas reisiteenuste erikorda saab rakendada ka siis, kui müüakse edasi ainult majutust.

Käibemaksuseaduse (KMS) § 40 lg 1 alusel saab reisiteenuste erikorda kasutada siis, kui maksukohustuslane osutab oma nimel reisijale, sealhulgas juriidilisele isikule või asutusele, reisiga otseselt seotud teenust ning kasutab reisiteenuse osutamisel ettevõtlusega tegelevalt Eesti või välisriigi isikult soetatud kaupa või saadud teenust.

Ilmselgelt ei ole selles mingit kahtlust, et majutusteenus on reisiks vajalik teenus. Küll aga on Euroopa Liidu Kohus (Euroopa Kohus) korduvalt arutanud kaasusi, kus küsimuseks oli see, kas reisiteenuste erikorda saab kasutada ka siis, kui reisibüroo poolt edasi müüdav tehing oligi ainult majutus ja ei midagi muud. Selle kohta on Euroopa Kohus öelnud[1], et ka sellisel juhul on erikorra kasutamine igati õigustatuid.

19. detsembril 2018 tegi Euroopa Kohus uue lahendi[2], milles lisaks majutusteenuse edasimüügi maksukäsitlusele analüüsiti ka seda, kas erikorda kasutades oleks võimalik samaaegselt maksustada majutusteenus ka alandatud maksumääraga.

Kohus ütles, et kaasust lahendades puudub igasugune tarvidus muuta kohtu eelnevat praktikat selles osas, kas ainult majutuse edasimüügil saab kasutada reisiteenuste edasimüügi erikorda. Mis tähendas, et kui reisibüroo müüb edasi ainult majutusteenust, siis on erikorra kasutamine lubatud.

Kohus rõhutas, et käibemaksudirektiivi artikli 307 sõnastuse kohaselt loetakse tehingud, mida reisibüroo artiklis 306 sätestatud tingimustel seoses reisiga teeb, maksustamise eesmärgil reisibüroo poolt reisijale osutatavaks üheks teenuseks. Sellest järeldub, et kuna reisibüroo pakutav puhkusemajutusteenus kuulub reisibüroode erikorra kohaldamisalasse, ei järgi selle teenuse maksualane kohtlemine puhkusemajutuse suhtes kohaldatavaid eeskirju, vaid see määratakse kindlaks käibemaksudirektiivis reisibüroo ühe teenuse osutamiseks kehtestatud erikorraga.

Lisaks ütles kohus, et käibemaksudirektiivi artikli 98 lõike 2 alusel saab vähendatud maksumäära kohaldada vaid kaupade ja teenuste suhtes, mis kuuluvad käibemaksudirektiivi III lisas sisalduvasse loendisse. Ent reisibüroo pakutav üks teenus direktiivi artikli 307 tähenduses seal ei sisaldu.

Seega ei ole käibemaksudirektiivi artikli 98 lõikes 2 ette nähtud vähendatud maksumäär kohaldatav puhkusemajutuse pakkumise suhtes, mis kuulub reisibüroode erikorra kohaldamisalasse. Sellest saame järeldada, et kui reisikorraldaja otsustab kasutada reisiteenuste edasimüügi erikorda, siis tuleb tal marginaal maksustada tavalise käibemaksumääraga. Kui ta otsustab majutust edasi müüja tavakorras, siis saab maksustada seda alandatud maksumääraga.

[1]Van Ginkel, C-163/91; Ludwig C-453/05; Kozak, C-557/11; MyTravel, C-291/03 p 19, Ist, C-200/04 p 29; Minerva Kulturreisen, C-31/10.

[2]Alpenchalets Resorts GmbH, C-552/17.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Deloitte Advisory maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad