Kingituste ja annetuste maksustamine

Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat Verner Silm
Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat Verner Silm

Heade ärisuhete hoidmise eesmärgil kingitusi teha on levinud tava paljudes riikides. Kingituste tegemisel ja vastuvõtmisel tuleb aga kindlasti tähelepanu pöörata ka maksuõiguslikule aspektile.

Kingituste maksuõiguslik käsitlus

Tulumaksuseaduses (TuMS) on kingituste ja annetuste maksustamine reguleeritud mitme paragrahviga ja oluline on, kes on kingituse või annetuse tegija – kas füüsiline või juriidiline isik.

TuMS § 49 reguleerib kingituste või annetuste ja vastuvõtuks tehtud kulude maksustamist juhul, kui need teeb residendist juriidiline isik. Residendist juriidiline isik maksab tehtud kingitustelt ja annetustelt tulumaksu. Tulumaksuga ei maksustata reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 10 eurot.

Kingituse ja annetuse puhul puudub määratlus, millises vormis neid antakse. Kingitus võib olla mitterahaline või rahaline ja seisneda ka tasuta töö tegemises või teenuse osutamises, samuti nõudest loobumises. Viimase puhul on tegemist laiema küsimusega kui ainult tulumaksu maksmine ja raamatupidamislik kanne. Lootusetu nõude ega varastatud kauba mahakandmisel ei ole tegemist kingitusega.

Rahaliste kingituste ja annetuste tegemisel füüsilisele isikule lähtutakse väljamakse iseloomust ning poolte õigussuhtest. Üldjuhul rahalist väljamakset kingituseks ei loeta. Vastupidise arvamuse korral tuleb maksumaksjal tõendada, et tegemist oli kingituse, mitte muu füüsilisele isikule tehtud väljamaksega, k.a maksustatava tuluga. Siinkohal on küsimus peamiselt selles, kas töötajale tehtud kingitus ei ole hoopis rahaliselt hinnatav hüve ehk erisoodustus.

Alati ei ole võimalik kohe öelda, kas tegemist on kingitusega TuMS § 49 tähenduses või hoopis ettevõtlusega mitteseotud kuluga TuMS §-de 51–52 tähenduses. Sarnased, ent oma olemuselt erinevad on kingitus ja nn hinnapoliitika. Sellepärast on eriti oluline informatsioon tehingu eesmärkide ja sisu kohta.

Maksuameti seletuste kohaselt on kingitus ilma vastusoorituseta tehing, mis antakse üle tasuta ning

• on mitterahaline või rahaline;

• võib olla sihtotstarbeline või lisatingimustega;

• omab tarbimisväärtust;

• on rahaliselt hinnatav;

• on saaja tulu.

Maksustatakse ka kingitused ja annetused, mida teeb mitteresident püsiva tegevuskoha kaudu või arvel, sõltumata sellest, kes on kingituse või annetuse saaja.

Tulumaksuga ei maksustata TuMS § 11 lõikes 1 nimetatud nimekirja kantud või § 11 lõikes 10 nimetatud isikule kalendriaasta jooksul tehtud kingitusi ja annetusi, mille summa ei ületa üht alljärgnevatest piirmääradest:

1) 3% maksumaksja poolt samal kalendriaastal tehtud isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast;

2) 10% kalendriaasta 1. jaanuariks lõppenud maksumaksja viimase majandusaasta kasumist, mis on arvestatud vastavalt raamatupidamist reguleerivatele õigusaktidele.

Kalendriaastal tehtud kingitusi ja annetusi arvestab maksumaksja summeeritult. Nende kingituste ja annetuste maksuvaba aastasumma määramisel lähtub maksumaksja oma valikul piirmäärast – kas 3% isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksest või 10% kalendriaasta 1. jaanuariks lõppenud maksumaksja viimase majandusaasta kasumist.

Koostööpartneritele pakutav meelelahutus võib teatud juhtudel samuti olla kingitus, mille puhul tuleb hinnata selle asjakohasust ning kooskõla ettevõttes kehtestatud kingituste tegemise ja vastuvõtmise reeglitega.

Seega peavad mõlemad pooled nii kingituste tegemisel kui ka vastuvõtmisel mõistma protseduurireegleid. Jälgides ettevõttesiseseid juhendeid ja maksuameti maksustamisjuhist, peaks iga ettevõtja suutma probleeme vältida.

Osale arutelus

  • Verner Silm, Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad