Jõulud on andmise aeg, mis paraku ei pruugi maksukohustusest vabastada

Kingitus võib kaasa tuua maksukohustuse
Kingitus võib kaasa tuua maksukohustuse

Jõulud on pühalik ja soovitavalt ka rahulik aeg. Inimesed proovivad hästi käituda ja üksteisele head teha. Või siis vähemalt vältida kurja tegemist. Kui jälgida erinevaid heategevussaateid, siis kingitused ja annetused on Eesti rahva südames eriti jõulude ajal.

See kõik on tore ja ilus. Küll aga ei maksa ettevõtjatel unustada, et hoolimata sellest, et võibolla ei ole teie silmis riik olnud alati hea laps, siis paljudel juhtudel ei saa riiki ka kingitusest ilma jätta. Kui äripartneritele kingituse tegemine on vabatahtlik, siis maksuraha riigile andmine on kohustuslik. Pühade ajal, andmise tuhinas ei maksa unustada, et mitte kõik kingitused ei ole maksuvabad. Hoolimata sellest, et head teha on alati suur rõõm, siis kindlasti on veel suurem rõõm rahuliku südamega magama minna, kui kõik vajalikud maksud makstud. Füüsilised isikud võivad muidugi maksude pärast muret tundmata kingitusi jagada, pigem mureks, et liiga palju ei kuluta.

Kui aga ettevõtjatest rääkida, siis kingituste tegemisel tuleb meeles pidada, et vastavalt tulumaksuseaduse (TuMS) § 49 lg 1 ei maksustata alla 10 euro väärtuses kingitusi tulumaksuga. Käibemaksuseadus (KMS) lisab, et vastavalt § 4 lg 2 p 6 ei maksustata neid kingitusi ka käibemaksuga. Juttu on siis kingitusest, mille maksustatav väärtus on kuni 10 eurot. See on hind ilma käibemaksuta.

Kindlasti tuleb siinkohal rõhutada, et kingitus ei pea olema ettevõtja enda tehtud või toodetud. Oluline on see, et kingituse saaja saaks aru, et see veinipudel või puuviljakorv on just nimelt kingi andnud äripartnerilt. Vastasel korral peaksid kõik nõustajad hakkama šokolaadi tegema ja veini villima. Maksustatava väärtuse määramisel lähtutakse ühiku hinnast. Mis tähendab, et ühele inimesele viis 10 eurolist kinkekaarti andes, ei pääse tegelikult maksukohustusest. Alati võib ju öelda, et kuidas see välja tuleb, aga seaduse mõte on selline. Maksumaksja kohustus on arvestust pidada, kellele, mida ja mis väärtuses kingitakse.

Küll aga tasub meelde tuletada, mis juhtub siis kui sõbrad, äripartnerid on nii meeldivad olnud, et 10 eurot tundub liiga vähe. Kingituste tulumaksuga maksustamise kohta saab täpsemat teavet TuMS § 49 lg 1. Samuti tuleb helde käega kingituse jagamise juures meeles pidada, et tasuta jagatud kingituste eest tuleb lisaks tulumaksule ka käibemaksu tasuda. KMS § 12 lg 3 alusel on tasuta kauba üleandmisel kauba maksustatavaks väärtuseks kauba soetusmaksumus või selle puudumisel omahinna alusel tehingu hetkel määratud väärtus, ehk, siis turuväärtus. Käibemaksu puhul on veel hea teada, et kuni 10 euro väärtuses kingituste tegemiseks saab kingituse ostuks tasutud sisendkäibemaksu tasumisele kuuluvast käibemaksust maha arvata.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Deloitte Advisory maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad