Muudatused õigusaktides

Tiia Raudmägi, IURING õigusbüroo jurist
Tiia Raudmägi, IURING õigusbüroo jurist

Artiklis on toodud välja Riigi Teatajas avaldatud raamatupidamisega seotud õigusaktide muudatused oktoobris 2018. Valdavalt on tegemist erinevate määrustega.

MÄÄRUSED

Kohaliku omavalitsuse hoolekandeasutuste hoonete energiatõhusaks muutmiseks ja hoolekandeasutuste energiatõhusate hoonete rajamiseks antava toetuse kasutamise tingimused ja kord

Riigihalduse ministri määrusega nr 40 on 12.10.2018 vastu võetud määrus, mis puudutab kohaliku omavalitsuse hoolekandeasutuste hoonete renoveerimise toetamist. Meetme koordineerimise eest vastutab Rahandusministeerium. Määrus reguleerib toetuse andmise lauseid, abikõlbulikke kulusid, taotlemise korda.

Alkoholi ja tubakatoodete maksumärkide kujundus ja liigid, maksumärkide tellimise kord, maksumärgistatud alkoholi ja tubakatoodete teisele aktsiisilaopidajale lähetamise kord ning maksumärkide saatelehe andmekoosseis

Rahandusministri 12.04.2006 määrust nr 25 on muudetud 16.10.2017 määrusega nr 75 ja 15.10.2018 määrusega nr 42 ja on nüüd avaldatud alates 01.01.2019 kehtivas redaktsioonis. Määruse muudatusega muudeti maksumärkide mõõtmeid, maksumärkide tellimist ja maksumärkide saatelehele märgitavaid andmeid.

Kassalise teenindamise eeskiri

Rahandusministri 10. septembri 2014. a määrust nr 30 on muudetud määrusega, mis on vastu võetud 15.10.2018 nr 41. Muudatuse järgi kontsernikontod on Swedbank AS-is, AS-is SEB Pank ja Luminor Bank AS-is.

Regionaalsete investeeringutoetuste programmi vahenditest toetuse taotlemise, andmise, kasutamise ning tagasinõudmise tingimused ja kord

Riigihalduse ministri määrusega nr 43 on 29.10.2018 vastu võetud eeltoodud määrus hasartmängumaksu seaduse § 7 lõike 3.1 alusel. Programmi koordineerimise ja programmi väljatöötamise eest vastutab Rahandusministeerium ja programmi elluviimise eest vastutab RTK.

Maaelu ministri määrustega on vastu võetud järgmised määrused, mis on avaldatud 30.10.2018 Riigi Teatajas ja puudutavad kalandusturu korraldamist:

Tootmis- ja turustamiskavade toetus

Püügivahendi parendamise toetus

Kalapüügi- ja vesiviljelustoodetele uute turgude leidmise ning kalapüügi- ja vesiviljelustoodete teavitus- ja tutvustuskampaaniate toetus

Kalanduse kontrolli ja järelevalve toetus

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri 01.11.2018 määrusega nr 57 on vastu võetud ja avaldatud 02.11.2018 Riigi Teatajas:

Kasutusest välja langenud hoone lammutamise toetuse tingimused ja kord

Toetuse andmise eesmärgid on parandada elukeskkonda kasutusest välja langenud hoonete lammutamise toetamise kaudu ning suurendada elukeskkonna funktsionaalsust ja turvalisust. Toetuse taotlusi menetleb, väljamakseid teeb ja järelevalvet teostab sihtasutus KredEx.

SEADUSED

Sotsiaalmaksuseaduse ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse, jäätmeseaduse ja sotsiaalhoolekande seaduse muutmise seadus

Riigi Teatajas avaldati vastav muudatus 23.10.2018 ja see jõustus 30.10.2018, osaliselt jõustub 01.01.2019.

Seaduse eesmärk on viia jäätmetoetuse arendamise toetuse ning sotsiaaltoetuste ja -teenuste osutamise toetuse summad kohalike omavalitsuste üksuste tulubaasi. Selleks suurendatakse kohalike omavalitsuste üksustele edasi antavat tulumaksuosa 2019. aastal 0,03 protsendipunkti võrra 11,9 protsendini ja 2020. aastal 11,96 protsendini.

Kohalikele omavalitsustele kehtestatud nõuded jäätmete liigiti kogumisele ning sotsiaalteenuse pakkumisele jäävad samaks.

Hasartmängumaksu seaduse ja Eesti Kultuurkapitali seaduse muutmise seadus

Vastav seaduse muudatus on avaldatud Riigi Teatajas 24.10.2018. Seadusega muudetakse riigieelarvesse laekuva hasartmängumaksu jaotumist Eesti Kultuurkapitali ja ministeeriumide valitsemisalade vahel.

Perehüvitiste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus

Riigi Teatajas avaldati 26.10.2018 vastav seaduse muudatus, muudatus jõustub etappide kaupa 05.11.208, 01.09.2019, 01.07.2020 ja 01.04.2022. Muudetud on kaasnevalt tulumaksuseadust, sotsiaalmaksuseadust, ravikindlustuse seadust, töölepingu seadust, töötuskindlustuse seadust jne.

Vanemahüvitise liigid on ema vanemahüvitis, isa vanemahüvitis, jagatav vanemahüvitis ja lapsendaja vanemahüvitis. Seadusega liidetakse rasedus- ja sünnituspuhkus ning sünnitushüvitis vanemapuhkuste ja -hüvitiste süsteemi. Luuakse võimalus võtta vanemahüvitist välja päeva kaupa kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni ning võimalus olla vanematel vanemapuhkusel kahe kuu ulatuses koos. Tööandjat tuleb vanemapuhkusele jäämisest või selle katkestamisest teavitada 30 päeva ette.

Lapsepuhkust on seaduse järgi kummalegi vanemale ette nähtud 10 tööpäeva iga lapse eest kuni lapse 14-aastaseks saamiseni. Surnud vanema või rahvastikuregistrisse kandmata isa eest saab vanem kasutada ka tollele mõeldud lapsepuhkust ehk kokku 20 tööpäeva ühe lapse kohta. Aastas võib mitme lapse eest lapsepuhkust välja võtta kuni 30 päeva.

Enne 2019. aasta 1. aprilli sündinud laste eest saab lapsepuhkust praeguse süsteemi järgi. Pärast 2019. aasta 1. aprilli sündinud lastele kehtib 2022. aasta märtsi lõpuni praegune ja alates 2022. aasta 1. aprillist uus süsteem. Pärast 2022. aasta 1. aprilli sündinud laste eest saab lapsepuhkust uue korra järgi.

IURING õigusbüroo pakub abi igapäevases õigusnõustamises eelkõige ettevõtetele, kellel ei ole oma juristi. Oleme oma püsiklientidele n-ö juriidiline osakond väljaspool ettevõtet ilma püsikuludeta.

Meie õigusbüroo tegevusvaldkonnad:

•lepingud ja läbirääkimised (sh pikaajaline kogemus IT-alaste lepingutega);

•tööõigus ja võlaõigus;

•äriõigus (äriregistriga seotud toimingud, aktsionäride otsused ja lepingud, pankrotiga seotud teemad);

•kinnisvaraõigus ja kindlustusõigus;

•riigihanked.

Lisainfot leiate meie kodulehelt www.iuring.ee

Osale arutelus

  • Tiia Raudmägi, IURING õigusbüroo

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad