Kingitused ja tänuüritused

Regina Varret annab ülevaate kingituste ja tänuürituste maksustamisest
Regina Varret annab ülevaate kingituste ja tänuürituste maksustamisest

Saabumas on jõuluaeg, aastalõpp. On aeg vaadata tagasi möödunud aastale. Heita pilk tegevustele ning hinnata, mis on hästi läinud ja kuidas saaks veel paremini. On aeg tänada hea koostöö eest koostööpartnerid ning tunnustada ja tänada töötajaid.

Nii koostööpartnereid kui ka töötajaid tänades tuleb meeles pidada, et tehtud kuludega võib kaasneda maksukohustus. Maksustamine sõltub eelkõige peo eesmärgist ja kutsutud külalistest.

Näited meelelahutusürituste ja kingituste kohta oma töötajatele

Korraldades tänu- ja meelelahutusüritusi töötajatele ning tehes neile kingitusi (täiendav hüve lisaks palgale), maksustatakse kulud erisoodustusena. Töötajate toitlustamise kulud maksustatakse alati. Ka siis, kui üritus toimub näiteks metsas, kus töötajatel ei ole võimalik mõistliku ajakuluga ise süüa tooma minna. Kulutustelt tuleb tasuda nii tulu- kui ka sotsiaalmaks.

Kui töötajad maksavad meelelahutusliku peo ja kingituse kulud osaliselt või täielikult ise, siis töötajate poolt hüvitatud kulud ei kuulu maksustamisele.

Külalistele tehtud meelelahutusüritused ja kingitused

Kui üritusele on kutsutud nii töötajad kui ka külalised, siis tuleb maksustamisel arvestada ürituse eesmärgiga – kelle huvides ja kelle jaoks üritus eeskätt mõeldud on.

Töötajatega seotud kulutused maksustatakse erisoodustusena. Klientide, koostööpartnerite, tarnijate vastuvõtmisega seotud kulutused toitlustamisele, majutamisele, transpordile või meelelahutusele maksustatakse vastuvõtukuludena.

Koostööpartneritele ja tarnijatele kingituste tegemisel tuleb vaadata, kas tegemist on maksustatava kingitusega, reklaamkingiga või hüvega, millel puudub tarbimisväärtus.

Kingitusel puudub määratlus, millises vormis see peab olema. Seetõttu võib kingitus olla mitterahaline või rahaline ja seisneda ka tasuta töö tegemises või teenuse osutamises.

Samuti ei maksustata kõiki kulutusi vastuvõtukuludena, näiteks töötasusid esinejatele, õhtujuhtidele vms. Viimasel juhul on tegemist kas isiku tulu maksustamisega või kui esineja on füüsilisest isikust ettevõtja ja esinemine on tema ettevõtlus, siis on tegemist ettevõtlustuluga.

Kingituseks ei loeta ja ka ei maksustata kulutusi, mida ei saa käsitleda hüvena saaja jaoks (nt õhupall, vimpel, plakat, voldikud, tootenäidised jms), st asju, millel puudub tarbimisväärtus.

Osale arutelus

  • Regina Varret, Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna peaspetsialist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad