MEMO: prillide kompenseerimine

Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula tuletab meelde prillide kompenseerimise korda
Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula tuletab meelde prillide...

Tuletame meelde, milliseid maksuaspekte tuleb silmas pidada prillide või muude nägemisteravust kompenseerivate abivahendite hüvitamisel töötajale ning millistel juhtudel laienevad hüvitamise võimalused ka muudele silmade pingutamist nõudvatele töödele.

Kas tööandja peab kompenseerima ainult kuvariga tööks mõeldud prillide maksumust ettevõtte-siseselt kokkulepitud ulatuses? Kui prille on vaja muuks kui kuvariga töötamiseks ja need muud tööülesanded on ka ametijuhendis kirjas, kas siis ei ole tööandjal mingit kompenseerimise kohustust? Kas prillide kompenseerimine on ilma erisoodustuseta võimalik vaid sel juhul, kui prillid on töötamiseks kuvariga?

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (edaspidi TTOS) § 13 lõike 1 punkt 3 sätestab tööandja kohustuse teha töökeskkonna riskianalüüs, mille käigus selgitatakse välja töökeskkonna ohutegurid ja hinnatakse riske töötaja tervisele ja ohutusele. Riskianalüüsi käigus tuleb hinnata kõiki ettevõtte töökeskkonnas esinevaid ohutegurid, sh silmade pingutust. Riskihinnangu määramisel tuleb võtta arvesse ka seda, kui pika aja jooksul silmade pingutust nõudvat tööd tehakse.

Kui riskianalüüsi käigus on tuvastatud, et silmade pingutamine tööd tehes võib põhjustada tööga seotud haigestumise, tuleb töötaja saata tervisekontrolli töötervishoiuarsti juurde. Töötajat töötervishoiuarsti juurde saates tuleb arsti teavitada kõigist ohuteguritest, mis võivad töötaja tervist mõjutada. Kui töötervishoiuarstil on teada, et töötaja töös esineb vajadus silmade pingutamiseks, saab ta tervisekontrolli käigus välja selgitada, kas töötaja vajab töö tegemiseks prille või mitte.

Prillide hüvitamise aluseks on töötervishoiuarsti otsus, millest selgub, et prillid on vajalikud töö tegemiseks.

Peale riskianalüüsi läbiviimist peab tööandja koostama tegevuskava tervisekahjustuse tekke või süvenemise vältimiseks. Üheks abinõuks töötaja terviseriskide vähendamisel on prillide hankimine töötajale või nende hüvitamine juhul, kui töötervishoiuarsti läbiviidaval tervisekontrollil on tuvastatud, et töötaja vajab töötamiseks prille või muid nägemisteravust korrigeerivaid abivahendeid.

Tööandjale on pandud kohustus tegeleda ennetustegevusega, milleks on meetmete kavandamine ja rakendamine terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks ettevõtte töö kõikides etappides ning töötaja kehalise, vaimse ja sotsiaalse heaolu edendamiseks (TTOS § 12(1) lõige 1). Töötervishoidu, tööohutust ja -hügieeni käsitlevate meetmete kavandamine ja rakendamine ei tohi tuua töötajatele kaasa rahalisi kulutusi (TTOS § 12(1) lõige 3).

Osale arutelus

  • Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad