Ettevaatust, introvert!

Koolitaja Jaanus Kangur annab nõu, kuidas introverdina suhelda
Koolitaja Jaanus Kangur annab nõu, kuidas introverdina suhelda

Levinud on ettekujutus, et raamatupidaja on endassetõmbunud, kaalutlev, tundetu ja läbinisti ratsionaalne ning žongleerib numbritega nagu Moskva Suure tsirkuse artist. Tavainimese jaoks on raamatupidaja pooleldi maag või müstik, kes suudab justkui võluväel luua analüüse, aruandeid ja eelarveid.

Tegelikkuses on raamatupidaja ikkagi inimene kõigi oma eripäradega. Raamatupidajad võivad olla erineva karakteriga. Mõned ehk veidi sarnasemad levinud stereotüüpidele. Näiteks võib raamatupidaja olla introvert: rohkem sissepoole suunatud ja omaette hoidev. Samas on moodne elu- ja töökeskkond järjest enam rajatud lakkamatule suhtlemisele. On keeruline pidada mõnd ametit nõnda, et teistega läbi ei käi. Kuidas tulla toime keskmisest introvertsemal inimesel suhtlemisele suunatud keskkonnas?

Soovitused raamatupidajale

1. Ole see, kellena end kõige paremini tunned. Ole sina ise! Kuigi see kõlab teismelise koolikirjandi üleskutsena, on selles oma tõde. Küll teatud mööndustega. Ise on liialt keeruline kontseptsioon, et kellelegi võiks selleks olemist soovitada. Täpsem ning lihtsam on pakkuda olla, kellena end kõige paremini tunneme. Aga kui olengi kinnine ja tagasihoidlik, kuidas saan siis teistega koostööd teha? Tihti arvatakse, et suhtlemise edukus seisneb teatud repertuaari omandamises kindlaksmääratud viisil. Tegelikult on edu üks fundamentaalsemaid aluseid loomulikkus. Me saavutame suhtlemisel mõju kõige enam just oma eripärade abil. Kes ülevoolava sõbralikkuse ja sarmiga, kes vaikse veetluse ja võluga. Seepärast ei maksa väga püüda muuta enda harjumuspärast olemust, vaid pigem kasutada seda, mis olemas on.

2. Kuulamine on kompliment. Tihti arvatakse, et suhtlemise peamine komponent on kõnelemine. Tegelikult juhib vestlust see, kes kuulab. Kuulamine on imevahend. See avab uksed ja murrab lahti südamed. Kuulamine on peamine meeldiva inimese ja küpse isiksuse tunnus. Robert Bolton kirjutab: „Kuulamine on kompliment, see tähendab, sa lähed mulle korda”. Paraku esineb häid kuulajaid väga vähe. Kui üks kõneleb, mõtleb teine oma mõtteid, sest esimene on ju soojendusesineja enne mind… Kui mulle ei ole loomuomane aktiivne sõnavõtmine ning rohke rääkimine, saan ma suhtlemiskompetentse arendada hoopis kuulamise abil. Selleks on esmalt kasulik arendada soovi teisi inimesi mõista. Kogu kuulamise aluseks on see lihtne tõsiasi, et tahamegi teisest inimesest aru saada. Teiseks tasub pisut enam märku anda, kui oleme mõistnud. Peanoogutus, kerge mõmin või ümin, mõni kinnitav fraas või kordus võib teha imet. Tasub vaid proovida.

3. Kuldsed sõnad. Elame ajal, mil sõnu on palju ja sisu vähe. Ei teeks kellelegi paha, kui räägitaks vähem, ent öeldaks rohkem. Seepärast ei peaks keegi tundma survet kõne kogust suurendada. Pigem tasub otsida õigeid sõnu ning öelda neid õigel hetkel.

Introvert võib vabalt olla hea suhtleja ning seda tehes jäädes iseendaks. Kuulates ning öeldes õigeid sõnu õigel hetkel ehk kõneldes kulda.

Osale arutelus

  • Jaanus Kangur, koolitaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad