Dividendide maksustamine alates 1. jaanuarist 2019

Advokaat Birje Kalmus kirjutab dividendide maksustamisest
Advokaat Birje Kalmus kirjutab dividendide maksustamisest

1. jaanuaril 2018 jõustus tulumaksuseaduse (TuMS) säte, mille kohaselt on regulaarsete kasumijaotiste tulumaksumäär 14%. Tulumaksumuudatuse eesmärk on motiveerida ettevõtjaid jaotama eelnevate perioodide kasumit ja hoidma kasumi jaotamist tulevastel perioodidel aktiivsena.

Muudatuse tulemusena on ettevõtjatel kasulikum jaotada kasumit aastate vältel võimalikult stabiilselt, sest nii on tulumaksukohustus väiksem. Esimest korda saab dividende madalama maksumääraga maksustada 2019. aastal.

Juriidilise isiku dividendi maksustamine

Ettevõtte tulumaksu eripära Eestis on see, et maksustatakse ainult jaotatud kasumit. Kui kasum investeeritakse uuesti ettevõttesse või otsustatakse seda mitte välja maksta, on see maksuvaba. Seega ei ole oluline, millisel perioodil on kasum teenitud, vaid maksumäära leidmisel vaadatakse seda, millal on kasum välja makstud.

TuMS § 50 lõike 1 lause 1 sätestab, et residendist äriühing, sealhulgas täis- ja usaldusühing, maksab tulumaksu dividendide või muude kasumieraldistena jaotatud kasumilt nende väljamaksmisel rahalises või mitterahalises vormis, arvestades §-s 501 sätestatut. See tähendab, et tulumaksu maksab äriühing, kes maksab välja dividende või muid kasumieraldisi. Juriidilisel isikul, kellele on väljamakse tehtud, täiendavat tulumaksukohustust ei teki.

Tulumaksukohustust ei teki juhul, kui väljamakse aluseks olev dividend on saadud Euroopa Majanduspiirkonna riigi või Šveitsi residendist ja tulumaksukohustuslasest äriühingult ning Eesti residendist äriühingule kuulus dividendi saamise ajal selles vähemalt 10-protsendine osalus. Samuti ei tule dividendidelt tasuda tulumaksu, kui dividendi makstakse nendes riikides asuva püsiva tegevuskoha kasumi arvel. See tähendab, et kui äriühing A on saanud dividendi oma tütarettevõttelt B (kus tal on vähemalt 10% osalus) ja saadud dividendilt on tulumaks makstud, siis dividendidena saadud summa ulatuses äriühing A poolt välja makstavat dividendi tulumaksuga ei maksustata.

Üldine maksumäär dividendidelt ja muudelt kasumieraldistelt on 20%. Küll aga sätestab seadus erandi, mille kohaselt on tulumaksumäär regulaarselt makstavatelt kasumijaotistelt 14%. Nimelt maksustatakse kalendriaastas jaotatud kasum, mis on eelmise kolme kalendriaasta keskmisest jaotatud kasumist väiksem või sellega võrdne, madalama, 14% maksumääraga. Arvesse võetakse ainult Eestis maksustatav jaotatud kasum. See osa, mis ületab viimase kolme aasta keskmise väljamakse, maksustatakse tavapärase 20% maksumääraga.

Kolme aasta keskmise dividendi arvutamisel on esimeseks aastaks 2018. Sellest tulenevalt saab 2019. aastal madalama maksumääraga maksustada ühte kolmandikku 2018. aastal jaotatud kasumist. Näiteks kui ettevõte on 2018. aastal maksnud dividende 30 000 eurot, siis 2019. aastal 30 000 euro jaotamisel saab 14% maksumääraga maksustada 10 000 eurot ja ülejäänud 20 000 euro suhtes kohaldatakse 20% maksumäära.

Kokkuvõetult on 2019. aastal võimalik dividendide maksmisel 14% maksumääraga maksustada dividende ulatuses, mis vastavad ühele kolmandikule 2018. aastal Eestis maksustatud dividendidele. Seda summat ületavad kasumieraldised maksustatakse jätkuvalt 20% maksumääraga.

2020. aastal saab 14% määraga maksustada samuti ühe kolmandiku 2018. aastal ja 2019. aastal jaotatud kasumist. Täies ulatuses saab madalamat maksumäära rakendada 2021. aastal, mil ettevõttel on õigus kogu kolme eelneva aasta keskmise väljamakse ulatuses 14% maksumäära kasutada. Näiteks kui viimasel kolmel aastal on makstud dividende esimesel aastal 10 000 eurot, teisel aastal 20 000 eurot ja kolmandal aastal 15 000 eurot, siis kolme aasta keskmise ehk (10 000 + 20 000 + 15 000) / 3 = 15 000 euro ulatuses maksustatakse dividendid 14% maksumääraga. Kui ettevõte maksab neljandal aastal dividende 30 000 eurot, siis ülejäänud 15 000 euro suhtes kohaldatakse 20% tulumaksumäära.

Eraisiku dividendi maksustamine

Madalamat maksumäära on lubatud rakendada vaid juhul, kui kasum jaotatakse residendist või mitteresidendist juriidilistele isikutele. Dividendide väljamaksmisel residendist füüsilisele isikule nähakse ette dividendide väljamaksmisel 7% tulumaksu kinnipidamine. Mitteresidendist osanike puhul sõltub kinnipeetava tulumaksu määr maksulepingutest.

Füüsiliste isikute osas ei kohaldada 14% määra eelkõige põhjusel, et äriühingule antud soodusmäär ei kanduks edasi füüsilisele isikule ega moonutaks erinevate tululiikide maksustamise neutraalsust füüsilise isiku tasandil. Kinnipeetav tulumaksumäär on 7%, mitte 6% maksubaaside erinevuse tõttu – seega on dividendide summeeritud maksukohustus nii 20% kui ka 14% maksumäära puhul sama.

Residendist ja mitteresidendist füüsilisele isikule makstud dividendilt, mille maksmise aluseks olev kasumiosa on Eesti äriühingu tasandil maksustatud 14% maksumääraga, peab äriühing kinni 7% tulumaksu.

Füüsilise isiku puhul Eesti äriühingult saadud dividende või omakapitali väljamakseid, mis on äriühingu tasandil maksustatud, küll eraldi tulumaksuga ei maksustata, aga eraisiku tuludeklaratsioonis tuleb need siiski saadud tulu koosseisus deklareerida, sest füüsilise isiku maksuvaba tulu arvestusel võetakse arvesse kogu maksustatav tulu, sh dividendid. See tähendab, et juhul kui isiku deklareeritud aastatulu ületab 14 400 eurot, võib see kaasa tuua täiendava tulumaksukohustuse.

Kui äriühingu dividendid maksustatakse tavapärase 20% maksumääraga, siis füüsilisele isikule sellest lisakohustusi ei tulene.

Osale arutelus

  • Birje Kalmus, advokaadibüroo LMP advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad