Osalus tütarettevõttes ja maksuvabastus

Tõnis Elling
Osalus tütarettevõttes ei ole majandustegevus

Kas teadsid, et ainult osaluse omamine tütarettevõtjas ei ole majandustegevus käibemaksudirektiivi tähenduses? Mida sel juhul silmas pidada, selgitab Deloitte Advisory juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.

Käibemaksuseaduse (KMS) §29 lg 1 kohaselt saab ettevõtja sisendkäibemaksu maha arvata ainult tema maksustatava ettevõtluse tarbeks tehtud kulutustelt. Maksuvaba käibe tarbeks tehtud kulutustelt sisendkäibemaksu maha arvata ei saa. Kuidas toimida aga siis, kui ettevõtja tegevusest ei teki üldse käivet? Näiteks kui tegemist on osaluse omamisega tütarühingus ja ainuke majanduslik tulem sellest tegevusest on tütarühingu poolt makstavad dividendid.

Euroopa Liidu Kohus (Euroopa Kohus) on seda teemat päris mitmes lahendis analüüsinud. Nii on kohus öelnud, et valdusühing, kelle ainus eesmärk on teistes äriühingutes osaluse omamine, ilma et ta otseselt või kaudselt võtaks osa nende äriühingute juhtimisest, välja arvatud õigused, mis tal on aktsionäri või osanikuna, ei ole käibemaksukohustuslane kuuenda direktiivi artikli 4 tähenduses ning tal puudub sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus kuuenda direktiivi artikli 17 tähenduses[1].

Üksnes äriühingu aktsia või osa omandamist või omamist ei saa käsitada majandustegevusena kuuenda direktiivi mõttes, mis omistab nende tehingute tegijale maksukohustuslase staatuse. Üksnes osaluse omandamine teises äriühingus ei tähenda vara kasutamist eesmärgiga saada kestvat tulu, kuna võimalik dividend osaluse viljana on üksnes vara omamise tulemus[2]. Siinkohal tuleb täpsustada, et kui käibemaksudirektiiv räägib majandustegevusest, siis KMSis on sama mõiste ettevõtlus.

Olukord on teistsugune juhul, kui osalusega teises äriühingus kaasneb otsene või kaudne seotus äriühingu juhtimisega, kahjustamata osaluse omaniku õigusi aktsionärina või osanikuna[3].

Valdusühingu seotus selliste äriühingute juhtimisega, milles tal on osalus, kujutab endast majandustegevust kuuenda direktiivi artikli 4 lõike 2 tähenduses, kui see hõlmab direktiivi artikli 2 mõttes käibemaksuga maksustatavate tehingute tegemist nagu valdusühingu poolt tütarettevõtjatele osutatavad haldus-, finants- ja äriteenused ning tehnilised teenused[4].

Kohtu välja kujunenud seisukoht valdusühingute käibemaksu käsitluse kohta on see, et kui on tegemist ainult puhtakujulise valdusühinguga, mis tütarettevõtjatele mingisugust teenust ei paku, siis seda ei saa lugeda majandustegevuseks käibemaksu direktiivi tähenduses. Mis tähendab ka seda, et valdusühingul ei ole tehtud kulutuste mahaarvamise õigust. Juhul kui valdusühing osutab tütarettevõtjatele teenuseid, siis on tegemist majandustegevusega, mis annab ka sisendkäibemaksu mahaarvamise õiguse.

[1]Kohtuotsused Cibo Participations, C-16/00, punkt 18 ja Portugal Telecom, C-496/11, punkt 31.

[2]Kohtuotsused Cibo Participations, C-16/00, punkt 19 ja Portugal Telecom, C-496/11, punkt 32.

[3]Kohtuotsused Cibo Participations, C-16/00, punkt 20 ja Portugal Telecom, C-496/11, punkt 33.

[4]Kohtuotsused Cibo Participations, C-16/00, punkt 22 ja Portugal Telecom, C-496/11, punkt 34.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Deloitte Advisory juhtiv maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad