Memo: vaktsineerimise maksustamine

Regina Varret annab ülevaate vaktsineerimise maksustamisest
Regina Varret annab ülevaate vaktsineerimise maksustamisest

Viiruste hooaeg on algamas ja seega on hea meelde tuletada, millal vaktsineerimiskulu maksustatakse ja millal mitte.

Kui tööandja on koostanud riskianalüüsi, mille tulemused näitavad, et töökeskkonda mõjutavad bioloogilised ohutegurid, peab tööandja vältima töötaja tervise ohustamist. Tööandja peab tagama vaktsineerimise töötajatele, kes puutuvad kokku bioloogiliste ohuteguritega, mille vastu on olemas tõhus vaktsiin (tööandja konsulteerib töötervishoiuarstiga töötajate vaktsineerimise vajalikkuse ja sobivuse üle). Näiteks vaktsineeritakse letiteenindajad gripi vastu. Töötajate vaktsineerimine toimub tööandja kulul. Vaktsineerimiskulu ei tekita maksukohustust, tegemist on ettevõtlusega seotud kuluga.

Maksurisk

Maksurisk tekib juhul, kui vaktsineeritakse töötajaid, kelle töökeskkonda ei mõjuta bioloogiline ohutegur, mille vastu teda vaktsineeritakse. Näiteks kui vaktsineeritakse kõik töötajad puukentsefaliidi vastu, kuigi riskianalüüsi alusel ei olnud kontoritöötajatel nende töökohal ohtu puukentsefaliiti nakatuda ja ka tegelikkuses töö tegemise ajal see risk puudub. Sellisel juhul maksustatakse kontoritöötajate vaktsineerimise kulu erisoodustusena. Erisoodustuselt tuleb tasuda tulu- ja sotsiaalmaks.

Kui tööandja lähetab töötaja riiki, kuhu minemiseks on töötajat vaja võimalike tervisekahjustuste vastu vaktsineerida, siis sellisel juhul ei ole oluline, et nimetatud risk oleks riskianalüüsis välja toodud. Riskianalüüsi koostamisel puudub üldjuhul piisav ülevaade sellest, kuhu töötajaid lähetada võidakse, mistõttu ei saagi neid riske seal välja tuua. Näiteks läheb töötaja välislähetusse piirkonda, kus on kollapalavikku haigestumise tõus. Selleks, et töötaja ei haigestuks, vaktsineeritakse ta kollapalaviku vastu. Sellisel juhul toimub töötajate vaktsineerimine samuti tööandja kulul ja maksukohustust ei teki.

TASUB TEADA

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 lõige 1 kohustab tööandjat muuhulgas:

• korraldama töökeskkonna riskianalüüsi, mille käigus selgitatakse välja töökeskkonna ohutegurid (riskianalüüsi tulemused vormistatakse kirjalikult ja säilitatakse 55 aastat);

• riskianalüüsi tulemusena koostama kirjaliku tegevuskava, milles nähakse ette ennetusabinõud terviseriski vältimiseks või vähendamiseks;

• korraldama töötervishoiuteenuste osutamist ja kandma sellega seotud kulud; korraldama nende töötajate tervisekontrolli, kelle tervist võib tööprotsessi käigus mõjutada töökeskkonna ohutegur.

Selleks, et töökeskkonnale tehtavaid ning töötervishoiu- ja tööohutuse seadusest tulenevaid kulutusi käsitletaks ettevõtlusega seotud kuludena, peaksid tööandjal olema kirjalikult vormistatud:

1) riskianalüüs, mille käigus selgitatakse välja töökeskkonnas esinevad ohuolukorrad, ohutegurid ja ohustatud töötajad, hinnatakse riski suurust ning esinemise tõenäosust. Töökeskkonna riskianalüüsi võib teha tööandja volitatud isik või ostetakse see töötervishoiuteenusena sisse;

2) tegevuskava, mis sisaldab meetmeid, mida on vaja rakendada töötingimuste parandamiseks ning töötajate tervisekahjustuste vältimiseks ja töövõime säilitamiseks.

Töötervishoiu ja tööohutuse tagamiseks rakendatavad meetmed:

• töökorralduslikud abinõud;

• üldkaitsemeetmed;

• isikukaitsemeetmed;

• meditsiiniliste meetmete rakendamiseks sõlmitakse leping tegevusluba omava töötervishoiuarstiga. Töötervishoiuteenuse osutaja on Terviseametis registreeritud või Terviseameti tegevusluba omav töötervishoiuteenuseid osutav juriidiline isik või füüsilisest isikust ettevõtja.

3) sisekontrolli plaan, mille eesmärk on jooksvalt kindlaks teha rakendatud meetmete piisavus, muudatused töökeskkonnas ja vajadus täiendavaks riskianalüüsi või tervisekontrolli läbiviimiseks. Soovituslikud meetmed arutatakse läbi tööandjaga ja lisatakse tegevuskavasse tööandja nõusolekul.

Töötervishoiu- ja tööohutuse nõuete täitmist ettevõttes kontrollib Tööinspektsioon.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 1 sätestab isikud, kelle suhtes lasub tööandjal kohustus teha kulutusi töökeskkonna tarbeks:

1) töölepingu alusel töötavad isikud ja ametnikud;

2) tegevteenistuses olevad kaitseväelased teenistustingimuste ning kaitseväe, Kaitseliidu, politseiasutuste, Kaitsepolitseiameti ja päästeasutuste töötajad töö suhtes niivõrd, kuivõrd eriseadustega või nende alusel kehtestatud õigusaktidega ei ole sätestatud teisiti;

3) kinnipeetavad vanglas vangistusseaduses sätestatud erisustega;

4) õpilased ja üliõpilased õppepraktikal;

5) juriidilise isiku juhatuse või seda asendava juhtorgani liikmed;

6) füüsilisest isikust ettevõtjad nimetatud seaduse § 12 lõigetes 7 ja 8 sätestatud ulatuses.

Lähtuvalt ülaltoodust on töötervishoiu ja tööohutuse seaduse §-s 13 loetletud tegevustega tehtud kulu (sh riskianalüüsi läbiviimine ja viimasest tulenevate meetmete kasutuselevõtmine) ettevõtlusega seotud kulu ning need ei kuulu maksustamisele kui erisoodustus või ettevõtlusega mitteseotud kulu.

Täpsemalt töötervishoiu kulude maksustamisest SIIN.

Vaktsineerimissoovitused reisijatele riikide kaupa SIIN.

Osale arutelus

  • Regina Varret, Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna peaspetsialist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad