Lugejad küsivad, asjatundjad vastavad

Raamatupidamise Praktiku lugejate küsimustele vastavad eksperdid
Raamatupidamise Praktiku lugejate küsimustele vastavad eksperdid

Raamatupidamise Praktiku lugejate küsimustele vastavad Politsei- ja Piirivalveameti, Deloitte Eesti, Sisekaitseakadeemia Finantskolledži, KPMG Balticsi ja advokaadibüroo LEXTAL eksperdid.

Kui suur peab olema välismaalasele makstav brutotasu kuus?

VASTAB PPA IDENTITEEDI JA STAATUSTE BÜROO PEAEKSPERT MARINA KADAK:

Kolmandate riikide kodanike (st mitte Eesti kodanikud ega ka muude Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikud) Eestis viibimise, elamise ja töötamise aluseid reguleerib välismaalaste seadus. Kolmandate riikide kodanikud saavad Eestis töötada kas registreerides lühiajalist Eestis töötamist, milleks on vaja D-liiki viisat, või töötamiseks väljaantava tähtajalise elamisloa alusel. Infot leiab ka meie kodulehel.

Üldjuhul tuleb arvestada, et tööandja peab mõlemal juhul välismaalasele maksma töötasu, mille suurus on vähemalt võrdne Statistikaameti viimati avaldatud Eesti aasta keskmise brutokuupalgaga, mis on praegu 1221 eurot. Osa ametikohti on sellest nõudest vabastatud ja osale ametikohtadele on kehtestatud kõrgemad nõuded (nt tippspetsialistide puhul on see kahekordne Eesti aasta keskmine palk).

Lühiajalise töötamise registreerimise puhul makstavale töötasule esitatavad nõuded on leitavad välismaalaste seaduses (VMS) § 107 lõige 12.

Tähtajalise elamisloa töötamise puhul makstavale töötasule esitatavad nõuded on leitavad VMS-i §-s 178.

Kui töötaja töötab osalise koormusega ja töölepinguga, siis kas ettevõte on kohustatud tasuma sotsiaalmaksu miinimumi, kui palgalt ei tule sotsiaalmaksu miinimumi kohustus täis?

VASTAB DELOITTE EESTI MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:

Sotsiaalmaksuseaduse § 2 lõike 2 järgi peab tööandja maksma sotsiaalmaksu töötajale kuu eest makstud tasult, kuid mitte vähem kui kuumääralt ehk 2018. aastal 470 eurolt. Seega on tööandja sotsiaalmaksu minimaalne kohustus 2018. aastal 155,10 eurot kuus.

Erandid, millal ei pea miinimumi alusel sotsiaalmaksu tasuma:

• töötaja saab riiklikku pensioni;

• töötaja kasvatab alla kolmeaastast last või kolme või enamat alla 19-aastast last;

• töötaja on õpilane või üliõpilane;

• töötaja on olnud enne tööle asumist aasta jooksul vähemalt kuus kuud töötuna arvel;

• töötaja on tööl lühendatud tööajaga (7- kuni 17-aastased töötajad ja haridustöötajad);

• töötaja on terve kuu töölt ära järgmistel juhtudel:

• ta kasutab puhkust (sh rasedus- ja sünnituspuhkus), välja arvatud tasustamata puhkust poolte kokkuleppel;

• ta on ajutiselt töövõimetu ravikindlustuse seaduse tähenduses;

• ta esindab seaduses või kollektiivlepingus ettenähtud juhtudel töötajaid;

• ta osaleb streigis;

• ta on ajateenistuses või asendusteenistuses või osaleb õppekogunemisel.

Mais loodi ettevõte, ent tellimusi ei ole tulnud. Alates juulist on ettevõtja tasunud ainult sotsiaalmaksu 155,10 eurot. Kas on mingi tähtaeg, kui kaua võib ettevõte selliselt eksisteerida?

VASTAB DELOITTE EESTI MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:

Mingit tähtaega ei ole antud, kui kaua võib firma miinusega tegutseda. Ilmselt tuleb ühel hetkel piir ette, kus ei ole enam raha, et palka ja sotsiaalmaksu maksta ning siis kaob ära mõte ettevõtlusega tegeleda.

Ettevõtte käivitamiseks ajalist piirangut ei ole. Kui aga tekib püsiv maksejõuetus, siis on juhatusel kohustus esitada pankrotiavaldus.

Raamatupidamise seaduse § 21 sätestab raamatupidamise aastaaruande lisadele esitatud nõuded. Väikeettevõtja lihtsustatud aastaaruande miinimumnõuded on loetletud § 21 lõikes 3. Kas § 21 lõikes 1 loetletud nõuete järgimine ei ole väikeettevõtja lihtsustatud aruandele kohustuslik?

Eelkõige pean siin silmas § 21 lõike punkte 3 ja 9:

3) selgitused põhiaruannete oluliste kirjete ja nende muutumise kohta aruandeperioodil;

9) muud olulised asjaolud raamatupidamiskohustuslase kohta asjakohase ja tõepäraselt esitatud finantsinformatsiooni andmiseks raamatupidamiskohustuslase finantsseisundi, -tulemuse ja rahavoogude kohta.

VASTAB SISEKAITSEAKADEEMIA FINANTSKOLLEDŽI LEKTOR MARET GÜLDENKOH:

RPS-i § 21 lõige 3 sätestab miinimumnõuded, kuid alati võib rohkem avalikustada.

Oleme Eesti käibemaksukohustuslane. Müüme mööblit Soome firmale. Kui müüme sama mööblit Eestis, siis kahepoolse lepingu alusel esitab Soome firma meie firmale Eestis müüdud mööbli läbimüügitasu (protsent müügihinnast) kohta arve. Kas arve kuulub pöördkäibemaksustamisele?

VASTAVAD KPMG BALTICSI MAKSUNÕUSTAJAD:

Soovite teada, kas teil tuleb arvestada pöördkäibemaks arvelt, mille Soome firma esitab Eesti turule müüdud mööbli läbimüügitasult, mis on kokku lepitud protsendina müügihinnast. Teie küsimusest ei selgu, mis on need teenused, mida Soome ettevõte Eesti turul müüdud kaupadega seoses osutab, ent juhul, kui need on seotud müügitegevustega, on tegemist üldreegli alusel kahe ettevõtja vahel osutatava teenusega, mis kuulub Eestis pöördmaksustamisele. Sellele peaks viitama ka arvel olev viide pöördmaksustamisele või viide vastavatele direktiivi artiklitele.

Ettevõte osutab lühiajalist majutusteenust. Kliendid registreerivad end Booking.com lehe kaudu ja raha laekub sealt. Kas see teenus maksustatakse ikka 9-protsendilise käibemaksuga ning Booking.com on vaid vahendaja?

VASTAVAD KPMG BALTICSI MAKSUNÕUSTAJAD:

Teie kirjelduse kohaselt osutate lühiajalist majutusteenust ning kasutate Booking.com’i oma teenuse vahendajana.

Majutusteenuse osutamisel ei sõltu maksustamine sellest, kas teenus müüakse otse kliendile või vahendaja kaudu, igal juhul maksustatakse majutusteenuse osutamine 9-protsendilise käibemaksumääraga.

Firma N1 kategooria kaubik on mingil perioodil selle firma töötajal segakasutuses (nii töö- kui erasõidud). Kas firma teeb õigesti, kui maksab erisoodustuse auto mootori kilovatipõhiselt nende kalendrikuude eest, kui auto oli segakasutuses ja arvestab selle auto pealt 100 protsenti sisendkäibemaksu (kütus, rehvid, hooldus jms) tagasi igas kuus. Kas kaasneb veel mingeid kohustusi maksude osas?

VASTAVAD KPMG BALTICSI MAKSUNÕUSTAJAD:

N1 kategooria (tööandja kaubik) korral on võimalik erisoodustuse hind leida järgnevalt:

•Erisoodustuse hinna määramise korra kohaselt rendile andmise turuhinna alusel või rendile andmise turuhinna ja soodushinna vahe alusel või

•TuMS § 48 lg 81 tulenevalt sõiduautole sätestatud mootori võimsuse põhist maksustamise korda kuni 3500-kilogrammise täismassiga veoauto kasutamise võimaldamisel.

Kui ettevõte otsustab N1-kategooria sõidukite erisoodustust maksustada kilovatipõhiselt, tuleb omatarbelt käibemaksu maksta KMS § 12 lõike 71 alusel, mille kohaselt on omatarbe maksustatavaks väärtuseks TuMS-i alusel arvutatud erisoodustuse hind.

Kaubikuga seotud ostudelt on tõesti võimalik sisendkäibemaks maha arvata 100 protsendi ulatuses ja nagu mainitud, omatarve arvutatakse seejuures esisoodustuse hinnalt.

MTÜ, kes tegeleb laste tantsuõppega soovib abiõpetajatena kasutada üliõpilasi, kellele tasu ei maksta – kas need tuleb siis töötamise registris võtta arvele vabatahtlikena?

Kas MTÜ võib hüvitada isikliku sõiduauto kasutamist vabatahtlikele? Kui jah, siis kas kuludokumentide või sõidupäeviku alusel?

VASTAVAD KPMG BALTICSI MAKSUNÕUSTAJAD:

Töötamise registris tuleb registreerida äriühingu majandushuvides tasuta töötamine. Kuna MTÜ ei ole äriseadustiku kohaselt äriühing, siis vabatahtlikkuse alusel töötavaid isikuid töötamise registris registreerima ei pea.

Vastavalt §-dele 49 lg 4 ja 41 ei maksustata tulumaksuga tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja kantud isiku väljamakseid seoses koostööpartnerite transpordiga. Mittetulundusühingu koostööpartneriks loetakse ka füüsilist isikut, kes oma vabast ajast ja tasu saamata osaleb MTÜ tegevuses. Seega on vabatahtlikule lubatud hüvitada isikliku sõiduauto kasutamine ning seda vastavalt kas sõidupäeviku või kuludokumentide alusel.

Sõlmime töölepingu kaheks aastaks Šveitsi kodanikuga, kes tuleb tööle Eestisse. Tema soovib, et talle rakendataks Šveitsi sotsiaalkindlustussüsteemi ja toob meile vormi A1. Kas sellisel juhul peame tema töötasust kinni ainult tulumaksu või ka kogumispensioni ja töötuskindlustuse maksed?

VASTAB ADVOKAADIBÜROO LEXTAL VANDEADVOKAAT KRISTI SILD:

Kui töötaja esitab tõendi A1, siis ei tule Eestis tasuda sotsiaalmaksu ega kinni pidada Eesti töötuskindlustuse makseid ega Eesti kogumispensioni. Tööandja maksukohustus võib tekkida Šveitsis.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad