Muudatused õigusaktides

Jurist Kersti Puuri kajastab muudatusi õigusaktides
Jurist Kersti Puuri kajastab muudatusi õigusaktides

Artiklis on käsitletud selle aasta augustis Riigi Teatajas avaldatud õigusaktide muudatusi. Augustis uusi seadusemuudatusi ei avaldatud, muudatusi tehti põhiliselt määrustes ja korraldustes. Kajastatud on ka varem avaldatud seadusemuudatuste jõustumist.

AVALDATUD SEADUSEMUUDATUSED

Maaeluministeeriumi ja EAS-i vaheline koostöö lõppemine

27. augustil 2018 võeti vastu Maaeluministeeriumi, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Riigi Tugiteenuste Keskuse kokkulepe, millega poolte kokkuleppel lõpetati 31. augustil 2018. aastal Maaeluministeeriumi ja EAS-i vahelised halduslepingud Maaeluministeeriumi toetusmeetmete rakendamiseks. Haldusülesandeid, mida seni täitis EAS, täidab alates 1. septembrist Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK), kes on nimetatud kuupäevast alates maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seaduses nimetatud regionaalse abi andja.

Halduslepingute lõpetamise kokkulepe

Liisingumaksete abikõlblikkuse tähtaja muutumine

27. augustil 2018 jõustusid muudatused põllumajandus- ja maaeluministri määrustes seoses liisingumaksete abikõlblikkuse tähtaja muutmisega. Varem olid liisingumaksed mitteabikõlblikud juhul, kui toetuse abil omandatud asja omandiõigus ei ole hiljemalt 31. detsembriks 2023 üle läinud toetuse saajale. Jõustunud muudatuse kohaselt on selleks kuupäevaks nüüd 30. juuni 2023. Muudatus mõjutab nii mikro- ja väikeettevõtjate kui ka keskmise suurusega ettevõtjate ja suurettevõtete põllumajandustoodete töötlemise ning turustamise investeeringutoetust, samuti maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetust.

Sarnane muudatus on ka lühikeste tarneahelate või kohalike turgude kaudu põllumajandustoodete ja toidu turustamisvõimaluste arendamise toetuse puhul, kus toetuse saaja on kohustatud projektis kavandatud tegevused ellu viima olenevalt projekti pikkusest kuni viie aasta jooksul PRIA poolt taotluse rahuldamise otsuse tegemisest, kuid mitte hiljem kui 30. juuniks 2023 varasema 31. detsembri asemel.

Põllumajandus- ja maaeluministri määruste muutmine seoses liisingumaksete abikõlblikkuse tähtaja muutmisega

Eluruumi ligipääsetavusele esitatavate nõuete muutumine

27. augustil 2018 jõustus majandus- ja taristuministri 2015. aasta 2. juuli määruse nr 85 „Eluruumile esitatavad nõuded” muudatus, millega täiendati eluruumile ligipääsetavuse nõudeid. Määruse muudatuse kohaselt peab pärast 1. augustit 2019 koostatud ehitusprojektide alusel püstitatavas ehitises eluruumi ja hoonesse sissepääsu vahel olema tagatud ühendus lifti abil, kui eluruum asub hoonesse sissepääsuga võrreldes neljandal korrusel või kõrgemal. See tähendab, et tulevikus peavad kõik vähemalt neljakorruselised elumajad olema liftiga. Juba olemasolevatesse nelja või enama korrusega majadesse lifti paigaldamise kohustust siiski ei ole.

Majandus- ja taristuministri 2. juuli 2015. a määruse nr 85 „Eluruumile esitatavad nõuded” muutmine

JÕUSTUNUD SEADUSEMUUDATUSED

Muudatused välismaalaste seaduses

15. augustil 2018 jõustus seadusemuudatus, millega muudeti kehtetuks varem kehtinud säte, mille alusel võis ilma töötamiseks antava elamisloata Eestis töötada välismaalane, kellel on Schengeni konventsiooni liikmesriigi pädeva asutuse antud viisa või elamisluba ja kes omab nimetatud liikmesriigis töötamise õigust, kui välismaalase Eestis töötamine on seotud ettevõtte asumisega Eestisse ja välismaalasel on seaduslik alus Eestis viibida. Nüüd on tööandja kohustatud registreerima sellise välismaalase lühiajalise Eestis töötamise. Kohustuse rikkumise korral, kui kohustuse rikkumist jätkatakse hoiatusest hoolimata, on Politsei- ja Piirivalveametil õigus kohaldada sunniraha.

Viidatud juhul lühiajalise Eestis töötamise registreerimise taotluse läbivaatamise eest riigilõivu tasuma ei pea.

Välismaalaste seadus

Muudatused rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduses

1. septembril 2018 jõustusid rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse paragrahvid, mis seavad eraõiguslikule juriidilisele isikule kohustuse koguda ja hoida andmeid oma tegeliku kasusaaja kohta, sealhulgas teavet tema omandiõiguse või kontrolli tegemise viiside kohta. Andmete hoidmise kohustus on pandud eraõigusliku juriidilise isiku juhatusele ja andmeid hoitakse äriregistris.

Uus äriühing, mittetulundusühing või sihtasutus peab tegeliku kasusaaja andmed esitama koos äriregistrisse kandmise avaldusega. Juba registris olevad eraõiguslikud juriidilised isikud peavad andmed esitama hiljemalt 31. oktoobriks 2018.

Kohustus ei kohaldu korteriühistule, hooneühistule, reguleeritud turul noteeritud äriühingule ega sihtasutuste seaduses sätestatud sihtasutusele, kelle majandustegevuse eesmärk on põhikirjas määratud soodustatud isikute või isikute ringi huvides vara hoidmine või kogumine ning kellel puudub muu majandustegevus.

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus

IURING õigusbüroo pakub abi igapäevases õigusnõustamises eelkõige ettevõtetele, kellel ei ole oma juristi. Oleme oma püsiklientidele n-ö juriidiline osakond väljaspool ettevõtet ilma püsikuludeta.

Meie õigusbüroo tegevusvaldkonnad:

•lepingud ja läbirääkimised (sh pikaajaline kogemus IT-alaste lepingutega);

•tööõigus ja võlaõigus;

•äriõigus (äriregistriga seotud toimingud, aktsionäride otsused ja lepingud, pankrotiga seotud teemad);

•kinnisvaraõigus ja kindlustusõigus;

•riigihanked.

Lisainfot leiate meie kodulehelt www.iuring.ee

Osale arutelus

  • Kersti Puuri, IURING õigusbüroo jurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad