Lisapuhkus sügava puudega isiku töötavale lähedasele või määratud hooldajale

Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Alice Salumets
Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Alice Salumets

01.07.2018 jõustus töölepinguseaduse muudatus, millega võimaldatakse sügava puudega isiku lähedasele või hooldajale täiendavat puhkust.

Lisapuhkuse õigus on isikul, kes on täisealise sügava puudega isiku

• otsejoones üleneja või alaneja sugulane;

• vend, õde, poolvend või poolõde;

• abikaasa või registreeritud elukaaslane;

• eestkostja;

• kohaliku omavalitsuse määratud ametlik hooldaja.

Igal kalendriaastal on võimalik saada täiendavalt kuni 5 tööpäeva lisapuhkust. Oluline on meeles pidada seda, et lisapuhkuse päevad on seotud täisealise sügava puudega isikuga. Seega peavad eelnimetatud isikud omavahel kokku leppima, kes mitut päeva kasutab.

Lisapuhkust on võimalik võtta kalendriaasta jooksul ja tööpäevadel. Kasutamata lisapuhkus ei kandu üle järgmisesse kalendriaastasse, lisapuhkuse nõue aegub konkreetse kalendriaasta lõppedes.

Lisapuhkuse eest makstav puhkusetasu arvestatakse alampalga määra järgi. 2018. aastal on alampalga määr 23,62 eurot päeva kohta. Puhkusetasu tuleb sarnaselt muude puhkusetasudega välja maksta eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust või kokkuleppel koos järgmise palgaga.

Tööandjal on õigus küsida täiendavad tõendeid, mis kinnitavad töötaja õigust lisapuhkust saada. Seejuures on oluline meeles pidada isikuandmete kaitse reegleid, sh vajadust saada sügava puudega isikult nõusolek töödelda teda puudutavaid isikuandmeid. Samuti on tööandjal soovitatav küsida töötajalt kirjalikku kinnitust, et keegi teine sügava puudega isiku lähedastest ei ole lisapuhkuse õigust kasutanud.

Tööandjal on õigus saada makstud lisapuhkusetasu eest riigilt hüvitist. Selleks peab tööandja 3 kuu jooksul pärast lisapuhkuse kasutamist esitama Sotsiaalkindlustusametile vastavasisulise taotluse.

Osale arutelus

  • Alice Salumets, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad