Välismaalaste seaduse muudatused seoses võõrtööjõuga

Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat Verner Silm
Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat Verner Silm

Suvel jõustus uus välismaalaste seaduse (VMS) redaktsioon, mis tõi kaasa mitu muudatust seoses võõrtööjõuga.

Muudatuste eesmärk on sisserände piirarvu regulatsiooni muutmine, et soodustada nende välismaalaste Eestisse elama asumist, kes loovad Eesti majandusele lisaväärtust ja kellel on eeldused ühiskonda lõimuda.1

Kolm peamist muudatust on:

• pikendatakse lühiajalise töötamise pikimat aega;

• sisserände piirarvu arvestusest jäetakse välja tippspetsialistid;

• Eestisse pikemaks ajaks elama asuda soovivatele välismaalastele kehtestatakse nõue osata vähemalt A2 tasemel eesti keelt.

Sisserände piiramiseks kehtestati 1991. aastal immigratsiooni seaduses sisserändekvoot 0,1% Eesti alalisest elanikkonnast. See piirarv muutus Eesti jaoks probleemseks alles 2016. aastal, kui piirarv täitus detsembris. 2017. aastal sai piirarv (1317 inimest) täis juba juulis. Tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteemi OSKA analüüsi hinnangul on Eesti kõrgtehnoloogilises tootmises ja teenustes puudu umbes 30 000 töötajat, samal ajal kui madalatehnoloogilises töötlevas tööstuses on umbes 21 500 töötajat üle.2

Lühiajaline töötamine

Vastavalt VMS § 106 lõikele 13 on lühiajaline Eestis töötamine lubatud kuni 365 päeva 455 järjestikuse päeva jooksul, kui seadus ei sätesta teisiti. Vana seaduse kohaselt oli ilma elamisloata lühiajaline töötamine lubatud kuni 270 päeva 365 päeva jooksul. Seaduse seletuskirjas on päevade arvu suurendamist põhjendatud sellega, et see takistab lühiajalise töötamise võimaluse väärkasutamist, kus tööandja hakkabki tööjõu sissetoomiseks kasutama vaid lühiajalist töötamist. Riigi seisukohalt on lühiajalise töötamise miinuseks see, et lühiajaline töötamine ei kuulu piirarvu arvestusse, töötajale ei pea maksma Eesti keskmist aasta brutokuupalka ja et need välismaalased üldjuhul ei lahku Eestist, kuigi neil ei ole siin viibimiseks luba. Eesti jättis siiski alles Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivist 2014/36/EL tuleneva erisuse hooajatöötajate riigis viibimise maksimaalsele kestusele, mis võimaldab Eestis hooajaliselt töötada kuni 270 päeva 365 järjestikuse päeva jooksul.

Tippspetsialistid

Tähtajalised elamisload töötamiseks tippspetsialistina:

• 2016. aastal anti piirarvu arvestusest elamisluba töötamiseks 150 ja 2017. aastal 176 tippspetsialistile.

• Lühiajaline töötamine registreeriti 2016. aastal 125 ja 2017. aastal 221 tippspetsialisti puhul.

VMS § 115 sätestab isikud, keda sisserände piirarvu täitumise arvutamisel ei arvestata. Edaspidi ei arvestata sisserände piirarvu täitumise arvutamisel tippspetsialiste VMS § 181 lõike 2 punkti 3 tähenduses. VMS § 181 lõige 4 sätestab, et tippspetsialist on mis tahes valdkonnas erialast ettevalmistust omav välismaalane, kellele Eestis registreeritud tööandja kohustub maksma erialase töö eest tasu, mille suurus on vähemalt võrdne Statistikaameti poolt viimati avaldatud Eesti aasta keskmise brutokuupalga ja koefitsiendi 2 korrutisega. Samas jäävad kehtima VMS-s sätestatud nõuded äriühingule, kuhu tippspetsialistist välismaalane tööle asub.

A2 tasemel eesti keel

Välismaalane, kes taotleb tähtajalist elamisluba töötamiseks ja kes on enne Eestis elanud töötamiseks antud tähtajalise elamisloa alusel vähemalt viis aastat, peab oskama eesti keelt vähemalt A2-tasemel. Seega on välismaalasel pärast töötamiseks antud tähtajalise elamisloa saamist viis aastat aega õppida eesti keel nõutud tasemel selgeks. Välismaalasele on riigikeele oskus vahend, et saavutada näiteks parem haridus ja töökoht, ent keeleoskus on tähtis ka ühiskonnale, kui pidada silmas lõimumist ja eesti keele säilimist.

Ka järgmisel aastal on oodata muudatusi, mis peaksid olulisel määral lihtsustama välismaalaste töölevõtmist: välismaalasel võimaldatakse töötada lühiajaliselt mitme tööandja juures samaaegselt ja asuda elamisloa kehtivusaja jooksul tööle uue tööandja juurde, ilma et peaks selleks taotlema uut elamisluba. Seega tuleb pingsalt jälgida ka seadusandja talviseid otsuseid.

1Seletuskiri välismaalaste seaduse muutmise seaduse (sisserände regulatsiooni muutmine) eelnõu juurde

2Tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteem OSKA. Töö ja oskused 2025. SA Kutsekoda, Tallinn 2016

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad