Motivatsiooniaudit aitab seada fookust

Psience OÜ konsultant Liina Oks
Psience OÜ konsultant Liina Oks

Inimesed on erinevad, organisatsioonid on erinevad, kuid lõpuks vajavad kõik samu asju. Äripäeva konverentsil Palgapäev selgitas Liina Oks, kuidas teha nii, et töötajad tunneksid end väärtustatuna ja tahaksid anda endast parima ning millised on tegevused ja tööriistad, mis võiksid tööandjaid aidata.

Tänapäeva kiiresti muutuv keskkond ja töötajate liikumine seab tööandjatele uued ootused, paneb nad endasse vaatama ja endale ebamugavaid küsimusi esitama. Kas me tasustame ja motiveerime oma töötajaid õiglaselt ning hüvitame seda, mille eesmärgiks seadsime ja mida tegelikult väärtustame? Head spetsialistid saavad pidevalt tööpakkumisi ja töötajate hoidmise nimel tuleb pingutada rohkem kui kunagi varem. Et töötajate ja ettevõtte ootused välja selgitada ning nutikalt kokku viia, tuleks ettevõttes läbi viia motivatsiooniaudit.

Mis on motivatsiooniaudit?

Motivatsiooniaudit on töösuhte terviklik ülevaade, mis töötaja motivatsiooni ja organisatsiooni protsesside analüüsi teel aitab välja selgitada organisatsiooni kitsaskohad ning keskenduda olulisele. Audit võtab arvesse suhteid, juhtimist, muutunud majanduskeskkonnast tingitud ootusi organisatsioonile (sh palkadele) ning motivatsiooni loomise ja hoidmise baastegureid.

Motivatsiooni eeldused

Motivatsiooni tagamiseks tuleb luua huvi ja pühendunud õhkkond, rahuldades esmalt inimeste psühholoogilised baasvajadused:

- tajutud kompetentsustunne – saan hästi hakkama, kuid samas nõuab mu töö ka piisavalt pingutust;

- autonoomia – mul on piisavalt valikuvabadust, iseotsustamise võimalust ja infot. Meeles tuleb pidada, et ei saa nõuda vastutust, kui ei anta otsustusvõimalust;

- seotuse tunne – mõttekad ja turvalised suhted, seotus ja koostöö, usaldus ning aktsepteerimine – inimene peab tundma, et teda aktsepteeritakse ja tema roll on tähtis.

Need tegurid on tänapäeval kujunenud isegi olulisemateks motivaatoriteks kui palk. Strateegiliselt olulisteks eduteguriteks on muutunud aeg, inimesed ja paindlikkus.

Muutunud keskkond

Motivatsiooni mõjutab oluliselt ka meie ümber muutunud ja muutuv keskkond:

- majanduse hea seis, kus tööjõu kiire liikumine ja aktiivsus tingib inimeste suuremad ootused palgatõusule;

- demograafilised muutused;

- pikka aega kestnud tööjõupiirang ja ajaloo madalaim tööpuudus;

- tulevikutööks vajalike oskuste muutumine.

Muutunud ootused organisatsioonidele

Praegused edutegurid on eelkõige organisatsioonisisesed, kus konkurentsieelise annab kiire (ümber)õppimine ja meeskonnatöö, mitte üksikud talendid. Tööandja muudavad tööturul atraktiivseks brändi läbipaistvus, eristumine ning juhtimispõhimõtete originaalsus ja etteaimatamatus, mis meelitavad ligi uusi talente ja tõstavad töötajate lojaalsust.

Olulised tegevused, millele organisatsioonis tuleb tähelepanu pöörata, on organisatsiooniline õppimine, kohanemine, innovatsioon, kiired (juhtimis)otsused, ladus kommunikatsioon, kaasamine, paindlikkus ja usalduslik meeskonnatöö, kus koostöö põhineb ajakohastel infosüsteemidel ning talentide, sh piiriüleste talentide ja praktikantide, paindlikul kaasamisel. Kiire, vahetu tagasiside kaudu on võimalik kohe keskenduda protsesside parandamisele. Lisaks toimetulek muudatustega (töö)seadusandluses, valdkonnaülese ning valdkondadevahelise täiend- ja ümberõppega, mitmekesisuse soodustamine ja panustamine kogukonda laiemalt, olgu selleks siis vastutustundliku tööandjana heategevusprojektides kaasa löömine või tähelepanu pööramine töötajate subjektiivsele heaolule, sh psühhosotsiaalsetele teguritele.

Personalitöö väljakutsed

Personalitöötajatel tuleb teha ümberkorraldusi nii seoses inimeste motivatsiooni juhtimise kui ka tööprotsessidega, rakendades ellu kõik, mis on olulisim töötajatele ja ärile. Tähtsamad märksõnad on siin:

- tulevikutöö sisu olemuslik muutus – töökohtade, protsesside ja töökorralduse ümbermõtestamine, vajaduspõhiseks disainimine;

- töö ja ülesannete automatiseerimine;

- võimaluste loomine paindliku ja piiriülese tööjõu kasutamiseks;

- andmeanalüüsi laiaulatuslikum kasutamine;

- toimetulek ühelt poolt vajalike oskuste defitsiidi ja teiselt poolt palgasurvega;

- usaldusliku meeskonnatöö kujundamine, kus vastutus ja otsustusõigus on antud töö tegijaile;

- personaalsuse loomine – sagedased vahekokkuvõtted ja vahetu tagasiside;

- talentide huvi äratamine ja hoidmine;

- palgaõigluse tagamine – võimekuse, tulemuste ja eesmärkide saavutamise läbipaistev hüvitamine.

On suur väljakutse siduda töötajate motivatsiooni ja organisatsiooni protsessidega seotud muutunud tegurid organisatsiooni strateegiaga ning tagada selle regulaarne ja kiire auditeerimine, mida nõuab tänapäeva kiiresti muutuv keskkond. Olgu siinkohal meile abiks motivatsiooniauditi mudel, mis aitab kõiki olulisi komponente meeles pidada ja läbi õigesti suunatud teraviku soovitud tulemusteni jõuda.

Osale arutelus

  • Liina Oks, Psience OÜ konsultant

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad