Ekspert annab nõu

Küsimustele vastab tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja Kaire Saarep.

? Leidsime enda ettevõttesse uue sobiva töötaja. Kuna ta on spetsialist, kes pakub meie ettevõttele suurt lisaväärtust, oleme valmis maksma talle suuremat töötasu kui teistele sama osakonna töötajatele. Tegime talle ettepaneku, et lepime töölepingus kokku, et tema töötasu on salastatud ja ta ei tohiks seda avaldada teistele isikutele, eelkõige meie ettevõtte töötajatele. Küsime, kas töötaja töötasu saab olla saladus, ja kui saab, siis kas selle avaldamise rikkumise eest on võimalik määrata sanktsioone?

Töölepingu seaduse (edaspidi: TLS) § 22 lg 1 kohaselt võib tööandja määrata, millise teabe kohta kehtib töötajal tootmis- või ärisaladuse hoidmise kohustus. Terminiga „ärisaladus” tähistatud mõiste seletamisel saab tugineda konkurentsiseaduse (edaspidi: KonKS) § 63 lg le 1 ja intellektuaalomandi õiguste kaubandusaspektide lepingu (TRIPS-lepingu) sätetele.

KonKS-i § 63 lg 1 kohaselt peetakse ärisaladuseks sellist teavet ettevõtja äritegevuse kohta, mille avaldamine teistele isikutele võib selle ettevõtja huve kahjustada, eelkõige oskusteavet puudutav tehniline ja finantsteave ning teave kulude hindamise metoodika, tootmissaladuste ja -protsessi, tarneallikate, ostu-müügi mahtude, turuosade, klientide ja edasimüüjate, turundusplaanide, kulu- ja hinnastruktuuride ning müügistrateegia kohta.

TRIPS-lepingu artikli 39 lg 2 alapunktide järgi on ettevõttel võimalus takistada tema seadusliku kontrolli all oleva teabe avaldamist teistele või seda, et teised selle teabe omandavad või seda kasutavad ilma nende nõusolekuta viisil, mis on vastuolus ausate kaubandustavadega, tingimusel et:

a) selline teave on saladus selles tähenduses, et see ei ole kogumis või üksikosade täpses paigutuses ja kokkupanus üldteada või kergesti kättesaadav isikutele ringkondades, kes tavaliselt kõnesolevat laadi teabega tegelevad;

b) sellel teabel on kaubanduslik väärtus tema salajasuse tõttu.

TLS-i § 5 lg 1 p 5 kohaselt on töötasu suurus töötaja ja tööandja kokkulepe. Kui töötaja on töötasu välja teeninud, muutub töötasu koos selle komponentidega töötaja omandiks. Töötaja omand ei saa olla tööandja ettevõtte ärisaladus. Kuna töötaja võib väljateenitud töötasu kasutada oma soovi järgi, ei saa sellel olla kaubanduslikku väärtust selles mõttes, et suurema töötasu maksmine ei ole ebaaus kaubandustava. Seetõttu ei vasta töötasu salastamine TRIPS lepingu sätetele.

TLS-i § 28 lg 2 p 13 kohaselt lasub tööandjal kohustus mitte avaldada töötaja nõusolekuta andmeid töötajale arvutatud, makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta. Seega TLS-is on keeld tööandjale, aga mitte töötajale. Kuna väljateenitud töötasu on töötaja omand ja töötasu on töötaja isikuteave, on selle avaldamine lubatud töötaja nõusolekul.

Kokkuvõttes võib öelda, et tööandja ei saa salastada töötaja töötasu ega kehtestada sanktsioone selle avaldamisel.

? Meie ettevõttes oli kogemus töötajaga, kes asus ettevõttesse tööle, aga alles vahetult enne lahkumist andis teada, et talle on määratud osaline töövõime. Seetõttu tuli meil lõpparve osana tasuda puhkusehüvitis proportsionaalselt 35-kalendripäevase põhipuhkuse kohta. Samas ei olnud meil võimalik seda varem teada ega võimalust lasta töötajal kasutada põhipuhkust, millest osa oleksime saanud sotsiaalkindlustusametilt tagasi küsida. Kas ja kuidas saaksime selliseid olukordi edaspidi vältida?

Töötajal, kellel on määratud osaline või puuduv töövõime, on õigus 35-kalendripäevasele iga aastasele põhipuhkusele. See on töötaja õigus. See tähendab, et kui töötaja soovib kasutada pikemat kui 28-kalendripäevast põhipuhkust, tuleb tal oma õigusest tööandjale teada anda.

Vältimaks olukordi, kus töötaja annab oma õigusest kasutada 35-kalendripäevast põhipuhkust liiga hilja teada, tasub tööandjal jagada töötajatele selgitusi nende õigustest. Kuigi tööandja ei saa töötajat kohustada avalikustama talle määratud osalist või puuduvat töövõimet, ei ole keelatud, et tööandja sellise küsimuse töösuhte alguses küsib. Kui küsimus võib tunduda liiga otsekohene, tasubki selgitada, milleks seda küsitakse, millised õigused sellega kaasnevad, kuidas tööandja tagab, et teavet hoitakse turvaliselt, st seda teavad üksnes õigustatud isikud, näiteks raamatupidaja ja personalitöötaja.

Töötajale tasub ka selgitada, et töösuhtes käituvad pooled teineteise suhtes heas usus ehk töötajale tuleks selgitada ka tööandja vaadet. Kuna töötajal on õigus kasutada 35 kalendripäevast põhipuhkust ka osalise või puuduva töövõime määramise aastal täies ulatuses (nt osaline töövõime määratakse 1. juulil, aga 35-kalendripäevast põhipuhkust saab kasutada terve kalendriaasta eest), võib pikema puhkuse plaanimine olla keerulisem. Seega igal juhul tuleb pooltel käituda heas usus ja üldjuhul on abiks piisava informatsiooni jagamine.

Artikkel on ilmunud ajakirja Personali Praktik septembrinumbris.

Osale arutelus

  • Kaire Saarep, tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad