Kinnisasja maksustamise üleminekusäte kaob

Kinnisasja võõrandamise maksuvabastusele kehtinud üleminekusäte kaob
Kinnisasja võõrandamise maksuvabastusele kehtinud üleminekusäte kaob

Kas teadsid, et alates 1. oktoobrist 2018 kaob käibemaksuseadusest (KMS) kinnisasja võõrandamise maksuvabastusele kehtinud üleminekusäte? Mida see sisuliselt tähendab, selgitab Deloitte Eesti maksunõustaja Tõnis Elling.

KMS järgi on hoonestamata krundi võõrandamine maksustatav käive. Küll aga oli enne Eesti Euroopa Liiduga liitumist KMSis säte, mille alusel oli krundi võõrandamine maksuvaba käive. Et uue seaduse jõustumisega mitte maksumaksjaid halvemasse olukorda panna, kehtestati 2004. aastal KMSis üleminekusäte KMS-i § 46 lg 3, mille kohaselt ei maksustata 20%-lise käibemaksumääraga enne esmast kasutuselevõttu sellise ehitise võõrandamist, mille ehitamist alustati enne 1. maid 2004.

Asja mõte oli selles, et kui maksukohustuslane soetas krundi ja hakkas seal ehitama teadmisega, et kinnistu esmamüük on edaspidi maksuvaba käive, siis hilisem seadusemuudatus ei tohiks rikkuda maksumaksja õiguspärast ootust maksuvabastusele.

Ehitamise alustamiseks loetakse kas ehitusloa olemasolu või reaalset ehitamise alustamist, mida maksumaksja peab tõendama (nt kuludokumentidega). Riigikogus seadusemuudatuse teisel lugemisel tehti ettepanek KMS § 46 lg 3 toodud üleminekusäte kaotada põhjusel, et seadusandja arvates on see üleminekusäte oma eesmärgi tänaseks täitnud. Seega alates 1. oktoober 2018 üleminekusätet enam ei ole. Kõik ehitamiseks ettenähtud maatükid tuleb edaspidi maksustada 20% käibemaksuga, hoolimata nende soetamise ajast.

Riigikogu saadikud on veendunud, et kehtinud üleminekusäte on juba piisavat kaua kehtinud ja maksumaksjad peavad olema juba kohanenud kehtiva regulatsiooniga ja neil ei saa enam olla õiguspärast ootust, et nende kunagi soetatud krunt on ikka veel maksuvaba.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Deloitte Eesti maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad