Kinnisasja maksustamise üleminekusäte kaob

Kinnisasja võõrandamise maksuvabastusele kehtinud üleminekusäte kaob
Kinnisasja võõrandamise maksuvabastusele kehtinud üleminekusäte kaob

Kas teadsid, et alates 1. oktoobrist 2018 kaob käibemaksuseadusest (KMS) kinnisasja võõrandamise maksuvabastusele kehtinud üleminekusäte? Mida see sisuliselt tähendab, selgitab Deloitte Eesti maksunõustaja Tõnis Elling.

KMS järgi on hoonestamata krundi võõrandamine maksustatav käive. Küll aga oli enne Eesti Euroopa Liiduga liitumist KMSis säte, mille alusel oli krundi võõrandamine maksuvaba käive. Et uue seaduse jõustumisega mitte maksumaksjaid halvemasse olukorda panna, kehtestati 2004. aastal KMSis üleminekusäte KMS-i § 46 lg 3, mille kohaselt ei maksustata 20%-lise käibemaksumääraga enne esmast kasutuselevõttu sellise ehitise võõrandamist, mille ehitamist alustati enne 1. maid 2004.

Asja mõte oli selles, et kui maksukohustuslane soetas krundi ja hakkas seal ehitama teadmisega, et kinnistu esmamüük on edaspidi maksuvaba käive, siis hilisem seadusemuudatus ei tohiks rikkuda maksumaksja õiguspärast ootust maksuvabastusele.

Ehitamise alustamiseks loetakse kas ehitusloa olemasolu või reaalset ehitamise alustamist, mida maksumaksja peab tõendama (nt kuludokumentidega). Riigikogus seadusemuudatuse teisel lugemisel tehti ettepanek KMS § 46 lg 3 toodud üleminekusäte kaotada põhjusel, et seadusandja arvates on see üleminekusäte oma eesmärgi tänaseks täitnud. Seega alates 1. oktoober 2018 üleminekusätet enam ei ole. Kõik ehitamiseks ettenähtud maatükid tuleb edaspidi maksustada 20% käibemaksuga, hoolimata nende soetamise ajast.

Riigikogu saadikud on veendunud, et kehtinud üleminekusäte on juba piisavat kaua kehtinud ja maksumaksjad peavad olema juba kohanenud kehtiva regulatsiooniga ja neil ei saa enam olla õiguspärast ootust, et nende kunagi soetatud krunt on ikka veel maksuvaba.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Deloitte Eesti maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad