Kui kaua kehtib hoiatus?

Selgitab tööinspektsiooni nõustamisjurist Galina Kreintzberg
Selgitab tööinspektsiooni nõustamisjurist Galina Kreintzberg

Hoiatus kehtib mõistliku aja jooksul. Tööinspektsiooni nõustamisjurist Galina Kreintzberg selgitab milline on mõistlik aeg.

Töölepingu seaduses (edaspidi: TLS) ei määratleta, milline on TLS-i § 88 lõikes 3 sätestatud hoiatuse kehtivuse aeg, ja selle kohta puudub ka arvestatav kohtupraktika. See tähendab, et ühest seisukohta ei ole. Hoiatuse kehtivusaeg saab olla mõistlik (hoiatus kehtib mõistliku aja jooksul), mis on aga ebamäärane õigusmõiste. Näiteks on riigikohus leidnud, et mõistliku aja kestus lepingust taganemiseks võib lepinguliigiti erineda. Võlaõigusseaduse (edaspidi: VÕS) § 118 lõikes 1 sätestatud mõistlik aeg on üldjuhul siiski lühem kui kohustuse täitmise nõude aegumistähtaeg (riigikohtu lahend nr 3 2 1 165 09). Mõistlik aeg VÕS-i § 159 lõike 2 tähenduses mahub ajaliselt kohustuse rikkumise avastamise ja nõude aegumise vahele. Poolte suhete kontekstis mõistliku aja määramisel peab arvestama kõiki asjaolusid ja poolte käitumist (VÕS-i § 7), muu hulgas ka täitmise vastuvõtmise aega ja asjaolusid (riigikohtu lahend nr 3-2-1-15-08).

Hoiatus tähendab, et tööandja annab töötajale võimaluse end parandada, korduva rikkumise korral lõpetab tööandja töölepingu. Teisiti öeldes on tööandjal selle aja jooksul võimalik hinnata, kas töötaja on suuteline töökohustusi rikkumisteta täitma. Samamoodi võib välja tuua sarnasuse katseajaga ja järeldada, et kuna katseaja maksimaalne aeg on neli kuud (TLS-i § 88 lg 1 punkt 1) ja pärast seda võib tööandja töölepingu erakorraliselt üles öelda töötaja töövõime vähenemise tõttu (tööandja saab selle aja jooksul hinnata töötaja toimetulekut tööülesannetega), võiks ka hoiatuse kehtivuse tähtaeg olla neli kuud. Samas ei keelata seaduses hoiatuse kehtivusajas kokku leppida.

Neljakuuline hoiatuse tähtaeg ei pruugi aga olla igas olukorras piisav ja mõnel juhul võiks selleks olla mõistlik aeg, mille jooksul on töötajal võimalus end parandada. Näiteks siis, kui töötaja ei oska vajalikku keelt või pole tema oskused piisavad ja töötajale pakutakse sobivaid kursusi või täiendõpet. Sellisel juhul võiks hoiatus kehtida töötaja õppe lõpuni.

Artikkel on ilmunud ajakirja Personali Praktik juuninumbris.

Osale arutelus

  • Galina Kreintzberg, Tööinspektsiooni nõustamisjurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad