Andmete topelt kogumine peab lõppema

Õigusaktide kohaselt ei tohi riik ka täna andmeid topelt küsida
Õigusaktide kohaselt ei tohi riik ka täna andmeid topelt küsida

Rahandusministeeriumis on valminud riikliku statistika seaduse muudatuste väljatöötamiskavatsus, mille üheks eesmärgiks on andmete topeltkogumise vältimine ning seeläbi ettevõtjate halduskoormuse vähendamine.

Õigusaktide kohaselt ei tohi riik täna ettevõtjatelt andmeid topelt küsida ja koguda. Kaubanduskoda saab ettevõtjatelt aga sageli tagasisidet, et riik küsib neilt andmeid, mille ettevõtjad on riigile varasemalt juba esitanud. Riik on ka ise tunnistanud, et meetmed andmete topeltkogumise välistamiseks ei ole olnud piisavalt efektiivsed. Topeltkogumise peamiseks põhjuseks on andmekirjelduse halb kvaliteet ning sellest tulenevalt ei ole võimalik erinevate andmekogude andmeid siduda selliselt, et saaks teha statistikat üksnes nende põhjal.

Statistikaamet asub koordineerima riigi andmekogusid

Olukorra parandamiseks soovib riik muuta riikliku statistika seadust ja veel teisigi õigusakte. Ühe olulise muudatusena plaanitakse andmekogude koordineerimine anda statistikaametile. On igati mõistlik, kui statistikaamet juhendaks, nõustaks ja koolitaks andmekogude töötlejaid ja infosüsteemide omanikke ning annaks neile tagasisidet saadud andmete kvaliteedi kohta. Lisaks plaanitakse andmekvaliteedi parandamiseks panna igale asutusele kohustus määrata inimene, kes vastutab andmehalduse eest.

Riikliku statistika seaduse muudatustega soovitakse statistikaametile anda ka õigus jagada riiklikesse andmekogudesse kantud andmeid valitsussektori sees erinevate analüüside teostamiseks ning uute teenuste disainimiseks. Kaubanduskoda toetab seda muudatust tingimusel, et andmete jagamisel peab olema tagatud andmete turvalisus. Kindlasti ei tohi andmete jagamisel lekkida ettevõtjate äri – või maksusaladus.

Andmete konfidentsiaalsus peab säilima

Koda rõhutab, et riikliku statistika seadusesse tuleb lisada põhimõte, et statistilise konfidentsiaalsusega kaitstud andmete kasutamine on keelatud halduslikel, õiguslikel, maksustamise ning statistiliste üksuste kontrollimise eesmärgil. See tähendab, et kui ettevõtja on usaldanud konfidentsiaalsed andmed statistikaametile, siis ei tohiks statistikaamet neid andmeid jagada näiteks järelevalveasutusele, kes võib nende andmete alusel ettevõtjatele rahatrahvi teha või rakendada muid sanktsioone.

Riikliku statistika seaduse eelnõu valmib 2018. aasta viimases kvartalis ning seaduse eeldatav jõustumise aeg on 1. aprill 2019.

Koja ametlikku arvamust saad lugeda SIIT.

Allikas: Eesti Kaubandus-Tööstuskoda

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad