Kuidas leida töötaja töötukassa abiga?

Töötukassa tööotsijate ja tööandjate teenuste osakonna teenusejuhtLivia Laas
Töötukassa tööotsijate ja tööandjate teenuste osakonna teenusejuhtLivia Laas

Tänapäeval puutuvad tööandjad üha enam kokku olukorraga, kus sobiva tööjõu leidmine tööturult on keeruline. Paljud ettevõtted vajavad lisaks olemasolevale tööjõule abikäsi ka eelseisvaks suvehooajaks. Töötukassa saab siinkohal tööandjatele appi tulla ja toetada nii vajaliku tööjõu leidmisel kui ka värbamisel.

Värbamise esimese sammuna on tööandjal võimalik töötajaid otsida töötukassa kodulehe kaudu. Töötukassa kodulehel asuvasse e-töötukassasse sisenedes saab tööandja sisestada vaba töökoha andmed ja seejärel näha just sellele ametikohale sobivate isikute CV-sid, teha märkmeid talle sobivate inimeste kohta ning soovi korral neid kandideerima kutsuda. Sobivate töötajate otsimisel vaatavad tööandjad tavaliselt esmajoones inimeste poole, kellel on pakutaval töökohal töötamiseks olemas nii eelnev kogemus kui ka vajalikud teadmised.

Kui pärast tööpakkumise avaldamist selgub, et sobivate teadmistega inimesi leida ei ole võimalik, saab tööandja töötukassa abiga sobivad töötajad välja koolitada, kasutades selleks ühe võimalusena koolitustoetust värbamisolukorras. Seda toetust saab taotleda töötajate koolitamiseks kindlaks määratud põhikutsealadel, mis valdkondlike tööjõuvajaduse uuringute kohaselt on lähiaastatel kasvava tähtsusega ning millele juba praegu ei ole piisavalt sobivate oskustega töötajaid. Täpsemat infot saab töötukassa kodulehelt ja töötukassa tööandjate konsultantidelt.

Värbamisüritused

Sobiva tööjõu leidmiseks on tööandjal võimalik töötukassas arvel olevatele klientidele korraldada ka mitmesuguseid värbamisüritusi. Nende korraldamiseks peaks ühendust võtma töötukassa maakondlikus osakonnas töötava tööandjate konsultandiga, kellega koos planeeritakse kõige parem ürituse formaat töötajate leidmiseks. Vähemalt kord aastas toimuvad igas maakonnas töömessid, kuhu on oodatud maakonnas tööd pakkuvad tööandjad, kes soovivad laiemale avalikkusele tutvustada enda ettevõttes töötamise võimalusi ning võimalusel värvata uusi töötajaid.

Proovitöö

Juhul kui tööandja on töötukassas avaldatud tööpakkumise kaudu leidnud endale sobiva kandidaadi, on inimese sobivust võimalik hinnata ühe päeva kestva proovitöö raames. Proovitöö annab töötule võimaluse veenduda töökoha sobivuses ja tööandja saab täpsema ülevaatde tööle kandideerija oskustest. Proovitööl osalemine peab töötuna arvel oleval isikul olema eelnevalt kokku lepitud oma konsultandiga.

Toetused ja hüvitised

Inimestele, kel on võibolla keerulisem tööle saada, pakub töötukassa abi töö leidmisel ja tööle asumisel ning samal ajal aitab tööandjal mõnevõrra vähendada töötajate värbamisega seotud riske. Näiteks on tööturul tihti teistest veidi kehvemas olukorras töökogemuseta noored. Töökogemus on tööandjatele töötaja leidmisel üks olulisi kriteeriume ja teatud juhtudel võib just see saada noore tööle asumisel takistuseks. Selleks, et noored töö ja tööandjad töötaja leiaksid, saab tööandja taotleda töötukassast noore palga osalist hüvitamist ja ka tööalase koolituse kulude hüvitamist. Pärast noore tööle asumist on tööandjal lisaks palgatoetusele võimalik taotleda ka koolituskulude hüvitamist, toetades nii noore erialast arengut ja kindlustades noorele edaspidiseks paremad võimalused.

Tihtipeale on keeruline tööd leida ka inimestel, kes on Eestisse saabunud rahvusvahelise kaitse taotlejatena. Sel juhul seisavad tööandjad tihti silmitsi mitme probleemiga: keeruline on välja selgitada inimese teadmisi ja oskusi, erineva kultuurilise tausta tõttu võib inimese tööle sisse elamine võtta rohkem aega ning lisaks on enamasti puudulik nende keeleoskus. Selleks, et ka siin tööandjaid toetada, on töötukassas olemas teenuste pakett „Minu esimene töökoht Eestis“. Selle kaudu on tööandjal lisaks palgatoetuse taotlemisele võimalik taotleda kvalifikatsiooni saamise, eesti keele koolituse, tööalase tõlketeenuse ja tööalase mentorluse kulude hüvitamist.

Suvehooaeg on paljude tööandjate jaoks aeg, kus vajatakse enam tööjõudu. Mitme töö puhul on tööjõupuuduse vähendamise lahenduseks alaealiste tööle rakendamine. Ka siin toetab tööandjaid töötukassa. Tööandja, kelle juures on suvevaheajal töötanud noor vanuses 13–16 eluaastat, saab järgmise aasta esimeses kvartalis taotleda töötukassalt alaealise töötamise toetust. Toetust makstakse, kui tööandja on eelmise kalendriaasta jooksul tasunud 13–16-aastastele töötajatele brutotöötasudena kokku vähemalt 1000 eurot, ja toetuse suuruseks arvestatakse iga 13–16-aastase töötaja kohta 30% tema brutotöötasust eelmisel kalendriaastal.

Kokkuvõtvalt saab öelda, et kuigi praegu saab rääkida pigem tööjõupuudusest, mitte tööpuudusest, on tööandjate toetamiseks loodud hulk mitmesuguseid meetmeid, mis toetavad neid nii värbamisel kui ka edasisel töötajate arendamisel. Oluline on välja tuua, et kõik töötukassa pakutavad teenused on tööandjale tasuta. Julgustame kindlasti tööandjaid töötukassa poole pöörduma, et koos läbi arutada erinevad variandid ja leida just sellele tööandjale kõige parem lahendus.

Osale arutelus

  • Livia Laas, Eesti Töötukassa tööotsijate ja tööandjate teenuste osakonna teenusejuht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad