Lugejad küsivad, asjatundjad vastavad

Lugejate küsimustele vastavad asjatundjad
Lugejate küsimustele vastavad asjatundjad

Raamatupidamise Praktiku lugejate küsimustele vastavad Themis Õigusbüroo, AS Deloitte Advisory, Leinonen OÜ, Maksu- ja Tolliameti ning KPMG Baltics OÜ eksperdid.

Ettevõte tellib avalikul spordiüritusel osalevatele töötajatele firma sümboolikaga trennisärgid. Logoga särgid tõmbavad tähelepanu ning on osa tööandja brändingust. Kas särgi tasu on erisoodustusega maksustatav?

VASTAB MAKSU- JA TOLLIAMETI MAKSUDE OSAKONNA JUHATAJA EVELYN LIIVAMÄGI:

„Kui ettevõttele on tegevusvaldkonnast lähtudes tulu teenimiseks oluline, et tema töötajad oleksid töö ajal sarnaselt riides, riided ostetakse ettevõtte poolt ning need jäävad tööandja omandisse, siis võib neid pidada n-ö vormirõivasteks, mis maksukohustust kaasa ei too.

Kui tööandja annab vormirõiva töötaja omandisse või ostab riided töötajale tema vabal ajal kandmiseks, siis ei saa seda pidada vajalikuks ettevõtlustulu teenimisel ning selline palgale täiendav hüve maksustatakse erisoodustusena.”

Ettevõttel on vaja esitada maksekäsu kiirmenetlus Euroopa Liidus, kuna võlgnik asub Saksamaal. Lugesin netist, et peaksime alguses pöörduma e-toimiku kaudu Eesti kohtusse ja kui Eestis on otsus tehtud, siis tuleb seda menetleda edasi EL-is. Kas see on õige lähenemine?

VASTAB THEMIS ÕIGUSBÜROO JURIST LIINA KARLSON:

Esmalt tuleb vaadata, milles pooled on kokku leppinud lepingus, st millises kohtus pooled vaidlevad.

Teiseks tuleb vaadata, kas müüdi kaupa või osutati teenust ning kus riigis seda tehti, st millise riigiga on tehing kõige enam seotud.

Ehk saab asja tuua Eesti kohtusse ning Saksamaa võlgnik peab hakkama Eestis kohtus käima. Neid aluseid asi Eestisse tuua on veel, kuid see on eraldi töö. Aga see töö tasub ära, kui asja saab panna püsti Eestis, kus on oluliselt mugavam ja odavam vaielda.

Kui Eestisse tuua ei saa, saab esitada Euroopa maksekäsu avalduse Saksamaale. Kui vaidlus on tõenäoline, siis valida kas Euroopa väiksemate kohtuvaidluste menetlus või üldmenetlus.

Eesti e-toimikusse pöörduge siis, kui vaidluse saab püsti panna Eestis. Kui mitte, tuleb pöörduda Saksamaale.

Ettevõttel ei ole pangakaarti, seetõttu ostis omanik FB reklaami oma kaardiga. Ettevõte ei ole ka käibemaksukohustuslane. Kas ettevõttel on õigus kulu omanikule hüvitada? Arve on eraisiku nimel, kas seda saab ettevõtte kuluks kanda? Kuidas jääb pöördmaksustamisega?

VASTAB AS DELOITTE ADVISORY MAKSUOSAKONNA JUHTIVKONSULTANT TÕNIS ELLING:

Kui firma omanik teeb oma isikliku pangakaardiga ettevõtte heaks kulutusi, siis saab need küll hüvitada. Esitada tuleb kuluaruanne, kus näidatakse, millised kulutused ja mille jaoks ta tegi ning ettevõte hüvitab need kulutused. Kui arve ei ole ettevõtte nimele, siis pöördmaksustama ei pea.

Töötaja kasutab oma isiklikku telefoni ka töökõnede tegemiseks. Ettevõte tahab tehtud töökõned kompenseerida. Millised dokumendid peavad olema esitatud? Kas peab olema võetud kõnede eristus ja kas töötaja peab märkima töökõned selle eristuse pealt?

VASTAB AS DELOITTE ADVISORY MAKSUOSAKONNA JUHTIVKONSULTANT TÕNIS ELLING:

Kui töötaja kasutab oma isiklikku telefoni töökõnede jaoks, siis on tõesti tööandjal võimalik töökõned hüvitada. Üks võimalus on kõneeristuse peal kõik töökõned ära märkida, aga levinum võimalus on see, et tööandja kehtestab limiidi, mille osas ta hüvitab. Kõik ülejäänu on erakulutus.

Omanikult ettevõttele saadud laen on laenulepingus kirjas kui TÄHTAJATU. Kas see on lühiajaline või pikaajaline kohustus bilansis?

VASTAB LEINONEN OÜ SISEKONTROLÖR KRISTIIN TAEL:

Omanikult saadud tähtajatut laenu tuleks kajastada pigem lühiajalisena, kuna omanikul on õigus igal ajahetkel laenu tagasi nõuda.

Meie endine töötaja (tööleping lõpetatud 31.03.2018) läks oma õpinguid lõpetama Saksamaale. On sõlmitud kokkulepe, et maksame talle tasu viis kuud kuni õpingute lõppemiseni (aprillist augustini 2018) kokkuleppel, et ühe kuu jooksul pärast õpingute lõpetamist tuleb ta meile tööle. Millised maksud tuleb kinni pidada? Kas meie peame seda ka kuskil deklareerima?

VASTAB KPMG BALTICS OÜ:

Teie kirjeldusest lähtudes saame aru, et töötajaga on tööleping lõpetatud ning antud väljamakse ei toimu töösuhtest tulenevalt. Sellisel juhul liigituks teie kirjeldatud tasu stipendiumi alla, mis on TuMS-i §19 lg 7 kohaselt tulevikku suunatud toetus, mida makstakse teadmiste omandamise eest. TuMS-i § 41 lg 1 p 6 kohaselt tuleb stipendiumi väljamaksmisel kinni pidada tulumaks ning see ka vastavalt deklareerida.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad