Kogemusnõustamine – uus teenus vaimse tervise vallas

Koolitaja Liisa Paavel tutvustab kogemusnõustamist
Koolitaja Liisa Paavel tutvustab kogemusnõustamist

Vaimset tervist puudutavad teemad on inimestele, kes nendega varem kokku ei ole puutunud, sageli võõrad, hirmutavad ja rasked. Seetõttu võib isik, kes esimest korda elus näiteks ärevushäiret või depressiooni kogeb, oma lähedastele probleemist rääkides saada ebasobivat tagasisidet, teda võidakse mitte mõista või sootuks vääriti mõista.

Kultusfilmis „Tähesõjad” printsess Leiat kehastanud Carrie Fisher, kes ei teinud oma eluajal saladust tõsiasjast, et tal on diagnoositud bipolaarne häire, ütles juba 2004. aastal, et kui mõnel sinu lähedasel ilmnevad vaimse tervise häired, siis vii ta kokku kellegagi, kes on kogenud samalaadset olukorda. On äärmiselt oluline, et see inimene saaks vestelda teise inimesega ja oleks võimalik kogemusi jagada – nii on võimalik oma murega paremini toime tulla, sellega suhestuda ning vältida olukorda, mil abivajaja kogeb halvustavat suhtumist ja teda tembeldatakse rumalaks või halvaks.

Tõsise terviseprobleemiga inimesel ei jagu enamasti jaksu, et hakata veel ka ümbritsevat keskkonda muutma, lähedastele selgitama, millega täpsemalt tegu on, ja nende suhtumist vormima. See on üks põhjustest, miks vaimse tervise häirete all kannatajad on sageli maailmast justkui eraldatud – nad tajuvad ise, et on erinevad ega leia mõistmist, ning teised tajuvad samuti, et tegu on teistsuguse inimesega, ega oska tema juuresolekul end sobivalt väljendada või pelgavad seda isegi üritada. Vaimse tervise probleemidest tulenev eraldatus on peamisi põhjusi, miks inimesed jäävad kõrvale tööturult, sotsiaalsest suhtlusest ja tavaelust tervikuna. Seda eraldatust on aga võimalik vältida ning üks oluline ja seni vähe kasutatud lüli selles protsessis on kogemusnõustaja.

Kogemusnõustamise olemus

Sotsiaalministeerium on koostanud kogemusnõustamise teenuse soovitusliku juhendi, kus kogemusnõustamise sisu on kokku võetud järgmiselt: „Kogemusnõustamine on sarnase kogemusega inimeste vahel toimuv teadmiste ja kogemuste vahetus ja/või nõustamine, mille käigus pakutakse kogemuslikku emotsionaalset, sotsiaalset ja/või praktilist tuge.”

Kogemusnõustamise teenus levib Eestis aina laiemalt. Mitmed asutused koolitavad kogemusnõustajaid, kes saavad tegutseda näiteks rehabilitatsioonimeeskondades, mittetulundusühingutes või haiglate juures, samuti ettevõtjatena, osutades teenust nn eraklientidele, kuid kohustuslik on kuuluda tunnustatud kovisioonigruppi või kogemusnõustajate võrgustikku. Kogemusnõustamine on lisaks vaimse tervise probleemidele levinud ka teistesse, näiteks füüsilise tervise või elukriisidega seotud valdkondadesse, nagu lapse kaotus, lein üldisemalt, lahutus, pikaajaline töötus, jäseme või organi kaotus, elu raske või ravimatu haigusega jms. Tegelikult saab kogemusnõustamise põhimõttel toetada absoluutselt kõikides olukordades, mis elus ette tulevad ja kus toetust vaja on.

Lisaks individuaaltööle saab kogemusnõustamise põhimõttel korraldada kogemusgruppide kohtumisi, mis tähendab seda, et koos käib hulk inimesi, kel kõigil on sarnane kogemus ning kes kõik sellega omal viisil toime tulevad või püüavad seda teha. Näiteks käivad Avituses regulaarselt koos depressioonigrupp ja ärevushäire kogemusgrupp, kus toetatakse ja julgustatakse üksteist ning jagatakse toimetulekuoskuseid. Gruppe juhivad kogemusnõustajad, kes on Avituses väljaõppe saanud ning teevad lisaks ka individuaalset klienditööd ja tegutsevad rehabilitatsioonitiimis.

Lähedased otsivad aina enam võimalusi, et oma teadmisi vajalikes valdkondades suurendada ning seeläbi osata paremini mõista ja toetada.

Minu enda juhitud ärevushäire kogemusgrupis on meeleolu grupiliikmete sagedasele ärevale olekule vaatamata positiivne ja meil on tavaliselt päris lõbus. Kui keegi mõnest oma möödunud nädala kogemusest kõneleb – näiteks kuidas ärevushäirega kaubanduskeskuses poodlemine õnnestus – kostab meie ringist jutu vahele sageli hüüdeid: „Just! Mul oli täpselt samamoodi!” või „No muidugi, tean, mida sa tundsid!” ja nii edasi. Levinud on olukorrad, mil grupi kokkusaamisele tullakse suure murega, kuid seda teistega jagades ning kuuldes, et ka nemad on samu mõtteid mõelnud ja samu hirme tundnud, on ära minnes kergem olla ja tulevik ei tundugi enam nii tume.

Selline lihtne ja praktiline mõju kogemusgruppidel ongi ning see muudab need vaimse tervise maastikul väga väärtuslikuks. Samuti on grupi puhul tegemist tugivõrgustikuga – sageli küsivad liikmed üksteiselt, kuidas on sujunud üks või teine asi, millest varem ühises ringis juttu on olnud. See seos sarnaste kogemustega inimeste vahel on väga väärtuslik: kui üks ärevushäirega inimene küsib teiselt, kuidas tal ühistranspordiga tööle sõitmine sujub, on sellel teistsugune maik juures, kui siis, kui seda küsiks keegi, kes ei ole ärevushäirest tulenevaid tundeid või mõtteid kogenud.

Eraldatust on võimalik murda

Meie depressioonigrupis on uus grupi liige esimese kohtumise lõpul ohates teatanud: „Lõpuks ometi tunnen, kuulen ja näen, et olen õiges kohas! Selline tunne, et oleksin nagu koju jõudnud – te kõik saate minust aru ja mina saan teist ka aru. Seda ei ole ma mujal kunagi tundnud.” Võimsad sõnad, mis ilmestavad depressiooni kogemisest ja sellega elamisest tulenevat eraldatustunnet väga hästi – ja ka tõdemust, et seda eraldatust on võimalik murda.

Kogemusnõustamine võib olla lühiajaline protsess – saadakse 1–3 korda kokku ning jagatakse praktilist infot, nõuandeid, konkreetseid kogemusi ja läbielamisi. Tulenevalt probleemist ja selle tõsidusest saab klient kas paralleelselt või pärast kogemusnõustamist jätkata mõne teise teenusega näiteks eriarsti või psühholoogi juures. Kuid kogemusnõustamine võib olla ka pikem toetamise ja nõustamise protsess, kus kogemusnõustajal on kasutada terve hulk erinevaid väljaõppes ja täienduskoolitusel omandatud tööriistu alates erinevatest nõustamistehnikatest kuni lõõgastumisharjutuste ja toitumisnõuanneteni välja. Kõik oleneb ka konkreetsest nõustajast, tema huvidest ja oskustest ning muidugi kliendi vajadustest – nagu ka iga teise terviseteenuse puhul.

Lisaks sellele, et kogemusnõustaja saab aidata oma loo ja taastumiskogemusega, on tal võimalik anda ka väärtuslikku ja mingis mõttes justkui siseinfot probleemi kohta, millega just parajasti tegu on. Ta suudab vähendada mitmesuguseid hirme ja selgitada nende põhjuseid ning muidugi saab ta klienti jõustada. Kui aina enam on juttu sellest, et vaimse tervise vallas on järjekorrad abi saamiseks väga pikad, siis nüüdseks on terve hulk kogemusnõustajaid, kes oleksid kohe valmis kliente vastu võtma – kuna aga teadlikkus teenusest on veel võrdlemisi vähene, siis ei leita kogemusnõustajaid alati kohe üles, kui neid vaja oleks.

Näiteks kui on selge, et inimene vajab lisaks kogemusnõustajale ka psühhiaatri konsultatsiooni, saab kogemusnõustaja seda kliendile soovitada ning selgitada, mis psühhiaatri vastuvõtul toimub, samuti sellega seonduvaid hirme leevendada.

Mingis mõttes on kogemusnõustamine justkui alati eksisteerinud – on ju inimesed ajast aega probleemide ilmnemisel läinud nõu küsima kelleltki, kes samalaadse kogemuse juba läbi on elanud, kuna on loogiline, et ta võib osata ka teistele selgitada, kuidas oleks võimalik toime tulla. Nüüdseks on kogemusnõustamine teenusena reguleeritud, professionaalselt üles ehitatud ja ametlikult teostatav ning tegutseme selle nimel, et aina rohkem inimesi kogemusnõustaja kui esmatasandi toetaja juurde jõuaks. Selleks, et vähendada eraldatust, suurendada seotust, toetada ning ennekõike mõista.

Osale arutelus

  • Liisa Paavel, Arengukeskuse Avitus kogemusnõustaja, koolitaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad