Töötajate kollektiivne koondamine – erikord koondamisel

Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Alice Salumets
Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Alice Salumets

Praktikas võib tekkida olukord, kus lühikese aja jooksul on vaja koondada mitu inimest. See võib kaasa tuua kohustuse järgida kollektiivse koondamise reegleid.

Kollektiivse koondamisega on tegemist siis, kui 30 kalendripäeva jooksul öeldakse tööleping erakorraliselt üles vähemalt:

• 5 töötajaga ettevõttes, kus on keskmiselt kuni 19 töötajat;

• 10 töötajaga ettevõttes, kus on keskmiselt 20–99 töötajat;

• 10 protsendiga töötajatest ettevõttes, kus on keskmiselt 100–299 töötajat;

• 30 töötajaga ettevõttes, kus on keskmiselt vähemalt 300 töötajat.

Töötajate keskmine arvuna tuleb arvesse võtta keskmine töötajate arv kuue kuu jooksul informeerimise ja konsulteerimise kohustuse tekkimise päevast arvates.

Teavitamine

Enne kollektiivset koondamist tuleb tööandjal aegsasti konsulteerida töötajate usaldusisikuga või tema puudumisel töötajatega. Konsulteerimise eesmärk on jõuda kokkuleppele kavandatavate ülesütlemiste ärahoidmises või nende arvu vähendamises ning ülesütlemiste tagajärgede leevendamises, sealhulgas koondatavate töötajate tööotsingutele või ümberõppele kaasaaitamises.

Tööandja peab kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis esitama usaldusisikule või tema puudumisel töötajatele vähemalt järgmised andmed:

• kollektiivse ülesütlemise põhjused;

• töötajate arv ja ametinimetused tööandja juures;

• nende töötajate arv ja ametinimetused ning valikukriteeriumid, kellega kavatsetakse tööleping üles öelda;

• ajavahemik, mille jooksul kavandatakse töölepingud üles öelda;

• töötajatele lisaks seaduses või kollektiivlepingus ettenähtud hüvitistele makstava hüvitise arvutamise viis.

Samaaegselt usaldusisikule või töötajale esitatava teatega kavandatava kollektiivse koondamise kohta peab tööandja esitama teates toodud informatsiooni ka Töötukassale. Seda on võimalik teha kas Töötukassa iseteeninduse kaudu või täites ära Töötukassa kodulehel oleva teate vormi ja saates teate Töötukassa e-posti aadressile koondamine@tootukassa.ee või Töötukassa postiaadressile.

Pärast teate saamist on usaldusisikul või töötajatel õigus kohtuda tööandja esindajatega, sealhulgas juhtorgani liikmetega, ja esitada kavandatava koondamise kohta kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ettepanekuid vähemalt 15 päeva jooksul teatise esitamisest arvates, kui ei lepita kokku pikemas ajas.

Pärast töötajatega konsulteerimist ja tööandja poolt lõpliku otsuse vastuvõtmist, peab tööandja uuesti informeerima Töötukassat. Teistkordsel informeerimisel tuleb esitada lõplikud andmed kollektiivse koondamise ja konsulteerimise kohta. Sarnaselt esmase konsulteerimisega on seda võimalik teha kas Töötukassa iseteeninduse kaudu või täites ära Töötukassa kodulehel oleva teate vormi ja saates teate Töötukassa e-posti aadressile koondamine@tootukassa.ee või Töötukassa postiaadressile.

Töölepingud võib kollektiivse koondamise tõttu erakorraliselt üles öelda alles pärast seda, kui on toimunud töötajate konsulteerimine ja ka teistkordselt on Töötukassat teavitatud. Seejuures peab Töötukassa teavitamisest olema möödunud vähemalt 30 päeva.

Tähtajad

Töölepingu erakorralisel ülesütlemisel kollektiivse koondamise tõttu tuleb järgida töölepingu seaduses ettenähtud etteteatamise tähtaegu, mis sõltuvad töötaja tööstaažist tööandja juures. Erakorralisest ülesütlemisest peab tööandja töötajale ette teatama, kui töötaja töösuhe tööandja juures on kestnud:

• alla ühe tööaasta – vähemalt 15 kalendripäeva;

• üks kuni viis tööaastat – vähemalt 30 kalendripäeva;

• viis kuni kümme tööaastat – vähemalt 60 kalendripäeva;

• kümme või enam tööaastat – vähemalt 90 kalendripäeva.

Pöörame tähelepanu sellele, et kollektiivlepinguga või ka konkreetse töölepinguga võib ette näha ka pikema etteteatamistähtaja. Sellisel juhul tuleb lähtuda pikemast etteteatamise tähtajast.

Hüvitised

Töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu peab tööandja maksma töötajale hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses. Juhul, kui töötajal on tähtajaline leping, siis peab tööandja maksma töötajale hüvitist ulatuses, mis vastab töötasule, mida töötajal oleks olnud õigus saada lepingu tähtaja saabumiseni.

Juhul, kui töötajal on tööandja juures tööstaaži vähemalt 5 aastat, peab tööandja esitama Töötukassale avalduse koondamise korral makstava kindlustushüvitise taotlemiseks viie kalendripäeva jooksul töösuhte lõppemisest arvates. Avaldus on võimalik esitada kas Töötukassa iseteeninduse kaudu või täites ära Töötukassa kodulehel oleva teate vormi ja saates teate Töötukassa e-posti aadressile koondamine@tootukassa.ee või Töötukassa postiaadressile.

Töötukassast on koondamise korral makstavat kindlustushüvitist õigus saada töötajal, kelle töösuhe tööandja juures on kestnud vähemalt viis aastat ja kelle tööleping on üles öeldud koondamise tõttu. Juhul, kui töötajal on tööstaaži 5–10 aastat, maksab Töötukassa täiendavalt hüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses. Juhul, kui töötajal on tööstaaži üle 10 aasta, maksab Töötukassa täiendavalt hüvitist kahe kuu keskmise töötasu ulatuses.

Kokkuvõttes: kollektiivse koondamise korral rakendub täiendav erikord, mida tööandjal tuleb kindlasti järgida ja mis paratamatult pikendab koondamise ajalist kestust.

Osale arutelus

  • Alice Salumets, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad