Osaühingu osaniku, juhatuse liikme ja töötaja tasude eristamine ja maksustamine

Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Verner Silm
Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Verner Silm

3. aprillil 2018 tutvustas Maksu- ja Tolliamet avalikult juba pikka aega kestnud projekti, milleks on (töö)tasude võrdne maksustamine.

Praktikas esinevad juhtumid, kus äriühingu ainuosanik, juhatuse liige ja töötaja (ühes isikus) panustab äriühingu majandustegevusse, sh osutab teenuseid ja/või müüb kaupu. Samas ei maksta talle äriühingust sotsiaalmaksu ega -maksetega maksustatavat töötasu või makstakse seda alammääras, kuigi tema panus ja äriühingu majandustegevuse ulatus eeldavad märksa kõrgemat tasu. Madalat töötasu kompenseerib kas ühekordne või regulaarne, sageli isegi igakuine dividendi väljamakse, mida erinevalt töötasust ei maksustata sotsiaalmaksu ega -maksetega.1

Selliselt on maksuamet avanud esimesed read arvatavasti selle aasta kõige huvitavamas ja poleemikat tekitavas juhises. Tallinna Ringkonnakohtu halduskolleegiumi otsusest nr 3-08-364/35 (OÜ Wasp Project lahend) on möödas juba üheksa aastat, kuid varem juhendit maksumaksjatele sellisel kujul näidatud ei ole (eelmine juhend võeti maksuameti kodulehelt kiiresti maha, kuid kellel huvi otsida, siis on võimalik see leida internetist). Käesolev artikkel ei analüüsi maksukorralduse seaduse (MKS) § de 15 ja 84 tõlgendamist, see jäägu kohtule ja tulevastesse artiklitesse. Esimesi lahendeid nimetatud juhendi vastukajana saame kõik lugeda ilmselt juba 2019. aasta suvel, kui esimesed kohtuasjad avalikkuse tähelepanu hakkavad nõudma.

Positiivse vastukajana võib märkida, et maksuamet on välja öelnud, et vanu maksunõudeid sisse nõudma ei hakata ja kui oma „maksumoraali“ muuta, siis ei peaks ka kontrolli sattuma. Ühelt poolt soovib maksumaksja maksukohustuselt võimalikult palju kokku hoida ja teiselt poolt soovib riik (maksuamet) tasusid võimalikult kõrgelt maksustada. Kuidas teha vahet ja milline on maksukohustuse suuruse erinevus erinevate tasude – tasud osanikule, tasud juhatuse liikmele ja tasud töötajale – korral?

Dividendide maksustamine

Osanikele tehtud väljamakseid (kui osanik ei ole juhatuse liige ega tee osaühingus tööd) maksustatakse ainult tulumaksuga. Osanikele võib kinnitatud majandusaasta aruande alusel teha väljamakseid puhaskasumist või eelmiste majandusaastate jaotamata kasumist, millest on maha arvatud eelmiste aastate katmata kahjum. Osanikule makstakse osa kasumist (dividend) võrdeliselt tema osa nimiväärtusega, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti.

Makstud dividendidelt tuleb arvestada ettevõtte tulumaks 25% (= 20 / 80 × 100) kasumijaotuse otsuses märgitud summalt (arvestusest jäetakse välja 14% ettevõtte tulumaks). Otsuses märgitakse netosumma ehk summa, mis kuulub välja maksmisele. Sotsiaalmaksu ega muid makse dividendidelt maksma ei pea. Seega on tegemist kõige madalamalt maksustatava tuluga. Loomulikult tuleb meeles pidada, et dividendide tasumisega riigilt mingeid hüvesid vastu ei saa. Seega kui omanik ei täida ettevõttes muud rolli peale omanikuks olemise, siis maksuameti seisukoht on, et tema tulu kuulub maksustamisele ainult tulumaksuga.

Passiivne või aktiivne investor

Siinkohal tuleb loomulikult eristada passiivset ja aktiivset tulu: kas osanik ikkagi teeb äriühingu jaoks midagi, mida tuleks käsitleda tööna. Passiivse tulu puhul ei teki probleemi, kui näiteks osanik ostab kord aastas aktsiaid ja naudib ülejäänud aja dividendi- või muud finantstulu. Probleemseks muutub olukord siis, kui passiivsest investorist saab aktiivne investor, kes iga päev investeerib ehk töötab ettevõtte jaoks. Sellisel juhul peaks, vähemalt maksuameti arvates, tulu mingis osas ka maksustama töötasuna.

Juhatuse liikme tasu suurus ja maksmise kord

Juhatuse liikmena tasu saamine on kindlasti kõige huvitavam maksustamise alus. Juhatuse liikmele makstava tasu suurus ja maksmise kord määratakse osanike otsusega, nõukogu olemasolul aga nõukogu otsusega. Osanikud või nõukogu peavad juhatuse liikme tasustamise korra ning tasude ja muude hüvede suuruse määramisel ning juhatuse liikmega lepingu sõlmimisel tagama, et juhatuse liikmele osaühingu poolt tehtavate maksete kogusumma oleks mõistlikus vastavuses juhatuse liikme ülesannete ja osaühingu majandusliku olukorraga. Juhatuse liikme tasu puhul on tegemist juba oluliselt keerulisema maksuarvestusega, maksta tuleb kõik tasud peale töötuskindlustuse (st sotsiaalmaks, kogumispensioni makse ja tulumaks).

Maksustamisel esialgu midagi keerulist ei tundu, kuid siinkohal tuleb arvestada, mis on juhatuse liikme kohustused. Vastavalt äriseadustikule on juhatus osaühingu juhtorgan, mis esindab ja juhib osaühingut, seega neid piire ületades peaks juhatuse liige iseendaga töölepingu sõlmima. Samas ei nõua äriseadustik, et juhatuse liikmele peaks tasu üldse maksma. Siinkohal on paslik tuua näide tööstusettevõttest, kus juhatuse liige on ettevõttes ka peaelektrik. Seega tuleb juhatuse liige registreerida töötamise registris ja maksta talle tema töö eest vastavat tasu ning kui kokkulepe on olemas, siis ka juhatuse liikme tasu.

Maksuameti seisukoht (vähemalt juhendi ja varasema praktika põhjal) on, et töötajale tuleb maksta mõistlikku palka (mis on mõistlik palk!?) ning juhatuse liige peaks saama tasu, kuna majandus- ja kutsetegevuses sõlmitud lepingute puhul eeldatakse, et need on tasulised (võlaõigusseaduse § 28 lg 1). Eeltoodust tulenevalt on juhul, kui pooled ei ole teisiti kokku leppinud, osaühingu juhatuse liikmel eelduslikult õigus saada äriühingu juhtimise eest osaühingult tasu. Kui pooled ei ole tasu suuruses eraldi kokku leppinud, on juhatuse liikmel õigus saada mõistlikku tasu. 1 Selline seisukoht on väga ühekülge ega arvesta tegelikult äriseadustikus sätestatut. Juhatuse liikme tasustamine on puhtalt osanike otsustada ja praeguste seaduste järgi ei ole võimalik nõuda tasu maksmist.

Teine asi on siis, kui juhatuse liige faktiliselt teeb tööd ja täidab ülesandeid, mis ei kuulu juhatuse liikme kohustuste hulka – sellisel juhul tekib juhatuse liikmel/töötajal tõesti õigus töötasule. Maksuamet on soovinud asjakohast praktikat luua juba mõnda aega, kuid edutult. Kui otsida, siis võib leida ka maksuameti vana juhendi, mille järgi juhatuse liige peab ilmtingimata tasu saama, viitamata sellele, et tegemist on ettevõtte õiguse, mitte kohustusega.

Seega peab maksumaksja arvestama, et kõiki kolme tululiiki ja nendega seotud õigusi/kohustusi tuleb selgelt eristada. Tegemist ei ole veel täielikult läbi vaieldud teemaga, kuid maksuamet ja kindlasti ka erinevad huvigrupid soovivad näha kindlaid raame selle küsimuse ümber, et ettevõtlusmaastikul säiliks stabiilsus. Praegune probleem ei tekkinud maksuameti juhendi esitamisega ega lõppe kindlasti ka esimeste kohtulahenditega. Tegemist on laialdasema probleemiga, mida võib-olla ei suuda lahendada ka MKS § 84 ja maksuameti juhend koos. Esimesed kirjad ja kutsed maksuametilt peaksid maksumaksjateni jõudma sügisel, seni tuleks säilitada rahu ja vaadata oma tasude maksmine üle.

1 https://www.emta.ee/et/ariklient/tulu-kulu-kaive-kasum/muudatused/kuidas-osauhingu-osaniku-juhatuse-liikme-ja-tootaja

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad