Keskmise töötasu arvutamise põhimõtted

Tööinspektsiooniu ennetuse ja õigusosakonna nõustamistalituse juhataja Anni Raigna
Tööinspektsiooniu ennetuse ja õigusosakonna nõustamistalituse juhataja Anni...

Töölepingulises suhtes ei saa üle ega ümber valitsuse 11. juuni 2009. aasta määrusest nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord” (edaspidi: määrus). Määrust on tarvis näiteks töötaja puhkusetasu või koondamishüvitise arvestamiseks.

Kuigi määrus on kehtinud juba palju aastaid ja paljud tööandjad on määruse rakendamises vilunud, leidub endiselt tööandjaid ja töötajaid, kellele määrusest arusaamine ja selle kasutamine raskusi tekitab.

Millal on vaja arvutada keskmist töötasu?

Keskmist tööpäevatasu arvutatakse ja makstakse töölepingu seaduses (edaspidi: TLS) ette nähtud juhtudel:

* koolituse ajal (TLS-i § 28 lg 2 p 5);

* töö mitteandmisel (TLS-i § 35);

* töötamise takistuse korral (TLS-i § 38);

* isapuhkuse ja puudega lapse lapsepuhkuse ajal (TLS-i §-d 60 ja 63 lg 2);

* koondamishüvitise maksmisel (TLS-i § 100 lg 1 ja 3);

* tööandja olulise lepingurikkumise korral (TLS-i § 100 lg 4);

* töösuhte ülesütlemisest vähem etteteatamisel (TLS-i § 100 lg 5);

* töösuhte õigusvastasel ülesütlemisel (TLS-i § 109 lg-d 1 ja 2).

Keskmist kalendripäevatasu arvutatakse ja makstakse TLS-is ette nähtud juhtudel:

* põhipuhkuse eest (TLS-i § 70 lg 1);

* õppepuhkuse eest (täiskasvanute koolituse seaduse § 13 lg 3, TLS-i § 70 lg 1);

* puhkusehüvitise eest (TLS-i § 71).

Peale selle maksab tööandja kalendripäevatasu arvestuse alusel haigushüvitist töövõimetuslehe 4.–8. päeva eest (töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 122 lg 1).

Loetletud juhtudel tuleb tööandjal välja arvutada keskmine töötasu. Üksnes põhipuhkuse tasu arvestamisel on määrusega ette nähtud palga säilitamine ja seda juhul, kui töötajale on eelmisel kuuel kalendrikuul makstud muutumatu suurusega töötasu. Muutumatu on töötasu ka siis, kui töötaja töötasu pole muutunud, aga ta on kuue kuu jooksul saanud näiteks haigushüvitist või puhkusetasu. Kui töötasu on muutunud, tuleb ka põhipuhkuse tasu arvestamisel arvutada keskmine.

Keskmise töötasu arvutamise üldised põhimõtted

Keskmine töötasu arvutatakse arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu teenitud töötasust, mis on sissenõutavaks muutunud (määruse § 2 lg 2).

Arvutamise vajaduse tekke kuuks on keskmise töötasu arvutamisel kuu, millal algas vajaduse tekitanud sündmus. Näiteks puhkusetasu (ükskõik millise puhkuse) arvutamisel on arvutamise vajaduse tekke kuuks see kuu, millele langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust (määruse § 2 lg 2), olenemata sellest, kas puhkusetasu makstakse välja enne puhkust või palgapäeval. Haigushüvitise arvutamisel on arvutamise vajaduse tekke kuuks kuu, millele langeb esimene haiguslehe päev. Kõigil muudel juhtudel on arvutamise vajaduse tekke kuuks kas palgapäev või töölepingu lõppemise (lõpparve väljamaksmise) aeg.

Oluline on märkida, et töötasu on igasugune tasu, mida makstakse töötamise eest (sh lisatasu, tulemustasu jne). Puhkusetasu ja hüvitisi (nt päevaraha, valveaja tasu, haigushüvitis jne) keskmise töötasu hulka ei arvestata. Keskmise töötasu arvestamisel võetakse arvesse teenitud ja sissenõutavaks muutunud töötasud. Näiteks kui tulemustasu makstakse üheksa kuud pärast tulemusi, siis isegi juhul, kui kuue kuu jooksul makstakse tulemustasu välja, sest see on välja teenitud enne kuut kuud, ei lähe see keskmise töötasu arvestusse. Töötasu muutub sissenõutavaks palgapäeval või töölepingu lõppemisel. Niisamuti ei ole vaja keskmist töötasu ümber arvutada, kui pärast keskmise töötasu arvutamist ja maksmist makstakse arvesse võetava ajavahemiku eest täiendavat tasu (nt töötajale makstakse eelmise aasta tulemuste eest lisatasu).

Keskmise töötasu arvutamise erijuhud

* Kui keskmise töötasu arvutamise vajadus tekib enne esimest palgapäeva, arvutatakse keskmine töötasu töölepingus kehtiva töötasu järgi.

* Kui töötaja on töötanud alla kuue kuu ja on esimese töötasu kätte saanud, arvutatakse keskmine töötasu töötatud kuude pealt, mil töötaja on töötasu teeninud.

* Kui töötaja pole 6–12 kuud töötanud (nt haiguse tõttu), arvutatakse töölepingus kehtiva töötasu järgi keskmine.

* Kui töötaja pole üle 12 kuu töötanud, arvutatakse keskmine töölepingus kehtiva töötasu järgi, mis on indekseeritud. Indeksi saab nii, kui keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuu töötasu alammäär jagada töölt keeldumise kuu töötasu alammääraga.

Indekseerimist ei kohaldata, kui keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul:

* on töötasu kollektiivlepingus kokku lepitud. Sellisel juhul kasutatakse kollektiivlepingus kokkulepitud töötasu; välja arvatud siis, kui töölepingus kokkulepitud töötasu on keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul suurem kollektiivlepingus kokkulepitud töötasust;

* on kehtiv töötasu suurem kui statistikaameti avaldatud viimase kvartali riigi keskmine brutokuupalk (2017. aasta IV kvartalis 1271 eurot). Sellisel juhul kasutatakse keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtivat töötasu.

Keskmise tööpäevatasu arvutamine

Keskmise tööpäevatasu arvutamiseks liidetakse kuue (või vähema, kui on vähem töötatud) kuu ajavahemiku töötasud ja jagatakse sama ajavahemiku kalendriliste tööpäevade (esmaspäevast reedeni, v.a nädalavahetused ja riigipühad) arvuga. Perioodi tööpäevade arvu vähendatakse nende tööpäevade võrra, millal töötajale ei arvestatud töötasu tööst keeldumise korral TLS-i § 19 alusel (põhipuhkus, töövõimetus jne).

Koondamishüvitise (TLS-i § 100 lg 1) maksmisel või vähem etteteatamisel (TLS-i § 100 lg 5) jäävad TLS-i § 37 alusel töötasu vähendamise tööpäevade arv ja vähendatud töötasu arvestusest välja (määruse § 3 lg 2).

Kui töötaja pole kuus või rohkem kuud tööl käinud, jagatakse töötasu keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuu kalendriliste tööpäevade arvuga.

Keskmise kalendripäevatasu arvutamine

Keskmise kalendripäevatasu arvutamiseks liidetakse kuue (või vähema, kui on vähem töötatud) kuu töötasud ja jagatakse sama ajavahemiku kalendripäevade arvuga. Arvutamise aluseks olevat kalendripäevade arvu vähendatakse kalendripäevade võrra, millal töötajale ei arvestatud töötasu tööst keeldumise korral TLS-i § 19 alusel (põhipuhkus, töövõimetus jne).

Põhipuhkuse tasu ja puhkusehüvitise maksmisel ei arvestata kalendripäevade hulka rahvus- ega riigipühi. Õppepuhkuse tasu ja haigushüvitise arvestamisel jäävad rahvus- ja riigipühad sisse.

Kui töötaja pole kuus või rohkem kuud tööl käinud, jagatakse töötasu keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuu kalendripäevade arvuga.

Kas võib kokku leppida, et keskmist ei arvestata ja töötajale säilitatakse palk igal juhul?

Reegel. Kui töötajale maksti eelmisel kuuel kuul muutumatu suurusega töötasu, ei arvutata põhipuhkuse tasu maksmiseks keskmist töötasu ja makstakse muutumatu suurusega töötasu alusel arvestatud tasu (määruse § 1 lg 1¹). See tähendab, et muutumatu suurusega töötasu puhul tuleb põhipuhkuse tasu arvestamisel kohaldada palga säilitamist.

Võimalus. Kui puhkuse eest keskmise töötasu alusel arvutatud puhkusetasu on väiksem töötasust, mida töötaja saaks samal ajavahemikul tööülesandeid täites, võib töötajale puhkusetasuna maksta kokkulepitud töötasu (määruse § 4 lg 6). See kehtib ainult puhkusetasu (põhipuhkuse tasu, õppepuhkuse tasu, puhkusehüvitis) arvestamisel. Muul juhul (nt koondamishüvitise puhul) on palka võimalik säilitada ainult siis, kui see on kooskõlas TLS-i §-ga 2 (töötajale soodsam variant).

Seega ainult olukorras, kus keskmine töötasu oleks väiksem kui kokkulepitud töötasu, võib tööandja jätta keskmise arvutamata ja kasutada töötaja jaoks soodsamat varianti – töötasu säilitada, aga see on tööandja valik.

Artikkel on ilmunud ajakirja Personali Praktik mainumbris.

Osale arutelus

  • Anni Raigna, Tööinspektsiooni ennetuse ja õigusosakonna nõustamistalituse juhataja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad