Tegevusloa nõue aadressiteenuse ja kontaktisikuteenuse osutamisel

Alice Salumets
Tegevusloa nõuded aadressi- ja kontaktisikuteenuse osutamisel

Tavapärane on, et raamatupidamisbürood osutavad oma klientidele lisaks raamatupidamisteenusele ka aadressiteenust ja alates käesoleva aasta jaanuarist ka kohustuslikku kontaktisikuteenust äriühingutele, kelle juhatuse liikmete elukoht on väljaspool Eestit. Samas ei ole paljud teenuse osutajad teadlikud, et alates 1. juulist 2014 on aadressiteenuse ja ka kontaktisikuteenuse osutamiseks vajalik tegevusluba.

Tegevusloa nõue tuleneb rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusest (RahaPTS), mille kohaselt usaldusfondide ja äriühingute teenuse pakkujal peab olema tegevusluba.

Usaldusfondide ja äriühingute teenus hõlmab järgmisi teenuseid:

• äriühingu või muu juriidilise isiku asutamine, sealhulgas osaluse võõrandamisega seotud toimingud;

• tegutsemine juhatajana või juhatuse liikmena äriühingus, osanikuna täisühingus või sellisel positsioonil muus juriidilises isikus, samuti teise isiku nimetatud ametikohale asumise korraldamine;

• asukoha või tegevuskoha aadressi, sealhulgas aadressi kui kontaktandmete osa kasutamise või postisaadetiste vastuvõtmiseks aadressi kasutamise võimaldamine ja muude eelnimetatuga seonduvate teenuste pakkumine äriühingule või muule juriidilisele isikule, seltsingule või muule juriidilise isiku staatust mitteomavale isikute ühendusele;

• usaldusfondi, v.a investeerimisfondide seaduse § 2 lõike 2 tähenduses nimetatud usaldusfondi, seltsingu, ühisuse või muu juriidilise isiku staatust mitteomava isikute ühenduse esindaja või usaldusisikuna tegutsemine või teise isiku määramine sellele positsioonile;

• aktsionäri esindajana tegutsemine või teise isiku aktsionäri esindajana tegutsemise korraldamine, v.a nende äriühingute puhul, kelle väärtpaberid on reguleeritud väärtpaberiturul kauplemisele võetud ja kelle suhtes kohaldatakse Euroopa Liidu õigusaktidega kooskõlas olevaid avalikustamisnõudeid või võrdväärseid rahvusvahelisi standardeid.

Tegevusloa taotlus tuleb esitada rahapesu andmebüroole, kes otsustab loa väljastamise. Ettevõttele väljastatakse tegevusluba, kui ettevõttel, tema juhtorgani liikmel, prokuristil, tegelikul kasusaajal ja omanikul puudub kehtiv karistus riigivõimuvastase või rahapesualase süüteo või muu tahtlikult toimepandud kuriteo eest ning ettevõtte määratud kontaktisik vastab RahaPTS-s sätestatud nõuetele.

Kontaktisikuks võib määrata isiku, kellel on kontaktisiku ülesannete täitmiseks vajalik haridus, kutsealane sobivus, vajalikud võimed, isiksuseomadused ja kogemused ning laitmatu maine.

Informatsiooni, kuidas esitada tegevusloa taotlus ning milliseid andmeid ja dokumente taotlusega koos esitada, leiate Politsei- ja Piirivalveameti kodulehelt.

Osale arutelus

  • Alice Salumets, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad