Lugejad küsivad, asjatundjad vastavad

Lugejate küsimustele vastavad oma ala eksperdid
Lugejate küsimustele vastavad oma ala eksperdid

Raamatupidamise Praktiku lugejate küsimustele vastavad Leinonen OÜ nõustamisüksuse, KPMG Balticsi ning maksu- ja tolliameti eksperdid.

Kas vabatahtliku töö leping tuleb kusagil riiklikult registreerida (Maksu- ja Tolliametis, töötamise registris vm). Lepingus on selgelt kirjas, et ei eeldata tasu maksmist või muu rahalise hüve andmist. Ülesande täitmist ei loeta töösuhteks töölepingu mõistes ega töövõtulepingu täitmiseks VÕS-i mõistes.

VASTAB MAKSU- JA TOLLIAMETI KOMMUNIKATSIOONIOSAKONNA JUHATAJA RAINER LAURITS:

Osaühingu puhul tuleb vabatahtlik töö registreerida töötamise registris.

Äriühing, millel oli kaks kergesti eristatavat tegevust, jagunes eraldumise teel. Minu arusaamist mööda omandavale ühingule üle antud jaotamata kasumit ei maksustata tulumaksuga, lähtudes TMS § 15: Kasu vara võõrandamisest (4) Tulumaksuga ei maksustata: 9) tulu osaluse (aktsiad, osad, osamaks, sissemakse) vahetamisest äriühingute või mittetulundusühistute ühinemise, jagunemise või ümberkujundamise käigus.

Kuid kas omandav ühing peaks saadud eelmiste perioodide kasumit kajastama TSD lisas 7? Ja kas jagunev ühing peaks kajastama plaanitud kasumit näiteks TSD INF1-l?

VASTAB KPMG BALTICS:

Olukorras, kus ettevõtete ühinemise ja jagunemise protsessi käigus üle antud vara kasutatakse jätkuvalt Eestis majandustegevuses, ei loeta üleandmist väljamakseks ning ettevõtte tulumaks ei rakendu. Ühinemisel ja jagunemisel osalevatel äriühingutel tuleb maksuhaldurile esitada deklaratsiooni vormi TSD lisa 7 osad III ja IV, kus näidatakse ühinemisel ja jagunemisel üle antud maksukohustuse suurust mõjutavad õigused. Ühendatav või jagunev äriühing täidab osa III enne äriregistris ühinemis- või jagunemiskande tegemist. Kui uut äriühingut ei ole õiguste üleandmise ajaks äriregistrisse kantud, siis märgitakse nimeks „asutamisel” ja registrikoodiks „123456789”. Ühendav või omandav äriühing täidab osa IV pärast äriregistris ühinemis- või jagunemiskande tegemist. Eelmiste perioodide jaotamata kasum eraldi deklareerimisele ei kuulu. Erandiks on äriühingule üle antud välja maksmata maksuvaba tulu.

Kas juhatuse liikmele võib hüvitada transpordi- ja ööbimiskulusid, kui juhatuse liige pole töötajaks registreeritud ning palka ettevõttest ei saa?

VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:

Kulude hüvitamine juhatuse liikmele on täiesti normaalne tegevus ka siis, kui ta juhatuse liikme tasu ei saa. Äriühingul võib olla raske majanduslik olukord ja juhatuse liikme tasu maksmiseks vahendeid ei ole, aga kulutusi saab hüvitada. Esitada tuleb kuluaruanne ja mingeid erisusi selles osas ei ole.

Ettevõte sai jagunemise käigus kinnisvara. Aktivas on deebet kinnisvara, Passivas aga kas jaotamata kasum või aruandeaasta kasum. Osakapitali saadud vara arvelt ei suurendatud. Osaühingu põhikirjas pole ei kohustusliku reservi ega muude reservide kohta märget. Kuidas toimida?

VASTAB LEINONEN OÜ RAAMATUPIDAMISTEENUSTE JUHT KÜLLI KINK:

Jagunemise käigus saadud kinnisvara tuleb kajastada eelmiste perioodide jaotamata kasumis.

Firmal X on kolm omanikku: A, B ja C. Neil kõigil on firmas X 33,33% osalus. Milline firma tuleb märkida firma X aastaaruande lisas: seotud osapooled, firma X emaettevõtjaks? Firmad A ja B on andnud firmale X ka laenu, kas laen tuleb kajastada emaettevõttelt saadud laenuna?

VASTAB LEINONEN OÜ TEGEVJUHI ASETÄITJA HELBE ERILT:

Ettevõte X on nende ettevõtete sidusettevõte. Nimetatud laenud on osanike laenud. Juhime siinkohal ka tähelepanu, et nimetatud laen peab olema antud turutingimustele vastava intressiga, sest tegemist on seotud osapooltega.

Kuidas tuleks majandusaasta aruandes kajastada seda, kui põhivara tõstuk on ostetud kapitalirendiga? Kas märkida see põhivara kui „Ostud ja parendused“ või kui „Kapitaliseeritud laenukulutused“?

VASTAB LEINONEN OÜ SISEKONTROLÖR KRISTIIN TAEL:

Tõstuk kajastatakse „ostud ja parendused“ soetusmaksumuses.

Kas ettevõttele suunatud vaba rahavoo arvutamise valemis on „investeeringud põhivarasse“ all silmas peetud kõiki põhivarade grupi investeeringuid või ainult materiaalset ja immateriaalset põhivara? Kas kinnisvarainvesteeringud, finantsinvesteeringud, investeeringud tütar- ja sidusettevõtetesse, pikaajalised nõuded lähevad ka arvesse?

VASTAB LEINONEN OÜ SISEKONTROLÖR KRISTIIN TAEL:

Tuginedes RTJ 2-le, kuuluvad kõik eespool mainitud tehingud põhivara hulka.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad