Tööandja ravikindlustus – uus kindlustustoode Eestis

Tööandja ravikindlustus – uus kindlustustoode Eest
Tööandja ravikindlustusega saab lubada eriarsti ja tasulisi raviteenuseid

Personalijuhtidel on nüüd olemas uus lisavahend ehk kindlustustoode, mille abil töötajaid hoida ja värvata – see on tööandja ravikindlustus.

2018. aasta alguses toimus suur muudatus, kui kaotati töötajatele mõeldud hüvedelt erisoodustusmaks. Nagu teistes Euroopa riikideski, on nüüd lõpuks ka Eestis võimalik tööandjal pakkuda oma töötajale hüvesid, ilma et teda erisoodustusmaksuga karistataks.

Seadusandja on seadnud siiski konkreetsed raamid, millises ulatuses ja milliste hüvede kohta saab seadusemuudatust rakendada. Täpsustatakse, et tööandja võib otsustada, millistel tingimustel ja kokkulepetel maksusoodustust kasutada saab. Seega kui kõigile ettevõtte töötajatele on teada, et soodustuse saamiseks peab neil olema näiteks kindel tööstaaž oma tööandja juures, saab seadusemuudatust rakendada.

Täpsemalt on tulumaksuseaduses öeldud, et paragrahvi 48 täiendatakse lõikega 55 nii: „Erisoodustusena ei maksustata järgmisi töötaja tervise edendamiseks tehtavaid kulutusi 100 euro ulatuses töötaja kohta kvartalis, kui tööandja on neid võimaldanud kõikidele töötajatele:
1) avaliku rahvaspordiürituse osavõtutasu;
2) sportimis- või liikumispaiga regulaarse kasutamisega otseselt seotud kulutusi;
3) tööandja olemasolevate spordirajatiste ülalpidamiseks tehtavaid kulutusi;
4) kulutusi tervishoiutöötajate riiklikusse registrisse kantud või vastavat kutsetunnistust omava taastusarsti, füsioterapeudi, tegevusterapeudi, kliinilise logopeedi või kliinilise psühholoogi teenustele;
5) ravikindlustuslepingu kindlustusmakset.“

Kui esimesest neljast punktist on kerge aru saada, siis viimane – ravikindlustusega seotud – vajab selgitamist. Eraravikindlustust on Eestis siiani käsitletud kui eraisikute ja mitteresidentidest elanike vajadust ravikulude kindlustusele. See pole kunagi kõnetanud tööandjat viisil, mis on tavapärane Euroopas üldiselt: edendada oma töötajate tervislikku seisundit ilma erisoodustusmaksuta, hoida inimesi töökohal millegi rohkema kui ainult palgaga, näidata rahaliselt riigi hoolivust oma töötajatesse, kujundada see osaks ettevõtte üldisest töösuhtekultuurist.

Enamik Eestis tegutsevatest kindlustusseltsidest on rahvusvahelise taustaga, tegutsedes aastaid aktiivselt nii Lätis, Leedus kui ka teistes Euroopa riikides. Tulumaksuseaduse muudatus andis tõuke luua ka Eestisse tööandjale kohandatud ravikindlustuse toode. See on kindlustus, mis annab hüvesid nii tööandjale kui ka töötajatele.

Oluline on teada, et kindlustuslepinguga on võimalik käsitleda mitut erisoodustusmaksuvaba tervise edendamisega seotud kuluartiklit ühtse tervikuna. Näiteks on võimalik ühitada ühte kompaktsesse lepingusse eriarstide ja tasuliste raviteenuste kulud, sporditegevusega seotud kulud, ettevõtte seni kohustuslikus korras töötajate tervisega seotud kulud, näiteks uuringud, taastusravi, nägemist parandavad vahendid.

Väga edukalt on ravikindlustuse võimalusi ära kasutanud Läti ja Leedu tööandjad. Lätil on Balti riikidest kõige pikem ravikindlustuse kogemus, seal on kõnealune lahendus kasutusel olnud juba üle kümne aasta. Marshi Baltikumi juhi Mart Mere sõnul on ravikindlustuse ostumaht Lätis ja Leedus olnud pidevalt tõusuteel ning eelmisel aastal kasvas see keskmiselt lausa 12%, moodustades kokku juba üle 100 miljoni euro.

Tänapäeval on personalivaldkonna põhiline katsumus oskustööjõu puudus ja pidurdamatu palgatõusu surve. Tööandja ravikindlustus tuleb siinkohal appi. Kindlustuslepingule iseloomulikult toimib ka ravikindlustus selliselt, et üsna väikese sissemakse puhul on võimalik saada kordades suuremat hüvitissummat. Näiteks on aastase kindlustusmakse 400 euro eest võimalik saada kindlustushüvitist kuni kümme korda rohkem. Nii saab ka töötajale pakkuda mitte lihtsalt spordikulude hüvitamise summat, mis on võrdne erisoodustusmaksuvaba summaga, vaid tuhandeid eurosid väärt kindlustuskaitset.

Uue ravikindlustuse kohta on küsitud, mida saab see praeguse riikliku ravikindlustuse süsteemi kõrvale veel pakkuda. Paraku ei suuda haigekassa kõigile elanikele kiiret ja kõikehõlmavat raviteenust tagada. Täiesti tavaline on mitme kuu pikkused järjekorrad eriarstide juurde või puudub piisav rahastus ja vajalik operatsioon lükkub edasi tulevikku. Vajadus kvaliteetse ja kiiresti kättesaadava raviteenuse järele on ilmne. Tööandjat huvitab, et tema töötaja saaks terviserikke korral võimalikult kiiresti ravi ja naasta tööülesandeid täitma. Tööandja ravikindlustusega saab töötaja lubada endale eriarsti ja tasulisi raviteenuseid.

Ravi- ja spordikulu ühe tervikpaketina
Kuni selle aasta alguseni oli tööandjate valdavalt kõige populaarsem soodustus oma töötajatele spordikulude kompenseerimine. Peale erisoodustusmaksu kulu tähendas see ka personalijuhtidele ja raamatupidajatele tülikat administreerimiskohustust.

Sellises olukorras on täiendava ravikindlustuse eelis see, et ravikindlustust kasutades maksab ettevõte kindlustuse iga kvartali osamakse arve ja sellega paberimajandus piirdub. Arvete haldamine ja kontroll läheb üle kindlustusseltsi kahjukäsitlejale ja konkreetsele töötajale. Pärast visiiti raviasutusse saadab töötaja ise kuluarve koopia kindlustusseltsi kahjukäsitlejale ja hüvitisraha kantakse otse töötaja kontole. Tööandja ei sekku töötaja ja kindlustusseltsi suhtlusesse.

Kuna see on tervise edendamise valdkond, on loodud ravikindlustustoode, mis sisaldab ka spordikulude hüvitamist. Töötaja saab valida, kas kasutab spordiklubi teenuseid aeg-ajalt või sõlmib aastalepingu.

Töötaja eelised
Tulumaksuseaduse muudatusega tekib töötajatel uuel tasandil suhe oma tööandjaga, sest töökoha kaudu on võimalik saada sedavõrd personaalset tervisega seotud tuge. Raviteenuseid järjekorrata ostes tuleb juba ainuüksi visiidi eest tasuda märkimisväärne summa ja seetõttu pole paljud vajalikku kiiret raviteenust ostnud.

Töötajale on kasulik, et ainult tööandja ravikindlustuse kaudu ei pea ta ravikindlustust ostes esitama kindlustusseltsile oma isiklikke andmeid, haigus- ja ravilugu. Peale selle on kindlustustingimused palju leebemad, näiteks hüvitatakse ka krooniliste haiguste ravikulu, ooteaeg on tihti olematu või palju lühem kui eraisikuna ravikindlustust ostes.

Tööandja ravikindlustus pakub võimalust liita kindlustusega ka töötaja pereliikmed. Paljudele on oluline pakkuda oma lähedastele endaga samaväärset ravikaitset. Töötaja maksab sel juhul küll vastava kulu ise, aga saab enda kindlustuskaitsega samaväärse kindlustuse ka enda perele.

Artikkel on ilmunud ajakirja Personali Praktik aprillinumbris.

Osale arutelus

  • Vladimir Ossipov, Britta Hunt, Marsh Kindlustusmaakler AS juhatuse liige

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad