Ettevõtja tühjad pihud: hea tehing, halb leping

Leping kaitseb ettevõtjat
Puuduliku lepingu tõttu võib raha tuulde lennata

Eversheds Sutherland Ots&Co Eesti vandeadvokaat Anet Kaasik selgitab, millised vaidlused võivad Eesti ettevõtja loodetud kasumit rahvusvahelisel turul tegutsedes ohustada ja mis juhtub, kui ettevõtja jätab riskid maandamata.

Tüüpilised vaidluskohad rahvusvaheliste tehingute lepingutes sõltuvad sellest, millist tüüpi lepinguga on tegemist. Tooksin siinkohal välja kolm kõige enim esinevat lepingutüüpi. Kaupade ja teenuste lepingutes on klassikalisteks vaidluskohtadeks kauba või teenuse vastavus lepingule ja ettenähtud tähtaegade järgimine. Samas on juriidilises plaanis ka lihtsamakoelisi vaidlusi, kus üks pool jätab oma rahalised kohustused täitmata ning vahekohtusse pöördutakse teenustasu või siis kokkulepitud kauba maksumuse sissenõudmiseks. Energia valdkonnas on kõige sagedasemaks vaidluskohaks aga hinnavaidlused. Näiteks kui turg langeb, siis tekib küsimus, kas lepingus kokkulepitud hinda oleks võimalik seaduses ettenähtud nö hädaabi sätetega alla suruda. Ehituslepingutes on jällegi sagedaseks küsimuseks, kas tähtaegade ületamine on vabandatav ja kas töö kvaliteet on vastav; lisaks võivad tekkida eelarve ületamise ja siduvuse küsimused.

Mõni piirkond on riskantsem

Riskantsemateks on kindlasti korruptsiooniohuga piirkonnad. Samas mängib teise lepingupoole asukohariik rolli vaid siis, kui lepinguga on kokku lepitud sealse kohtu pädevus vaidlust lahendada või kui on teada, et otsuse täitmine peab varade asukohast tingituna seal aset leidma. Juhul, kui on sõlmitud vahekohtukokkulepe, on oluline valida vaidluse lahendamiseks selline koht (seat), mis tagaks sõltumatu kohtu pädevuse otsuse kehtivust hiljem kontrollida ja ka menetluse kestel vajadusel vahele astuda. Viidatud seat´i valik on väga lai ning see ei sõltu poolte asukohast, vahekohtu asukohast ega ka lepingule kohalduvast õigusest. Seega isegi, kui Eesti ettevõtja on nõustunud allutama vaidluse väljaspool Eestit asuvale institutsioonile, võib seat´i asukohaks valida ikkagi "Tallinn, Eesti".

Lõppvaates vastutab tehingu ja lepingu eest ettevõtja

Juhul, kui lepingu sõlmimisel kasutatakse nõustaja abi, on kohtualluvuse kokkulepe lepingu üks osa, millele jurist või advokaat tähelepanu juhib ja vajadusel sellest tõusetuvatele riskidele viitab. Samas valiku teeb ikkagi ettevõtja ise, seega siseringis langeb vastutus üldjuhul juhi õlule. Kui rääkida juhatuse liikme vastutusest, siis ebaõnnestunud kohtualluvuse kokkuleppest põhjustatud kahju hüvitamisest ettevõtte ees vabaneb juhatuse liige vaid juhul, kui ta tõendab, et oli lepingut sõlmides piisavalt informeeritud ning tegutses piisava hoolsusega, et ettevõtte riske maandada.

Osale arutelus

  • Anet Kaasik, Eversheds Sutherland Ots&Co Eesti vandeadvokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad